Cūciņa-krājkasīte stāv uz kalkulatora un fonā grafiki, kas atspoguļo inflācijas ietekmi uz procentu likmēm

Noderīgi zināt

Inflācijas ietekme uz procentu likmēm

Mārtiņš Hercs

2 min.

Mūsdienu finanšu pasaulē inflācija un procentu likmes spēlē svarīgu lomu ekonomiskās vides veidošanā. Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, saistība starp šiem diviem faktoriem ir būtiska gan aizņēmējiem, gan investoriem. Šajā rakstā mēs apsvērsim, kā inflācija ietekmē procentu likmes Latvijā un kādas sekas tā varētu radīt jūsu finansēm.

Inflācijas ietekme uz procentu likmēm: mehānisma saprašana

Inflācija ir preču un pakalpojumu vispārējo cenu pieaugums ekonomikā. To var izraisīt dažādi faktori, piemēram, pieprasījuma pieaugums, ražošanas izmaksu palielināšanās un daudzi citi. Procentu likme, no otras puses, nosaka aizdevuma izmaksas aizņēmējiem un ieguldījumu ienesīgumu kreditoriem. Attiecība starp inflāciju un procentu likmēm ir diezgan sarežģīta.

Kad inflācija pieaug, arī preču un pakalpojumu cenas palielinās. Tas var novest pie iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās. Centrālās bankas, piemēram, Latvijas Nacionālā banka, cenšas kontrolēt inflācijas līmeni, lai uzturētu ekonomikas stabilitāti. Viens no rīkiem, ko viņi izmanto, ir procentu likmju maiņa.

Trīs kaudzītes ar monētām, uz kurām sieviete liek kubiku ar %, jo inflācija ietekmē procentu likmes

Euribor loma Latvijā

Latvijas un ES kontekstā īpašu lomu spēlē Euribor (European Interbank Offered Rate) – tas ir procentu likmes rādītājs, pēc kura Eiropas bankas piedāvā īstermiņa aizdevumus citām bankām starpbanku tirgū. Euribor kalpo kā svarīga norāde, kas palīdz noteikt īstermiņa procentu likmes, ieskaitot aizdevumu likmes gan fiziskām personām, gan uzņēmumiem.

Kā Eiropas ekonomikas sistēmas daļa, ES ietvaros Euribor ir pakļauts inflācijas ietekmei. Inflācijas pieaugums var izraisīt Euribor likmju palielināšanos, jo bankas var prasīt augstākus ienākumus, lai kompensētu iespējamo naudas vērtības zaudējumu sakarā ar cenu pieaugumu. Pašlaik gandrīz katrs no mums jūt negatīvo ietekmi no likmju pieauguma, īpaši tie, kuriem jāmaksā ikmēneša hipotēkas maksājumi. 

Inflācijas ietekmes prognozēšana uz procentu likmēm 

Prognozēt, kā inflācija ietekmēs procentu likmes, prasa vairāku faktoru analīzi. Latvijā inflācija var ietekmēt gan ilgtermiņa, gan īstermiņa procentu likmes.

Ilgtermiņa procentu likmes, kas saistītas ar ilgtermiņa kredītiem, bieži atkarīgas no prognozējamās inflācijas. Ja tiek gaidīts, ka cenas pieaugs, investori var pieprasīt augstākus ienākumus no ieguldījumiem, lai kompensētu pirktspējas zaudējumu nākotnē. Tas var novest pie ilgtermiņa procentu likmju palielināšanās.

Parasti īstermiņa procentu likmes kontrolē centrālās bankas. Ja inflācija sāk strauji augt, centrālā banka var paaugstināt oficiālās procentu likmes. Tas tiek darīts, lai ierobežotu inflācijas pieaugumu un stabilizētu ekonomiku.

% zīme vēlas aizlidot, jo inflācija ietekmēja procentu likmju augšanu, bet vīrietis to uz augstceltņu fona ķer ar tīkliņu

Sekas aizņēmējiem un investoriem

Inflācijas ietekme uz procentu likmēm tieši ietekmē aizņēmējus un investorus Latvijā. Procentu likmju paaugstināšanās var nozīmēt augstākas izmaksas kredītiem, kas var sarežģīt mājsaimniecību un uzņēmumu finansiālo stāvokli. Augstas procentu likmes var arī samazināt pirkumu pieprasījumu, kas ietekmēs ekonomikas izaugsmi.

No otras puses, investori var atrast pievilcīgas iespējas. Ieguldot līdzekļus fiksēto ienākumu instrumentos, piemēram, obligācijās, ir iespējams iegūt lielākus ienākumus. 

Savstarpējā saistība starp inflāciju un procentu likmēm ir sarežģīta un daudzpusīga. Lai gan inflācijas pieaugums var izraisīt procentu likmju paaugstināšanos, ietekme ir atkarīga no daudziem faktoriem, ieskaitot monetāro politiku, investoru cerības un kopējo ekonomisko situāciju. Šīs saistības sapratne ļauj aizņēmējiem un investoriem pieņemt pamatotus lēmumus, balstoties uz pašreizējo finanšu situāciju un nākotnes prognozēm.

KREDĪTIINVESTĪCIJAS

Mārtiņš Hercs

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas