Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Finanšu lēmumi tiek pieņemti katru dienu neatkarīgi no mūsu dzīves vai darbības jomas. Turklāt ļoti bieži, pieņemot finanšu lēmumus, mēs neapzināti ietekmējamies no savām emocijām. Diemžēl daži no pieņemtajiem lēmumiem var izraisīt nopietnas un nevēlamas sekas. Izskatīsim, kādas emocijas mūs var ietekmēt, lai iemācītos ar tām tikt galā.
Prieks, laime, eiforija
Smaids ir mūsu super ierocis pret pelēko ikdienu, taču tas var izrādīties nevajadzīgi izšķērdīgs. Bieži vien, izjūtot prieku par kādu notikumu, mēs kļūstam dāsnāki un nekontrolējam savus tēriņus. Turklāt svētku noskaņojums parasti saistās ar atvērtu maku. Padomājiet, cik reizes esat atgriezies no veikala ar vairākiem nevajadzīgiem pirkumiem tikai tāpēc, ka gribējāt iepriecināt sevi.
Lai izvairītos no pozitīvo emociju ietekmes uz mūsu finansēm, ir svarīgi atcerēties finanšu plānošanas pamatprincipus un nezaudēt līdzsvaru starp dzīves baudīšanu un uzkrājumiem nākotnei.
Bailes, nervozitāte, mantkārība
Emocijas ne tikai liek mums tērēt, bet arī ietekmē mūsu attieksmi pret risku. Piemēram, mantkārība var mudināt izmantot savā peļņā apšaubāmas shēmas, bet bailes no zaudējumiem var traucēt pieņemt svarīgus soļus investēšanās vai uzņēmējdarbībām.
Viens no veidiem, kā tikt galā ar šīm emocijām, ir konsultēties ar finanšu plānotāju vai ieguldījumu konsultantu, lai iegūtu profesionālu situācijas novērtējumu un novērstu subjektīvismu lēmuma pieņemšanā.
Dusmas, aizkaitinājums
Dusmas un aizkaitinājums var izraisīt spontānus finansiālus lēmumus, kas apdraud mūsu finansiālo drošību. Piemēram, mēs varam veikt nepārdomātu pirkumu dusmās, lai “nomierinātos”. Bet vai reāli tas ir līdzējis jums kaut reizi ilgāk par piecām minūtēm?
Ir svarīgi iemācīties kontrolēt savas emocijas! Lēmumus jāpieņem apzināti, pamatojoties uz reālām finanšu iespējām un mērķiem.
Apsēstība ar atlaidēm un māksla attaisnot izdevumus
Visbiežāk spontānus pirkumus cilvēki veic atlaižu periodā, jo vārds “Atlaides!” pievelk kā magnets – kurš gan nevēlas izdevīgi iepirkties? “Shopaholiķi” ir visvairāk ietekmējama cilvēku grupa, kas nekontrolēti tērē naudu izpārdošanās, sezonas atlaižu dienās vai Melnajā piektdienā. Otra galējība – attaisnot nepārdomātus finanšu lēmumus ar “Es esmu to pelnījusi!”. Tas ir neticami efektīvs veids, kā attaisnot nevajadzīgus tēriņus. Taču mūsu maciņš, šķiet, domā citādāk.
Grūti, bet: izveidojiet un ievērojiet budžetu. Dodiet sev laiku pārdomām pirms pirkumiem un, pats galvenais, neļaujiet emocijām ņemt virsroku pār veselo saprātu.
Emocijas – manipulācijas meistari
Emocijām ir liela nozīme mūsu finanšu dzīvē. Tās var gan palīdzēt mums gūt panākumus, gan izraisīt kļūdainu lēmumu pieņemšanu. Ir svarīgi iemācīties pārvaldīt savas emocijas, lai pieņemtu finanšu lēmumus, pamatojoties uz objektīviem faktiem un mērķiem.
Esiet modri, jo jūtas ne vienmēr ir labākas padomdevējas, kad runājām par mūsu maku.
Jeļena Rozentāle