Melna figūra ar datoru un aizdomīgu personu, un sarkana figūra ar izsaukuma zīmi, kas brīdina par finanšu krāpniekiem

Noderīgi zināt

Kā pasargāt finanses no krāpniekiem

Jeļena Rozentāle

2 min.

mūsdienās, kad ir izteikti palielinājušies finanšu krāpnieku uzbrukumi. Kā neuzķerties uz viltībām, kas var mūs atstāt bez iztikas līdzekļiem – izrunāsim šajā rakstā detaļās. 

Kas ir finanšu krāpšana? 

Finanšu krāpšana ir jebkura darbības, kas ir vērsta uz nelikumīgas peļņas gūšanu uz cita cilvēka vai kompānijas rēķina. Parādās arvien vairāk metodes, kas tiek izmantotas upuru apmanīšanai, līdz ar to vienmēr jātur roka uz pulsa un jāizvērtē katru piedāvājumu.  

Sieviete tur rokas telefonu, kurā deg sarkanais ekrāns ar izsaukuma zīmi – brīdina, ka zvana finanšu krāpnieki

Lūk, daži no krāpšanas mēģinājumiem: 

  • Piedāvā izdevīgi ieguldīt naudu, lai gan patiesībā tā ir piramīda vai krāpšanas shēma. 
  • Sūta viltotas vēstules vai īsziņas no bankām, VID, pasta, policijas vai citām valsts organizācijām ar prasību nomaksāt sodu, rēķinu, piegādi u.tml. 
  • Zvana, izliekoties par bankas, policijas vai citas organizācijas darbinieku, ar lūgumu apstiprināt jūsu identitāti un sniegt konfidenciālo informāciju, piemēram, bankas kartes datus. 
  • Izveido viltotas mājaslapas, mobilās lietotnes u.tml., kas kopē reāli esoša resursa dizainu un nosaukumi, lai izvilinātu no personām ielogošanas datus, paroles un bankas karšu datus. 
  • Vilto dokumentus, čekus, banknotes, maksājumu uzdevumus, kartes, lai apkrāptu darījumos vai pirkumos. 

Finanšu krāpšana var nodarīt nopietnu kaitējumu jūsu budžetam un reputācijai. Kļūstot par upuri, ir risks pazaudēt visus savus ietaupījumus, nonākt parādos vai bankrotēt. Tikpat liela iespēja ir saskarties ar juridiskām vai nodokļu problēmām, kā arī ciest no savas identitātes un konfidenciālās informācijas zādzības. 

Kā pasargāt savas finanses no krāpniekiem? 

Lai nekļūtu par finanšu krāpnieku upuri, visos finanšu darījumos jābūt uzmanīgiem un piesardzīgiem. Šeit ir daži vērtīgi ieteikumi, kas jums var palīdzēt pasargāt finanses no krāpniekiem: 

  • Neticami liela peļņa, garantēti ienākumi, bezmaksas dāvana – skan ļoti labi, bet visbiežāk tas ir krāpnieku lamatas, kas paredzētas, lai izvilinātu no jums lielas naudas summas. 
  • Vienmēr pārbaudiet informācijas avotus pirms piekrītiet kādam finanšu darījumam. Lai pārliecinātos, ka runājiet ar konkrētu personu vai kāda uzņēmuma pārstāvi, vajadzētu pārbaudīt telefona numuru, e-pastu un mājaslapu uz autentiskumu. 
  • Nekad neatveriet aizdomīgas vēstules, pielikumus vai saites, jo tie var saturēt vīrusus.
  • Nesniedziet konfidenciālos datus par sevi, saviem ienākumiem, bankas kartēm u.tml. pa telefonu, e-pastā vai aizdomīgiem cilvēkiem. 
  • Izmantojiet uzticamas maksājumu sistēmas, maksājot par pirkumiem internetveikalā. 

Zila bankas kartes, uz kuras ir uzlikta atslēga, jo jāparūpējas par savu finanšu drošību un jāizvairās no krāpniekiem

  • Izmantojiet aizsargātas vietnes ar HTTPS protokolu un slēdzenes simbolu adreses joslā.
  • Maksājumiem neizmantojiet publiskus datorus vai Wi-Fi tīklus. 
  • Sekojiet līdzi saviem čekiem, kartes un konta izrakstiem, ja ir aizdomīgas transakcijas, ziņojiet par to bankai. 
  • Sekojiet līdzi aktuālai finanšu informācijai, piesekojot sociālajos tīklos uzticamām mājaslapām vai organizācijām un lasot aktuālākās ziņas. Cert.lv mājaslapā varat izsekot līdzi informācijai par jaunākiem krāpšanas veidiem. 
  • Meklējiet palīdzību un ziņojiet atbilstošām iestādēm, ja jums ir aizdomas par krāpšanas mēģinājumu vai notikušo gadījumu. 

Finanšu krāpšana ir nopietni draudi jūsu labklājībai un sirdsmieram. Lai neuzķertos uz krāpnieku āķa, jābūt modriem un jāizprot finanšu darbības principus. Esiet uzmanīgi un ievērojiet augstāk minētos padomus, lai pasargātu sevi un savas finanses un krāpniekiem. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas