Notārs spiež zīmogu uz mantojuma tiesību pieteikuma, ar kuru ir iespējama arī kredītu mantošana

Noderīgi zināt

Kredītu mantošana

Jeļena Rozentāle

2 min.

Jebkuram no mums kādā no dzīves periodiem var nākties saskarties ar tik nepatīkamu lietu kā radinieka nāve. Par nāvi baidās runāt un vienmēr šo tēmu visi cenšas izlaist, pat baidās par to domāt. Taču dzīve ir dzīve un neviens neesam nemirstīgs, tāpēc vajadzētu jau iepriekš aizdomāties par savas un ģimenes locekļu dzīves apdrošināšanu, testamenta sagatavošanu u.tml. Ja tomēr gadās saskarties ar nelaimi, mantiniekam vismaz nebūs vēl papildus jāpārdzīvo par visu pārējo, t.sk. mantojuma tiesību kārtošanu. 

Pieteikšanās mantojumam. 

Diemžēl jāatzīst, ka vairākums nedomā par tādām lietām, un palikušajiem radiniekam pašiem jākārto mantojuma tiesības, pamatojoties uz tā brīža valsts likumiem. Šobrīd viss notiek tā:

  • Pēc cilvēka nāves izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicē termiņu, kura laikā jāpiesakās mantiniekiem (laulātie, radinieki, adoptētie) vai jebkuram citam, kam ir pretenzija pret mirušā cilvēka īpašumu, piemēram, kreditoriem. 
  • Lai pieteiktos šis mantojumam, būs jāvēršas pie notāra, kas strādā apgabalā, kur bija mirušā deklarētā dzīves vieta. 
  • Jārēķinās ar mantojuma izmaksām. Vismazāk maksās tuvākās asinsradniecības mantinieki, taču, jo lielāka mantojuma vērtība, jo lielākas būs izmaksas. 

Starp citu, lai izvairītos no lielām mantojuma izmaksām, ir iespējams vēl dzīves laikā uztaisīt “dāvinājumu”. 

Ko var mantot?

Nokārtojot mantojuma tiesības, var gan iegūt, gan zaudēt, jo tiek mantotas:

  • Visa kustāmā un nekustāmā manta.
  • Citiem atdodamas tiesības vai saistības.

Tas nozīmē, ka mantosiet ne vien īpašumu, auto vai dzīvokli, bet arī neatmaksātos kredītus un parādus, kas bija sakrājušies mirušā dzīves laikā. 

Svarīgi zināt, ka arī nodokļu parādi būs jāatmaksā mantiniekam. 

Kredītu mantošana. 

Kā noskaidrojām augstāk, mantiniekiem būs arī jāpārņem mirušā parādi. Kredītu mantošana noteikti ir lieta, ko neviens nevēlētos, taču, ja ir miris radinieks, par kuru dzīvi neko daudz nezinājāt, variet saskarties ar tādu nepatīkamu pārsteigumu. 

Piemēram, esiet mantojis automašīnu, kuras iegādei bija paņemts auto kredīts, kas vēl nav izmaksāts. Šajā gadījumā Jums šīs kredīts būs jāsedz jau pašam. Tas pats arī ar mantojumā saņemto māju vai dzīvokli – būs jāturpina maksāt hipotekārais kredīts, ja nē – kreditors varēs vērsties ar prasībām tieši pret Jums. 

Saskaņā ar Civillikumu: ja nepiesakāties noteiktā termiņā mantojuma tiesībām, tiek uzskatīts, ka mantojumu esiet atraidījis. Šajā gadījumā visa mirušā manta paliek valstij. 

 

Situācija ar mantojumu ir neizbēguma gandrīz katram no mums, tāpēc neesiet vienaldzīgi pret tuvākajiem cilvēkiem – neatstājiet viņiem savus kredītu parādus. Vienmēr apdomājiet savas spējas atmaksāt kredītu pirms aizņematies un maksājiet to laikā, lai arī gadījumā, ja ģimenes loceklim būs jāpārņem kredīts, tad vismaz ar nopirkto par to īpašumu un bez parādiem.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas