Kalkulators un uzņēmuma debeta un kredīta pārskats

Noderīgi zināt

Debets un kredīts

Jeļena Rozentāle

1 min.

Saskaroties ikdienā ar finansēm, rodas dažādi jautājumi, uz kuriem atbildes bieži jāmeklē interneta plašumos. Šodien īsumā ar vienkāršiem vārdiem pastāstīšu par debeta un kredīta atšķirībām, kā arī cik nozīmīgi šie divi jēdzieni ir uzņēmuma grāmatvedības dokumentos un parastā cilvēka dzīvē.

Kas ir debets?

Par debetu grāmatvedības virsgrāmatas kontā tiek uzskatīta uzņēmuma peļņa. Ienākumi var ienākt gan no produkcijas realizācijas, gan pakalpojumu nodrošināšanas.  

Grāmatvedības virsgrāmatā debets vienmēr tiek norādīts kreisā pusē.

Kas ir kredīts?

Kredīts tiek norādīts uzņēmumu virsgrāmatas konta labajā pusē. Šajā sadaļā tiek norādīti izdevumi un jebkādi zaudējumi. Piemēram, tēriņi materiāliem, kas nepieciešami ražošanai, algu izmaksas darbiniekiem, preču iegāde, nodokļi, transporta izmaksas utt. 

Īsumā – grāmatvedībā kredīts ir informācija par uzņēmuma kapitāla samazinājumu. 

Debets un kredīts. 

Grāmatvedības dati uzņēmumam var būt pasīvi un aktīvi.  

Aktīvu finanšu operāciju ietvaros debets norādīs uz naudas ienākumiem un kredīts – uz izdevumiem. Pasīvos darījumos būs otrādāk. 

Svarīgi ir tas, ka pie debeta palielinājuma vienmēr kredīts samazināsies, taču ja palielinās kredīts – debets samazināsies. Kopsummai katrai no daļām ir jāsakrīt.

Sieviete aplūko savu kredītkarti, jo tikko izlasīja informāciju par debetu un kredītu, kā arī uzzināja atšķirību starp banku kartēm

Debetkartes un kredītkartes. 

Fiziskām personām, kas ikdienā nestrādā ar grāmatvedības datiem, saskare ir vien ar bankas kartēm, kas iedalās debetkartēs un kredītkartēs. Kāda atšķirība?

Debetkartes tiek izsniegtas mūsu parastajiem bankas norēķinu kontiem, kur katru mēnesi saņemam algu un citus ienākumus. No šīm kartēm mēs veicam ikmēneša maksājumus par mājokli, sakariem, kā arī veicam pirkumus veikalos gan klātienē, gan online

Kredītkartes finanšu iestādes piešķir tām personām, kas izmanto naudu avansā. Tātad viņi var izmantot kartē esošo kredītiestādes piešķirto kredītlimitu un tad šo naudu atmaksā atpakaļ – būtībā paņem kredītu. Nebanku finanšu iestādēm šis pakalpojums tiek saukts par kredītlīniju

Apkopojot: debetkartē ir nauda, kas mums reāli pieder, taču kredītkartē – nauda, kas mums jāatmaksā atpakaļ.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas