Minimālā alga Latvijā 2022 - 500 EUR starp divām maizes šķēlēm

Interesanti raksti

Minimālā alga Latvijā 2022

Jeļena Rozentāle

2 min.

Vairākums Eiropas savienības (ES) valstis nosaka minimālo darba algu. Šī naudas summa ir minimālā, ko darba dēvējam jānodrošina savam darbiniekam par mēneša nostrādāto pilnas slodzes darbu, kas ir 8 stundas piecas reizes nedēļā (40 stundas nedēļā). Parasti tas ir 160 stundas, kas var mainīties atkarībā no mēnešu darba dienu skaita. 

Jāņem vērā, ka pusaudžiem un cilvēkiem, kas tiek pakļauti īpašam riskam, nedēļā ir noteiktas 35 darba stundas. 

Ar kādu minimālo algu varu rēķināties? 

Ar 2021. gadu Latvijā pacēla minimālo bruto algu no 430 uz 500 EUR un šobrīd šāds minimāls atalgojums joprojām ir spēkā.

Minimālā stundas likme tiek noteikta katru mēnesi atkarībā no darba dienu skaita. To rēķina pēc speciālās formulas, kur noteikto Latvijā minimālo darba algu dala ar darba laika stundu skaitu mēnesī. Piemēram, maijā bija 21 darba diena jeb 168 darba stundas. 500 EUR dalām ar 168 stundām un sanāk minimālā stundas likme ir 2,98 EUR. 

Cik bieži mainās minimālās algas apmērs? 

Diemžēl tas notiek diezgan reti. Ir bijuši gadījumi, ka summu pārskata katru gadu, taču šobrīd jau pagāja divi gadi kopš pēdējām izmaiņām. Taču iepriekšējā minimālā alga Latvijā 430 EUR apmērā ir bijusi spēkā trīs gadus – 2018.-2020. gads. 

Minimālo algu pārskata un pieņem lēmumu par izmaiņām Finanšu ministrija un Labklājības ministrija, ņemot vērā vairākus ekonomikas aspektus, t.sk. valsts pieejamo budžetu. 

2022. gada sākumā (pēc ES statistikas departamenta "Eurostat" datiem) Latvijai bija viena no zemākajām pozīcijām minimālās darba algas sarakstā. Mazākā minimālā alga 2022. gadā ir tikai Bulgārijā (332 EUR). Mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā – 730 EUR, bet Igaunijā – 654 EUR. 

Grafiks ar zaļo likni uz augšu, kas parādā ka aug minimālā alga Latvijā

Ko mums sagaidīt tālāk? 

Šobrīd ik pa laikam uzpeld ziņas par to, ka 2023. gadā tiek plānots minimālo algu palielināt līdz 640 EUR. Apspriežot minimālās algas celšanu, izskanēja piedāvājums minimālo mēneša atalgojuma summu noteikt 50% apmērā no vidējās Latvijas bruto algas (pēc 2021. gada datiem tā esot bijusi 1280 EUR).

Vai tiešām notiks izmaiņas redzēsim ar laiku. Šobrīd atliek tikai cerēt, ka summa būs palielināta atbilstoši inflācijai, ko izjūt katrs no mums

Secinājumi. 

Būsim godīgi, minimālās algas apmērs, kas ir šobrīd, ir diezgan zems, jo ar šo naudu, kas paliek pēc nodokļu nomaksas, nevar dzīvot, bet tikai izdzīvot. Īpaši šī brīža situācijā, kad cenas aug it visam.

Pēc 1. jūlija neapliekamais minimums tiks palielināts no 350 uz 500 EUR, bet arī tas īpaši neuzlabos situāciju.

Persona uzzīmēja stilizētos svarus, kur var redzēt, ka ikdienas izdevumi ir “smagāki” par minimālo algu Latvijā

Ko darīt, ja esiet vienīgais pelnītais ģimenē un gadās kādi neparedzamie izdevumi, piemēram, saplīst ledusskapis? Pie tādas bruto algas ir grūti veidot uzkrājumus un veidot drošības spilvenu. Šajā gadījumā vienīgais risinājums ir aizņemties – no draugiem vai finanšu iestādēm. 

Ņemot vērā zemus ienākumus, vienmēr labi apsveriet domu aizņemties, jo summa būs jāatdod. Protams, ja nav citu iespēju, kā atrisināt radušos finansiālo problēmu, no sākuma kārtīgi salīdziniet visus pieejamos kredītus. Īpašu uzmanību jāpievērš procentu likmei un kredīta termiņam. 

Zemāk variet izvēlēties nepieciešamo kredīta veidu un izpētīt informāciju. 

Ātrie kredītiPatēriņa kredītiAuto kredīti
KredītlīnijasKredītu apvienošana

 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas