Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Līdz ar interneta tīkla izplatīšanos pasaulē, 2009. gadā tika radīta pirmā kriptovalūta jeb virtuālā nauda. Šobrīd kriptovalūtas skaits pārsniedz jau 3000 un to skaits arvien aug.
Šī digitālā nauda ir lielisks veids kā investēt savus brīvos naudas līdzekļus. Nopelnīt ar to var ātri, bet tik pat ātri var zaudēt, jo kriptovalūtas vērtība mainās ļoti strauji. Īpaši uzmanīgam jābūt šī brīža pasaules situācijā.
Kā darbojas kriptovalūta?
Virtuālās naudas sistēma darbojas uz kriptogrāfijas, kas ir sarežģīts tehniski un matemātiski izstrādātas tīkls. Tas ir decentralizēts un anonīms. Valūtas pārdošana notiek pa tiešo no viena cilvēka otram, bez starpniekiem. Visas transakcijas šifrētā veidā tiek saglabātās virtuālajā datubāzē (blokķēdē).
Populārākās kriptovalūtas.
Pirmā digitālā nauda, ar ko viss sākās, ir Bitcoin. Par to noteikti ir dzirdējis teju ikkatrs.
Šobrīd šo valūtu ir milzum daudz, bet populārākās ir Bitcoin, Dogecoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar, XPR, Polkadot, Dash, Tether, IOTO, NEO, Monero u.c.
Kriptovalūta Latvijā.
Kriptovalūtu sniedzēju uzraudzību Latvijā veic VID un pamatā tiek ņemts vērā NILLTFN (Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums).
Latvijā kriptovalūta nav atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Toties to var pirkt, pārdot, uzkrāt, investēt u.tml. Jāatceras, ka pārdodot kriptovalūtu un gūstot ienākumus, tie būs jādeklarē un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% apmērā.
Vai ir virtuālā nauda ir droša?
Tiek uzskatīts, ka kriptogrāfijas tehnoloģija ir pietiekami droša un pasargā savus lietotājus. Blokķēde nepārtraukti saglabā visu informāciju par darījumiem, taču tie tiek šifrēti un paliek anonīmi. Taču, protams, arī šeit nevar būt 100% drošības, jo nauda tiek glabāta virtuālajos makos, kas var tikt uzlauzti, nozagti u.tml. Jāatceras par datu drošību!
Lielākie uzbrukumi kriptovalūtas biržām bija notikuši pirms vairākiem gadiem, kad vēl nebija pielietoti mūsdienas lietoti drošības līdzekļi.
Ar ko sākt?
No sākuma noteikti ir jāatrod un jāizvēlas kriptovalūtas birža, kur varēsiet pirkt un pārdot. Piemēram, Coinbase.com vai Paybis.com, taču izvēle ir krietni plašāka. Izpētiet piedāvājumu un izvēlaties savu biržu – drošībai vienmēr meklējiet atsauksmes. Neaizmirstiet parūpēties par drošu paroli un, ja ir iespēja, noteikti izvēlaties divi veidu autentifikāciju.
Pēc reģistrācijas Jums jāpapildina savs konts ar naudu, ko esiet gatavi ieguldīt kriptovalūtā, un tad variet izvēlēties, ko pirkt. Noteikti sāciet ar nelielām summām, lai vispār saprastu sistēmu un kā tas viss strādā. Atceraties, ka ir risks pazaudēt visu!
Kam pievērt uzmanību?
- Jums jāpievērš uzmanību kriptovalūtas cenu svārstībām. Pārbaudiet vēsturi, kā tā mainījās. Izvērtējiet, izpētiet, izdariet secinājumus. Informāciju var atrast, piemēram, Coinmarketcap.com.
- Noteikti pārbaudiet kriptovalūtas tirgus kapitalizāciju – cik daudz naudas ir ieguldīts noteiktā digitālajā naudā. Jo vairāk, jo labāk. Iesakām skatīties top 30-50.
- Jebkurā gadījumā pirms iegādājaties kriptovalūtu, kārtīgi apdomājiet savu lēmumu un nepieciešamības gadījumā sazināties ar ekspertiem šajā jomā.
Kriptovalūtas nākotne.
Attīstoties tehnoloģijām, mēs arvien tālāk virzāmies virtuālās naudas virzienā. Šobrīd mums apkārt jau arvien vairāk maksājumu notiek elektroniski, kas agrāk likās kaut kas pārsteidzošs. Iespējams kādā tuvākā vai tālākā nākotnē visur kriptovalūtu atzīs par likumīgu maksāšanas līdzekli. Tik vai to pieļaus valdības un centrālās bankas visā pasaulē? Jautājums paliek atklāts.
Jeļena Rozentāle