Persona veic savas bruto algas aprēķinus, izmantojot kalkulatoru un piezīmju blociņu

Noderīgi zināt

Kas ir bruto alga?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Jebkurš cilvēks, kas ir darba attiecībās, saņem par savu padarīto darbu atalgojumu.

Šī summa jeb alga ir atkarīga no ieņemama amata, darba vietas u.tml. lietām, taču tā nevar būt mazākā par valstī noteikto minimālo bruto algu, kas 2022. gadā ir 500 EUR. 

Kas tad ir bruto alga? 

Bruto alga ir atalgojums par darbu, ko sarunvalodā dēvē par algu “uz papīra” vai algu pirms nodokļu nomaksas

Darba sludinājumos parasti redzēsiet, ka tiek norādīta tieši bruto alga. Diemžēl šī summa nav tā, ko redzēsiet savā bankas kontā algas dienā, jo no bruto algas tiek atskaitīta virkne ar valstī pieņemtiem nodokļiem.

Sieviete, turot vienā rokā naudu, bet otrā rokā algas lapiņu, ir nepatīkami pārsteigta, ka no bruto algas daudz novilka nodokļos

Kādi nodokļi ir iekļauti bruto algā?

Pirms nodokļu nomaksas alga vienmēr liksies krietni iespaidīgāka nekā galarezultātā saņemsiet savā bankas kontā. 

Bruto algā ir iekļauts Sociālais nodoklis, kas 2022. gadā ir samazināts un sastāda 10,5% no bruto algas, un Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), kas procentuāli atšķiras atkarībā no Jūsu darba algas. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad ienākumi gada ietvaros ir līdz 20004 EUR likme būs 20%. 23% aprēķinās ienākumiem līdz 78100 EUR, lielākai algai – 31%. 

Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) Jūs variet norādīt, kādu IIN likmi vēlaties piemērot savai algai. Taču atceraties, ja likme būs norādīta mazāka nekā jābūt, nākamajā gadā Jums būs izveidojies IIN parāds, kas būs jāatmaksā. 

Atvieglojumi, kas iekļauti bruto algā. 

Neskatoties uz nodokļu summām, ko nepieciešams apmaksāt no savas bruto algas, mūsu valstī ir paredzēti arī daži “bonusi”:

  • neapliekamais minimums; 
  • atvieglojums par apgādībā esošām personām;
  • papildu atvieglojumi personām ar invaliditāti (154 EUR mēnesī 1. un 2. grupai, 120 EUR mēnesī 3. grupai); 
  • personām ar statusu politiski represētā vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieks (154 EUR mēnesī).

Neapliekamais minimums.

Neapliekamais minimums šogad ir nedaudz audzis. Tātad līdz 2022. gada 30. jūnijam tas ir 350 EUR, bet jau no šī gada 1. jūlija – 500 EUR. Lai šo atvieglojumu varētu aprēķināt, ir jābūt darba dēvējam iesniegtai algas nodokļu grāmatiņai. 

Neapliekamais minimums maksimālā apmērā tiek piešķirts tikai personām ar bruto algu līdz 500 EUR. 

Personām ar algu līdz 1800 EUR tiek piemērots diferencētais neapliekamais minimums, kas tiek aprēķināts pēc speciālās formulas ņemot vērā aktuālā brīža koeficientu. Šī informācija vienmēr ir pieejama VID (Valsts ieņēmumu dienests) mājaslapā. 

Personām ar algām lielākām par 1800 EUR neapliekamais minimums netiek piešķirts. 

Atvieglojums par apgādībā esošām personām.

Par katru apgādājamo personu aprēķina 250 EUR mēnesī jeb 3000 EUR gadā. Tas nozīmē, ka šī kopsumma par apgadāmajām personām netiek aplikta ar nodokļiem. 

Piemēram, ja Jums ir apgādībā reģistrēti divi bērni, tad 500 EUR mēnesī paliek nodokļu neaizskarti. Jāatceras tik, ka jebkuru apgādājamo personu var reģistrēt tikai vienreiz. Tas nozīmē, ka šo atvieglojumu par bērniem var piemērot tikai vienam no vecākiem. Protams, katrs vecāks apgādībā var reģistrēt pa vienam bērnam.

Attēlā uzzīmēta uz tāfeles ģimene ar diviem bērniem, par kuriem no bruto algas var saņemt nodokļu atvieglojumu

Kas var būt apgādājamā persona?

Šo atvieglojumu var saņemt par saviem bērniem – nepilngadīgajiem vai bērniem līdz 23 gadiem ieskaitot, ja tie turpina mācīties. Ir iespēja apgādībā paņemt arī nestrādājošo laulāto ar apgādībā esošiem nepilngadīgiem bērniem.

Ir arī citas iespējas, kuras ik pa laikam var mainīties, tāpēc noteikti aktuālajai informācijai iesakām sekot VID mājaslapā. Šeit Par apgādībā esošām personām | Valsts ieņēmumu dienests (vid.gov.lv) variet izlasīt šī brīža aktuālāko informāciju. 

Atceraties! Apgādājamās personas ir jāreģistrē Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Turpat būs arī jānoņem, piemēram, ja vēlēsieties bērnu pārreģistrēt uz otru vecāku. 

Bruto alga manā kabatā?

Kā noskaidrojām, bruto algu mēs nekad neredzēsim savā maciņā, jo no šis summas valsts mums atskaita nodokļus. Taču jāsaka, ka tieši pateicoties šiem nodokļiem, mums vēlāk ir iespēja saņemt, piemēram, bezdarbnieka pabalstu, bērna kopšanas atvaļinājuma naudu, atgriezt pārmaksātus nodokļus utt. Jo lielāka bruto alga, jo lielāks ieguvums.

Diemžēl ne visiem ar algu pietiek visiem tēriņiem, īpaši lieliem pirkumiem. Šajā gadījumā variet izskatīt iespēju paņemt kredītu un norēķināties ar to par vēlamo preci. Aizņematies atbildīgi!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas