Priekšplānā balto ziedu pušķis un tumšā koka zārks bēru ceremonijā, ko norīkoja cilvēks, kas saņēma apbedīšanas pabalstus

Noderīgi zināt

Apbedīšanas pabalsti

Jeļena Rozentāle

2 min.

Apbedīšanas izmaksas var būt smags finansiāls slogs ģimenei, tādēļ ir svarīgi iepriekš plānot un apzināties iespējamos apbedīšanas pabalstus. Šis raksts sniegs ieskatu par to, kādi apbedīšanas pabalsti iespējami, kā tie darbojas un kā nodrošināt finansiālu drošību sāpīgajā brīdī.

Valsts apbedīšanas pabalsts

Latvijā tiek nodrošināti pabalsti apbedīšanai, lai atvieglotu ģimenes slogu. Šie pabalsti var aptvert daļu no apbedīšanas izmaksām vai nodrošināt atbalstu ģimenei pēc tuvinieka nāves. Ir svarīgi izpētīt noteikumus un kritērijus, lai zinātu, vai konkrēti jūsu situācijā ir iespējams pretendēt uz visiem pieejamajiem pabalstiem.

Ģimene, vecāki un divas meitas, ar rozēm un melnās krāsas apģērbā, norīkoja bēres, jo saņēma apbedīšanas pabalstus

Summa, ko ir iespējams saņemt miruša cilvēka apbedīšanai galvenokārt ir atkarīga no ieņēmumiem, kas bija saņemti pēdējos 12 mēnešos. Šo summu izmaksā tai personai, kas ir uzņēmusies sakārtot visas formalitātes ar bērēm. Iesniegumu par pabalsta saņemšanu iespējams vien pusgada laikā klātienē vai elektroniski VSAA. 

  • Pabalsts par mirušo pensionāru – divu mēnešu pensiju apmērā;
  • Pabalsts par strādājošo personu – divu vidējo mēnešalgu apmērā, taču eksistē garantētais minimums, kas nedrīkst būt mazāks par valstī noteikto mēneša vidējo apdrošināšanas iemaksu algu konkrētajā gadā;
  • Pabalsts par cilvēku, kas saņem bezdarbnieku pabalstu – valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta trīskāršā apmērā. 

Šīs nav visas kategorijas, par kurām tiek piešķirts valsts apbedīšanas pabalsts. Situācijā, kad mirušo nevar attiecināt ne pie vienas no iepriekš minētām grupām, ir iespējams vērsties pie sociālā dienesta jeb pašvaldības, kurā bija deklarēta mirusī persona. Šajā gadījumā piešķirtā summa atšķiras, piemēram, Rīgā apbedīšanas pabalsts ir 426,86 eiro apmērā, bet Jelgavā – 400 eiro. 

Pārdzīvojušā laulātā pabalsts

Šobrīd laulātais pensionārs, kas ir pārdzīvojis savu otro pusi, kas ir bijusi pensijas vecumā, ir tiesīgs 6 mēnešu laikā no miršanas dienas pieteikties atraitņa pabalstam. Šajā gadījumā 12 mēnešus tiks izmaksāts pabalsts, kas ir 50% no mirušā cilvēka pensijas. 

Pārdzīvojošā laulātā pabalsts ir finansiāls atbalsts, kas palīdz saglabāt iepriekšējo dzīves līmeni brīdī, kad ir vissmagāk un sāpīgāk pieņemt jauno realitāti. Šī palīdzība ļauj izelpot vismaz finansiālajā ziņā. 

Bēres, kur pie sudraba krāsās zārka stāv ģimene, kuriem pienākas apbedīšanas pabalsti

Apdrošināšanas risinājumi

Apdrošināšana var būt gudrs veids, kā nodrošināt finansiālu drošību apbedīšanas izmaksām savai ģimenei. Dzīves apdrošināšana ir iespēja saņemt atlīdzību tuvākajiem apdrošinātās personas nāves gadījumā, kas var tik izmantota arī apbedīšanas izmaksu segšanai. Tas var palīdzēt mazināt ģimenes finansiālo slogu šajā emocionāli grūtajā laikā.

Apbedīšanas pabalsti ir finansiālais atbalsts, kas dod lielu mieru un finansiālu drošību ģimenei dzīves grūtajā brīdī. Tas palīdz izvairīties no kredītu ņemšanas bērēm un tikt galā ar pieejamiem naudas līdzekļiem. 

Nepieciešamības gadījumā iesakām iepazīties ar sīkāku informāciju VSAA mājaslapā.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas