Sieviete maksā par pasūtīto kafiju restorānā ar bezskaidras naudas norēķina veidu – kredītkarti

Interesanti raksti

Bezskaidras naudas norēķinu nākotne

Jeļena Rozentāle

2 min.

Kad jūs pēdējo reizi izmantojāt skaidro naudu norēķinoties? Lielāka šī raksta lasītāju daļa atbildēs: “sen” vai “kādu laiku atpakaļ”, jo arvien biežāk cilvēki izvēlas bezskaidras naudas norēķinu veidus, piemēram, bankas kartes un mobilos telefonus. Līdz ar tehnoloģiju attīstību pārmaiņas notiek arī cilvēku paradumos, jo jaunievedumi bieži atvieglo ikdienu – tā notika arī ar bezkontakta maksājumiem. 

Bezkontakta maksājumu attīstība 

Pie bezskaidras naudas norēķiniem var pieskaitīt visus maksāšanas veidus, kas tiek veikti bezkontakta veidā, piemēram, bankas kartes un mobilie maksājumi, kuru vidū ir PayPal, Google Pay u.c. Visi šie veidi ir radušies un turpina attīstīties, pateicoties internetam un tehnoloģiskajam progresam. 

Arvien vairāk valstis pamazām sāk atteikties no skaidras naudas maksājumiem par labu bezskaidras naudas norēķiniem. Piemēram, Zviedrijā jau 80% maksājumu notiek, izmantojot bezkontakta maksājumu veidus. Tāpat arī Dānijā, Japānā, Ķīnā un Dienvidkorējā cilvēki šobrīd labprātāk izvēlas tehnoloģijas skaidras naudas vietā. Turklāt šur tur jau parādas tirdzniecības vietas, kur pieņem tikai maksājumu kartes un mobilos maksājumus. 

Bezskaidras naudas norēķinu priekšrocības

Bezkontakta maksājumiem ir neapšaubāmas priekšrocības, starp kurām ir to lietošanas ērtums. Šie maksājumi ļauj ātri un viegli veikt transakcijas, kas ir īpaši ērti, apmaksājot tiešsaistes pirkumus. Turklāt bezskaidras naudas norēķini ir drošāki, jo parasti tiem ir vismaz divu faktoru autentifikācijas aizsardzība.

Bezkontakta maksāšanas veidi palīdz apkarot korupciju, naudas atmazgāšanu, izvairīšanos no nodokļiem, piedāvājot un nodrošinot augstāku aizsardzību pret jebkāda veida krāpšanas mēģinājumiem. Tas ir iespējams, jo visas maksājumu transakcijas tiek reģistrētas un paliek ierakstītas globalajā tīmeklī. 

Papildus iepriekšminētajam vēl ir svarīgi pieminēt, ka pilnīga atteikšanās no skaidras naudas var palīdzēt valstīm ietaupīt naudu uz tās izlaišanas. Turklāt šajā gadījumā izdevumus varēs samazināt arī par drošības rīkiem, to pārvadājot un uzglabājot.

Sieviete sēž kafejnīcā un norēķinās par savu izdzerto kafiju ar bezskaidras naudas norēķina veidu – mobilo maksājumu

Bezkontakta maksājumu trūkumi

Lielākais bezskaidras naudas norēķinu trūkums ir konfidencialitātes problēma. Visi digitālie maksājumi atstāj pēdās sistēmu tīmeklī, līdz ar ko jebkurā brīdī ir iespējams izsekot cilvēku paradumus, uzvedību un veiktos maksājumus. Vēl viens trūkums – kibernoziegumu līmeņa palielināšanās, kas nozīmē ar digitālo maku uzlaušanas gadījumus. 

Lai izslēgtu divas iepriekšminētās problēmas, valdībai vajadzētu pilnībā pārskatīt un uzlabot vispārējo sistēmu un veikto transakciju aizsardzības līdzekļus. 

Turklāt pilnīga pāreja uz bezskaidras naudas norēķinu sistēmām var sagādāt neērtības tiem, kas joprojām labprātāk izmanto skaidras naudas maksājumus konfidencialitātes un ērtuma dēļ, kas visvairāk ir raksturīgs veca gājuma cilvēkiem, piemēram, pensionāriem.

Valstīm būtu jāņem vērā šis nianses un jāizdomā pakāpeniska pāreja uz bezkontakta maksājumiem, kā arī jāpiedāvā iespējamas alternatīvas. 

Digitālo maksājumu nākotne

Bezkontakta maksājumi ar katru gadu kļūst arvien populārāki un process ir paātrinājies tieši pandēmijas laikā.

Tomēr pilnīga atteikšanās no skaidras naudas un digitālo maksājumu attīstība ir ilgtermiņa projekts, kura īstenošanai nepieciešami ievērojami finansiāli, politiski un tehnoloģiski ieguldījumi. 

Taču jāatzīst – tas ir neizbēgams process. Nākotni, kas mūs sagaida agri vai vēlu, pārņems bezskaidras naudas norēķinu sistēmas. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas