Sieviete saslimusi guļ gultā un ārstējās, jo viņai darba devējs apmaksā darbnespējas lapu A

Noderīgi zināt

Darbnespējas lapa – reģistrēšanas un apmaksas kārtība

Jeļena Rozentāle

4 min.

Visi esam tikai cilvēki, tāpēc saprotams, ka mēdzam slimot un īslaicīgi (dažos gadījumos ilglaicīgi) zaudējam savu darbspēju un līdz ar to nevaram veikt savus darba pienākumus un saņemt par to atalgojumu. Valsts likumdošanā ir pieņemts šādos gadījumos cilvēkiem izmaksāt slimības naudu, taču, protams, to saņemšanai ir savi nosacījumi, lai to neizmantotu ļaunprātīgi.

Bērns stacionārā sēž un skatās planšeti, jo mātei valsts sedz darbnespējas lapu B

No 2018. gada 1. janvāra darbnespējas lapas tiek atvērtas un noslēgtas tikai elektroniski, izmantojot Eveseliba.gov.lv portālu. Tas atviegloja darbu un šobrīd viss notiek ātri, ērti un dabai saudzējoši, jo vairs nav jāizmanto šo milzīgu kvantumu papīru. Protams, citreiz rodas tehniskās ķibeles, taču piecu darba dienu laikā ārsts jebkurā gadījumā varēs atvērt un ievadīt informāciju par darbnespējas sākuma datumu. 

Šobrīd valstī ir divi darbnespējas lapas veidi – A lapa un B lapa. Abām ir nedaudz atšķirīga pieteikšanās slimības naudas saņemšanai un, protams, atšķiras arī paredzētās atlīdzības summas. 

Darbnespējas lapa A. 

Šī darbnespējas lapa ir apmaksājama no darba devēja puses. No 2022. gada 1. aprīļa ir pamainījušās dienas, par kurām jāmaksā darba devējam, lai atvieglotu uzņēmēju izmaksas par darbiniekiem. Iepriekš darba devējs apmaksāja desmit dienas, bet šobrīd tikai deviņas. 

Pirmā slimības diena no darba devēja puses netiek apmaksāta, par 2. un 3. dienu jāsaņem 75 % no vidējās izpeļņas, taču no 4. līdz 9. dienai – 80 %. Ja darbinieks turpina slimot, sākot ar 10. dienu tiek piešķirta B lapa, ko apmaksā valsts – 80 % no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par katru kalendāro dienu.

Darbnespējas lapa A tiek maksāta tikai par tām dienām, kad darbiniekam būtu bijis jāstrādā, ja nebūtu saslimis. Valsts aprēķina par katru kalendāro dienu.  

Svarīgi – darba devējs būs spiests A lapu maksāt desmit dienas, ja darbnespējas lapa tika izsniegta darba nelaimes gadījuma dēļ. Valsts B lapu piešķirs ar 11. dienu.

Jāņem vērā, ka darbnespējas lapa B netiek piešķirta ilgāk par 26 nedēļām vai ilgāk par 52 nedēļām triju gadu laikā, ja persona slimo ar pārtraukumiem.

Vīrietis darbā guva pleca traumu, līdz ar to darba devējam būs viņam jāmaksā darbnespējas lapu A

Darbnespējas lapa B. 

B lapa tiek maksāta 80 % apmērā no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas

Lapa B tiek piešķirta: 

  • No 10. dienas darbiniekiem, kuriem iepriekš bija A lapa. 
  • No 1. dienas, ja darbiniekam ir arodslimība. 
  • No 1. dienas, ja jāaprūpē slimo bērnu, kas vēl nav sasniedzis 14 gadus. 

B lapa, kas tiek izrakstīta, slimojot Jūsu atvasei, tiek apmaksāta līdz 14 kalendārajam dienām, ja bērns slimo mājās. Par 21 dienu, ja bērns atrodas stacionārā. Par 30 dienām, ja jākopj bērnu, kuram ir kaulu lūzums. Smagas saslimšanas gadījumā bērnam B lapa tiek izmaksāta līdz 26 nedēļām. Sīkāk lasiet likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu 13. pantā. 

Darbnespējas lapu izmaksas kārtība. 

A lapu atver un aizver Jūsu ārstējošais ārsts E-veselības sistēmā, par ko atsevišķi ziņojiet savam darba devējam, kas Jums izmaksās slimības naudu saskaņā ar iepriekšminēto informāciju. 

Tiklīdz ārsts noslēdz darbnespējas lapu B, slimības pabalsta pieprasītājam ir jādodas uz Latvija.lv un jāaizpilda iesniegums pabalsta saņemšanai. Tas ir visātrākais un ērtākais veids. Taču, ja izmantojiet drošo elektronisko parakstu, variet aizpildīt iesniegumu, kas atrodams VSAA mājaslapā un nosūtīt to uz e-pastu edoc@vsaa.lv. Tomēr, ja Jums nav piekļuves datoram un internetam, protams, vienmēr ir iespēja doties personīgi uz jebkuru VSAA nodaļu vai sūtīt iesniegumu pa pastu. 

Šobrīd pēc slimības pabalsta iesnieguma saņemšanas tas tiek izskatīts 10 darba dienu laikā. Līdz 2022. gada 22. aprīlim iesniegumu izskatīja 30 dienās, jo bija pieaudzis pieprasītāju skaits. Līdz ar to ņemiet vērā, ka šie periodi var mainīties līdz ar situāciju valstī. Slimības nauda pēc tam tiek izmaksāta 2-3 darba dienu laikā uz norādīto bankas kontu. 

Māte, kurai ir atvērta darbnespējas lapa B, savam saslimušajam dēlam taisās mērīt temperatūru

Slimības pabalsta saņemšanas nosacījumi. 

Pieteikties darbnespējas lapas pabalstam ir iespējams, ja:

  • Bija veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz trīs mēnešus pēdējos 12 mēnešos. 
  • Bija veiktas iemaksas 6 mēnešus pēdējos 24 mēnešos. 

Ne mazāk svarīgi ir zināt, kam slimības pabalstu var nepiešķirt

  • Ja darbnespējas lapas brīdī turpiniet gūt ienākumus. 
  • Esiet apzināti kaitējis savai veselībai, ko ir konstatējis ārsts.
  • Bija atklāts, ka mēģinājāt slimības pabalstu gūt viltus ceļā.  
  • Darba nespēja iestājusies nozieguma ceļā. 

Jāatceras, ka pabalstam ir iespējams pieteikties vien 6 mēnešu laikā no darbnespējas sākuma dienas. 

Kā aprēķina darbnespējas lapas pabalstu? 

Kā minēju iepriekš, A lapas pabalstu darba devējs aprēķina par dienām, kad darbiniekam būtu bijis jāstrādā. Tas nozīmē, ka tiek aprēķināti minētie 75 % un 80 % no dienas peļņas. 

B lapai aprēķina apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendārajiem mēnešiem. Šajā periodā netiek ieskaitīti pēdējie divi mēneši pirms darbnespējas perioda sākuma. Pašnodarbinātājām personām arī skatās 12 mēnešu periodu, bet neskaita pēdējos trīs mēnešus pirms gada ceturkšņa, kad ir atvērta slimības lapa. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas