Vīrietis tur planšeti virs kuras svari ar uzrakstiem “kredīts” un “līzings” – ar ko atšķiras šie divi aizdevuma veidi

Aizdevumi

Ar ko atšķiras kredīts no līzinga?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Mēs, patērētāji, reti zinam, ka ir atšķirība starp kredītu un līzingu, jo šie vārdi mums liekās kā sinonīmi – vienādas nozīmes apzīmējumi, taču patiesībā starp tiem ir novērojama krasa atšķirība.

Kas ir kredīts? 

Īsumā – kredīts ir naudas aizņemšanās finanšu iestādē ar tālāko aizdevuma atdošanu noteiktā termiņā. Kredīts ļauj par aizņemto naudu uzreiz nopirkt nepieciešamo lietu un tā uzreiz kļūst par Jūsu īpašumu

Ir zināma virkne ar kredītu veidiem: ātrie kredīti, patēriņa kredīti, auto kredīti, hipotēka, kredītu apvienošana utt. Jebkuru savu vēlmju piepildīšanai variet atrast sev piemērotāko, jo kreditori piedāvā plašas iespējas – no mazām summām līdz par vairākiem tūkstošiem, kā arī bieži izdevīgus nosacījumus, pamatojoties uz klienta maksātspēju un kredītpieredzi. 

Par aizņemto naudas summu Jūs variet iegādāties jebkādu nepieciešamo sadzīves tehniku vai mēbeles, nopirkt māju vai vasarnīcu, apmaksāt ceļojumu vai veselības izdevumus. Kredīts ir piemērots visām Jūsu vajadzībām. 

Comperia jaunumu sadaļā variet izlasīt kaudzi ar rakstiem par un ap kredītiem – noderīga informācija visiem dzīves gadījumiem, ja rodas problēmas ar naudas līdzekļiem vai vienkārši vēlaties uzzināt noderīgas lietas par finansēm, pabalstiem utt.

Kreditors aizdevuma ņēmējai izstāstīja, ar ko atšķiras kredīts no līzinga un viņa, izdarot izvēli, paraksta līgumu

Kas ir līzings? 

Noformējot līzingu, iegādātā prece par aizņemto naudas summu, paliek aizdevēja īpašumā, kamēr Jūs neatmaksāsiet visu līzinga summu aizdevējam. Tātad tikai pēc līzinga segšanas pilnā apjomā prece būs Jūsu īpašumā, pirms tam tiek sniegtas tikai tiesības to lietot. Būtībā Jūs šo preci vienkārši iznomājiet. 

Pastāv trīs līzinga veidi: 

 1. Finanšu līzings. 
 2. Operatīvais līzings. 
 3. Pilna servisa līzings. 

Tālāk sīkāk par katru no tiem. 

Finanšu līzings.

Iegādātā prece tiek nodota klienta, līzinga ņēmēja, lietošanā uz periodu, kad tiek veikti līzinga maksājumi. Pēc visas summas atmaksas līzinga objekts tiek nodots klienta īpašumā.

Vairāk par auto iegādi ar finanšu līzingu.

Operatīvais līzings.

Šis līzinga veids tiek plaši izmantots kā “noma”. Persona, kas noformēja operatīvo līzingu, vēlamo preci var lietot noteikto periodu, maksājot vien ikmēneša noteiktos maksājumus par nomu.

Kad beidzās līzinga līguma termiņš, klientam ir vairākas iespējas:

 • Izpirkt preci, samaksājot par to atlikušo vērtību. 
 • Atdod preci atpakaļ. 
 • Pagarināt līgumu un nomāt preci, cik ilgi nepieciešams.  
 • Nodot izpirkšanas tiesības citam cilvēkam vai uzņēmumam. 

Pilna servisa līzings.

Tas ir finanšu līzinga un operatīvā līzinga apvienojums ar papildu bonusiem, par kuriem, protams, arī ir jāmaksā. Piemēram, ja tiek iegādāta automašīna pilna servisa līzingā, šim auto tiks veikta auto apkope, būs nodrošinātas riepas, apdrošināšana, KASKO, tehniskā apskate utt. Jums pašam ne par ko nebūs jādomā!

Visi izdevumi tiks iekļauti līzinga ikmēneša maksājumos, līdz ar to par šo līzinga veidu būs jāmaksā vairāk, toties Jūs iegūsiet priekšrocības, par kuriem minēju iepriekš.

Kredītiestādes darbiniece izstāstīja, ar ko atšķiras auto kredīts no auto līzinga

Līzings ikdienā. 

 • Līzingu bieži izmanto iegādājoties automašīnu. Ņemot vērā, ka līzingam parasti tiek noteikta minimālā summa, ko var aizņemties, un tā mērojama tūkstošos, tas būs vairāk piemērots pilnīgi jaunās vai mazlietotas mašīnas iegādei. 

Jāņem vērā, ka auto līzingam bieži ir nepieciešams daļējs nodrošinājums, kas var sasniegt 10-20 % no nepieciešamās līzinga summas jeb jaunās mašīnas vērtības. Neatkarīgi no izvēlētā līzinga veida (finanšu vai operatīvais) būs jāatver maciņš, lai iegādātos obligāto KASKO apdrošināšanu. 

Atceraties, ka līdz atmaksāsiet visu līzinga summu, automašīna paliks kredītiestādes īpašumā. 

 • Vēl noteikti ik pa laikam, meklējot kādu preci – televizoru, ledusskapi, putekļsūcēju u.tml., variet pamanīt tādu piedāvājumu: “bezprocentu līzings”. Tas nozīmē, ka noteiktā termiņā (tie var būt 3, 6, 10 mēneši utt.) atmaksājot līzingu, Jums nebūs papildus jāmaksā procenti, bet gan tikai noteiktā par preci iegādes brīdī summa. 

Noteikti agrāk nekad nebijāt aizdomājušies, ka šis nopirktais līzingā matu fēns, nemaz nav Jūsu, kamēr neesiet atmaksājis visu līzinga summu. Bet tā tas ir – šo periodu, kamēr veiciet par to ikmēneša maksājumus, Jūs to vienkārši nomājiet. 

Secinājumi. 

Šī raksta garumā noteikti vairākkārt atbildēju uz jautājumu, ar ko atšķiras kredīts no līzinga. Neskatoties uz ievērojamu skaitu kredītu un līzingu veidu, atšķirība ir ļoti vienkārša:

 • Iegādājoties preci ar kredīta starpniecību, uzreiz esiet tās īpašnieks. 
 • Iegādājoties preci līzingā, tā ir aizdēvēja īpašums un kļūst par Jūsējo tikai pēc līzinga summas segšanas. 

Jebkurā gadījumā, ja ir nepieciešams aizņemties naudu, lai kaut ko iegādātos, no sākuma vienmēr salīdziniet visus pieejamos kreditēšanas piedāvājumus – gan kredītus, gan līzingus. Tikai tā Jūs varēsiet sameklēt vislabāko piedāvājumu un rezultātā ietaupīt.

Mūsu mājaslapā variet atrast populārākos kredītu piedāvājumus, atlasot variantus pēc summas, termiņa un vecuma. 

Aizņematies atbildīgi!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas