Sieviete laptopā veic elektronisku pārskaitījumu, izmantojot SWIFT kodu

Noderīgi zināt

Kas ir SWIFT kods?

Jeļena Rozentāle

2 min.

Elektroniskie maksājumi pārņem mūsu ikdienu, jo arvien biežāk cilvēki izvēlas visu maksāt internetā. Ņemot vērā šo pieprasījumu, kas aug ar katru dienu, ir svarīgi zināt lietas, kas ir jāievēro, veicot pārskaitījumu. Viena no svarīgām detaļām, kas būtu jānorāda elektroniskajā maksājumā, ir SWIFT kods. Par to zemāk uzzināsiet mazliet vairāk. 

SWIFT kods jeb BIC kods.

Tas ir viens no svarīgākajiem kodiem starptautisko maksājumu veikšanā. Ir gadījumi, kad valstīs (piemēram, Krievijā) netiek izmantots IBAN kods, bet gan SWIFT kods (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). 

Šis kods ir starptautiski atzīts un katrai iestādei tas ir individuāls – tātad nekur citur tas neatkārtosies, jo ir unikāls. SWIFT kodu  vēl mēdz saukt par BIC kodu (Bank Identifier Code). 

Ļoti bieži SWIFT salīdzina ar valsts pasta indeksu, jo abos gadījumos, ja šie dati nav pareizi norādīti, sūtījums jeb naudas pārskaitījums var nesasniegt adresātu. Līdz ar to vienmēr, ja tas ir prasīts, īpaši starptautiskajos maksājumos, neaizmirstiet norādīt visu nepieciešamo informāciju.

Vīrietis elektroniskajā pasaules kartē izvēlas, kur pārskatīt naudu, jo ar SWIFT koda palīdzību naudu var saņemt gandrīz visur

Kur atrast SWIFT kodu? 

Parasti rekvizītos šo kodu norāda, taču gadījumos, ja informācijas nav, to noteikti var atrast saņēmējā bankas mājaslapā.

Tā izskatās daži Latvijas SWIFT jeb BIC kodi: HABALV22 (Swedbank), UNLALV2X (SEB banka), RIKOLV2X (Luminor banka) u.c. 

SWIFT sastāv no 8 līdz 11 zīmēm un tajā ir iekļauti:

  • Dati par finanšu iestādi (pirmie četri burti).
  • Informācija par valsti (nākamie divi burti, piemēram, LV – Latvija, RU – Krievija, DE – Vācija u.tml.). 
  • Dati par iestādes atrašanas vietu (nākamās divas rakstzīmes – cipari un burti). 
  • Gadījumos, ja finanšu uzņēmumam ir vairākās filiāles, ir pieļaujams SWIFT kodā izmantot vēl papildus trīs rakstzīmes (burti un cipari).  

SWIFT koda priekšrocības un trūkumi. 

Lielākais ieguvums ir tas, ka šī kodu sistēma ir plaši izplatīta un starptautiski atzīta, līdz ar to naudas pārskaitījumus var veikt droši.

Parasti nav limitu naudas summai vai valūtai, taču, protams, atsevišķas valstis var uzstādīt savus ierobežojumus. To vienmēr ir iespējams precizēt pie konkrētas finanšu iestādes. 

No trūkumiem var pieminēt tikai ilgāku naudas pārskaitījuma veikšanu. Šajā gadījumā tas var vidēji aizņemt 2-3 dienas. Salīdzināšanai – ja finanšu iestādei ir IBAN, pārskaitījums notiek ātrāk, parasti līdz 24h. Precīzākus termiņus noteikti var sniegt katra konkrēta finanšu iestāde.

No ieslēgta datora atspīd uzraksts SWIFT

Kas jāatceras veicot naudas pārskaitījumu? 

Naudas pārskaitīšana mūsdienās ir maksimāli atvieglota. Jāatceras tikai pārliecināties par rekvizītu pareizību

Kā jau minēju iepriekš, vienmēr ir iespēja visus datus precizēt arī pie saņēmēja finanšu iestādes, gadījumos, ja pats saņēmējs kļūdās norādītajā informācijā. Noteikti vienmēr arī precīzi jānorāda maksājuma mērķis. 

Ja visi dati ir norādīti pareizi, Jūsu maksājums galamērķi sasniegs ātri un bez problēmām. 

Apkopojums. 

Elektroniskie maksājumi atvieglo mūsu ikdienu, bet papildu detaļas, ko norādām pārskaitījumos, uzlabo mūsu pieredzi finanšu darījumos. 

Nepieciešamība pēc naudas pārskaitījumiem uz citām pasaules valstīm ir veicinājusi vairāku starptautisko finanšu kodu izveidi. To ir ļoti daudz un, kā varējām pārliecināties, SWIFT ir viens no svarīgākajiem kodiem, jo tas ir pieņemts gandrīz visā pasaulē.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas