Persona uz kalkulatora aprēķina attaisnoto izdevumu summu un ieraksta info atvērtajā datorā gada ienākumu deklarācijā

Noderīgi zināt

Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana

Jeļena Rozentāle

3 min.

Straujiem soļiem tuvojas 1. marts, kad katrs Latvijas iedzīvotājs varēs iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūto pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotājiem izdevumiem vai tieši otrādi – nāksiet piemaksāt trūkstošo nodokļu daļu. 

Kam jāiesniedz gada ienākumu deklarāciju

Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana fiziskām personām, kas iepriekšējā gadā strādāja un maksāja IIN, ir brīvprātīga, taču Valsts ieņēmumu dienests (VID) par jums atcerēsies jebkurā gadījumā, ja esiet nodokļu parādnieks. Tāpēc iesakām katram pašam painteresēties par sava iepriekšējā gada nodokļiem un laikus nokārtot nepieciešamās formalitātes. 

Turklāt vajadzētu atcerēties, ka gada ienākumu deklarācija ir obligāti jāiesniedz tiem, kas iepriekšējā gadā veica saimniecisko darbību, izīrēja savu īpašumu, guva ienākumus ārzemēs vai guva citus ienākumus, pārdodot personīgo mantu, saņemot dāvinājumu utt. Noteikti precizējiet informāciju VID mājaslapā

Persona uz kalkulatora aprēķina attaisnotus izdevumus, kurus ierakstīs uz galda esošā blociņā

Kā veidojas nodokļa pārmaksa vai parāds

Šobrīd jau esam izskoloti, taču 2018. gada saņemtā ienākumu deklarācija radīja bažas lielākai daļai iedzīvotāju diferencēta neapliekamā minimuma un progresīvā nodokļa dēļ. Lielākai daļai tas nozīmēja IIN parādu, starp šiem cilvēkiem biju arī es pati. 

Kā zinām, IIN šobrīd tiek aprēķināts sekojoši: 

 • Tiem, kuru ienākumi nepārsniedz gadā 20004 eiro, jāmaksā 20%;
 • Ienākumiem no 20004 līdz 78100 eiro gadā piemēro 23%. 

Diferencētais neapliekamais minimums tiek piemērots personām ar mēnešalgu no 500 līdz 1800 eiro – jo lielākā alga, jo mazākā nodokļu neapliekamā summa. Virs 1800 eiro mēnesī nepaliekamais minimums vispār netiek aprēķināts. Šobrīd tiek pieņemts, ka diferencēto neapliekamo minimumu katram pusgadam aprēķina atsevišķi. 

Ja jūsu ienākumi gada laikā var mainīties, iesakām Algas nodokļu grāmatiņā elektroniski atzīmēt IIN 23% likmes piemērošanu un/vai prognozētā mēneša neapliekamā minimuma nepiemērošanu. Tādējādi jums pavisam noteikti izdosies izvairīties no nodokļa parāda un, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, varēsiet saņemt nodokļa pārmaksu. 

Gada ienākumu deklarācijas attaisnotie izdevumi

Jums ir iespēja nedaudz uzlabot situāciju ar nodokļa parādu, pievienojot čekus par attaisnotiem izdevumiem (protams, arī pārējiem to nav liegts darīt). 

Pie attaisnotiem izdevumiem pieskaita tēriņu par daudziem medicīnas pakalpojumiem, tai skaita zobārstu, par augstākās izglītības iegūšanu un bērnu interešu izglītību, par ziedojumiem un dāvinājumiem, kā arī par iemaksām privātajos pensiju fondos un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanu. 

Protams, par visiem šiem attaisnotiem izdevumiem nevarēsiet saņemt visu summu, bet tikai 20%, nepārsniedzot konkrētus gada apjomus. Taču čekus variet droši iesniegt par visiem saviem ģimenes locekļiem – laulāto, bērniem, audžubērniem, mazbērniem, vecākiem, vecvecākiem, nepilngadīgiem vai ar 1. vai 2. grupas invaliditāti brāļiem un māsām. Visa informācija sīkāk ir pieejama VID.

Gada ienākumu deklarāciju variet iesniegt par pēdējiem 3 gadiem. 

Lasīšanas brilles uz dokumentiem, kas paredzēti gada ienākumu deklarācijas iesniegšanai

Kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju

Gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējiem trīs gadiem vai pēdējo gadu variet iesniegt klātienē kādā no VID filiālēm, taču nepārprotami visērtāk to izdarīt elektroniski. Turklāt rekomendējam to nemēģināt darīt uzreiz 1. martā, bet nedaudz uzgaidīt, lai nebūtu jāsaskaras ar vietnes darbības problēmām. 

 1. Tātad dodieties uz Eds.vid.gov.lv un ielogojieties ar vienu no jums piemērotām iespējām. 
 2. Apstipriniet savu telefona numuru un e-pastu. 
 3. Sākumlapā izvēlieties “Gada ienākumu deklarācija” un spiediet “Atvērt”. 
 4. Izvēlieties gadu, par kuru vēlieties iesniegt deklarāciju, un spiediet “Sagatavot”.
 5. Tālāk jums jāizvēlas “Vienkāršoti” vai “Detalizēti” atkarībā no gūtiem gada ienākumiem. 
 6. Atķeksējiet “Pirmreizējs dokuments”.
 7. Ja nepieciešams, pievienojiet maksājuma dokumentus par attaisnotiem izdevumiem. 
 8. Pārpaudiet norādītos datus par sevi, tai skaitā bankas kontu. 
 9. Atķeksējiet “Apliecinu, ka deklarācijā norādītās ziņas ir pilnīgas un patiesas”.
 10. Tālāk nospiediet “Pārbaudīt un saglabāt”.
 11. Ja nepieciešams veiciet labojumus un tad spiediet “Iesniegt”. 

Pēc piektā soļa jūs jau redzēsiet zaļā krāsā pārmaksāto nodokļu summu vai sarkanā krāsā nodokļa parādu. Ja jums nav čeku, paliek tikai apstiprināt datu pareizību un gaidīt atbildi no VID. 

Pārmaksātie nodokļi tiek ieskaitīti norādītajā bankas kontā 3 mēnešu laikā no deklarācijas saņemšanas brīža. 

Ja jums ir radusies nodokļu pārmaksa un esiet saņēmuši atpakaļ labu summu, iesakām to izmantot apdomīgi. Piemēram, dzēsiet kredītu atlikumus vai atlieciet naudu nebaltām dienām vai vienkārši krājkasītē, lai nepieciešamības gadījumā jums būtu pieejami finanšu līdzekļi negaidītiem dzīves pavērsieniem. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas