Pa Latvijas ceļu brauc divas mašīnas, veca modeļa un jauna modeļa auto, kurām ir gan priekšrocības, gan trūkumi

Noderīgi zināt

Kā automašīnas vecums ietekmē izdevumus?

Mārtiņš Hercs

2 min.

Automašīna nenoliedzami ir ērts transportlīdzekļa veids, kas mums palīdz tikt no punkta A līdz punktam B, taču tajā pašā laikā liels izdevumu avots. Automašīnas iegāde, apdrošināšana, remonts, degvielas patēriņš un nodokļi ir tikai daļa no izdevumiem, kas jāiegulda mašīnā. Vai jūs zināt, kā automašīnas vecums ietekmē izdevumus? Izvērtēsim kopā.  

Automašīnas amortizācija

Amortizācija ir automašīnas vērtības samazināšanās lietošanas un novecošanas rezultātā. Galvenokārt tā ir atkarīga no automašīnas markas, modeļa, stāvokļa, nobraukuma un tirgus pieprasījuma. Vislielākā amortizācija notiek pirmajos gados pēc automašīnas iegādes, kad tā zaudē apmēram 20-30% no sākotnējās vērtības. Vēlāk amortizācijas temps palēninās un stabilizējas ap 10-15% gadā. Tādējādi jaunai mašīnai ir lielāki izdevumi amortizācijas ziņā salīdzinot ar vecāko “brāli”.

Automašīnas apdrošināšana

Starp obligātajiem izdevumiem katram automašīnas īpašniekam ir apdrošināšana. Apdrošināšanas izmaksas ir atkarīgas no auto markas, modeļa, jaudas, vecuma, nobraukuma un īpašnieka braukšanas stāža un pieredzes. Parasti apdrošināšanas izmaksas jaunākai automašīnai ir augstākas tās lielākās vērtības dēļ. Tomēr ir arī izņēmumi, kad apdrošināšanas izmaksas vecākam auto ir lielākas, piemēram, ja tā ir pieskaitāma pie ekskluzīvām vai arī tai ir augsts degvielas patēriņš vai emisijas. 

Mehāniķis vecai automašīnai taisa remontu, kas izmaksās lielu naudas summu

Automašīnas remonts

Remonta izdevumi ir tas, ar ko sastopas agri vai vēlu katrs no transportlīdzekļa īpašniekiem. Turklāt regulāra tehniskā apkope ir nepieciešama, lai novērstu lielus bojājumus un saglabātu mašīnu labā tehniskajā stāvoklī. Jāņem vērā arī tas fakts, ka vecie auto modeļi plīst biežāk. Tamdēļ vecākām automašīnām var būt augstas remonta izmaksas, bet kopējie izdevumi būs atkarīgi no auto markas, modeļa, stāvokļa un nobraukuma. Jauno automašīnu īpašniekiem var rasties lielas remonta izmaksas gadījumos, kad ir nepieciešams iegādāties dārgas rezerves daļas.

Automašīnas degvielas patēriņš

Degvielas patēriņš ir būtisks izdevums, kas ietekmē auto īpašnieku budžetu. Patēriņš ir atkarīgs no automašīnas markas, modeļa, jaudas, nobraukuma, braukšanas stila un ceļa apstākļiem Parasti vecām automašīnām ir lielāks degvielas patēriņš nekā jaunām, jo vecās mašīnas parasti ir mazāk efektīvas un sver vairāk. Tomēr dažos gadījumos jauna automašīna var patērēt vairāk degvielas, ja tai ir lielāka jauda vai augsts emisiju līmenis.

Automašīnas ikgadējais nodoklis

Automašīnas ikgadējais nodoklis ir valsts noteikts maksājums, kas jāveic auto īpašniekiem par to reģistrāciju un izmantošanu. Pirmkārt, nodokļa summa ir atkarīga no auto pilnas masas – jo smagāka mašīna, jo vairāk jāmaksā. Taču summa ir atkarīga arī no dzinēja tilpuma un jaudas. Turklāt , jo vecāka automašīna, jo lielāki ir CO2 izmeši, līdz ar to var nākties maksāt lielāku nodokli.

Kopsavilkumā var teikt, ka automašīnas vecums ietekmē izdevumus dažādos veidos, turklāt šajā gadījumā vecums nebūt nespēlē lielāko lomu. Acīmredzami, jo ilgāk tiek lietots transportlīdzeklis, jo vairāk tajā jāiegulda. Turklāt tehnoloģijas attīstās, tāpēc jaunie auto paliek arvien drošāki un izturīgāki. Jebkurā gadījumā, ja plānojat iegādāties jaunu automašīnu, vajadzētu izvērtēt visus plusus un mīnusus, iepazīstoties ar tehnisko specifikāciju un īpašnieku atsauksmēm. 

Iegādāties jaunu mašīnu jums var palīdzēt auto kredīts

Mārtiņš Hercs

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas