Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Pieņemot lēmumu par precībām, neviena puse pārī parasti nemaz nedomā, ka var pienākt laiks, kad vēlēsies šķirties. Šis lēmums parasti ir krietni smagāks un sagādā daudz raizes abiem, neatkarībā no tā, kurš pirmais par to ir ierunājies. Turklāt papildus nedrošuma sajūtu lēmuma pareizībā sagādā bērnu esamība, jo parasti tieši bērnu dēļ pāris cenšas palikt laulībā, neskatoties uz to, ka sen vairs nevēlas būt ģimene.
Laulības šķiršana pie notāra.
Vienkāršākais veids kā izšķirt laulības, ir vērsties pie notāra. Taču šāda iespēja ir vien tad, ja abas pusēm ir vēlme šķirties un abi ir vienojušies par:
- mantas sadali;
- bērnu aizgādību;
- alimentiem.
Jūs variet atrast informāciju par Latvijā strādājošiem zvērinātiem notāriem e-portālā www.latvijasnotars.lv. Izvēlaties sev atbilstošāko un abi dodaties uz vizīti, iepriekš sagatavot nepieciešamos iesniegšanai dokumentus – laulības apliecību un izziņu no dzimtsarakstu iestādes, der arī izraksts no civilstāvokļa aktu reģistra.
Pie zvērināta notāra varēsiet sagatavot un parakstīt laulības šķiršanas pieteikumu. No jums abiem būs vajadzīga arī rakstiskā vienošanās par bērnu aizgādību, maksājamiem alimentiem, kā arī kopīgās mantas un saistību sadali. Pie saistībām var atzīmēt, piemēram, kopējos kredītus, jo bieži hipotēka tiek ņemta uz abiem laulātājiem.
Pēc šķiršanas pieteikuma iesniegšanas notāram, laulība tiks šķirta pēc mēneša, ja vien kāda no pusēm iesniegumu šajā laika periodā neatsauc. Ja kāds ir pārdomājis, šķiršanas process tiek apturēts. Samaksāta nauda, protams, netiek atgriezta.
Laulības šķiršanas izmaksas pie notāra izmaksās vismaz 71,14 EUR, ja nav mantas, ko dalīt vai nepilngadīgu bērnu. Ar papildus izmaksās variet uzzināt Latvijas notāru mājaslapā.
Noteikti būs jārēķinās ar lielākiem izdevumiem, ja vajadzēs notariāli apstiprinātu vienošanos par bērnu aizgādību un mantas sadali. Par pēdējo izmaksas parasti tiek aprēķinātas procentu vērtībā no kopējās sadalītās īpašuma vērtības.
Šķiršanas pieteikums videokonferences laikā.
Mūsdienās ir iespēja visu izdarīt arī attālināti, arī šķirties. Tā ir lieliskā iespēja, ja viens no laulātajiem dzīvo citā valstī, vai, neskatoties uz to, ka šķiršanās ir abu pieņemtais lēmums, nevēlas satikties dzīvē.
Ja vēlaties iesniegt pieteikumu šķiršanas procesam videokonferencē, Jums jābūt derīgam elektroniskajam parakstam, kā arī jārēķinās ar papildu izmaksām. Sīkāk par videokonferences noteikumiem variet izlasīt www.latvijasnotars.lv.
Laulības šķiršana tiesā.
Diemžēl ne vienmēr šķirties vēlas abas puses, kā arī bieži neizdodas vienoties par kopīgas mantas sadali un uzturlīdzekļiem bērniem. Šajā gadījumā, kad prasību šķirties vēlas iesniegt tikai viens no pāra, laulības šķiršana notiek caur tiesu.
Jums ir jāsagatavo dokumenti pieteikuma iesniegšanai:
- Laulības apliecības oriģināls;
- Laulības šķiršanas iesniegums divos eksemplāros;
- Bērna dzimšanas apliecības kopiju, kā arī būs jāuzrāda oriģināls;
- Dokumentus, kas saistīti ar mantisko stāvokli;
- Dokumenti, kas skaidro, kādēļ vēlaties šķirties;
- Apostille , ja laulība ir bijusi noslēgta ārzemēs.
Visus dokumentus ir iespējams iesniegt klātienē, nosūtīt pa pastu vai elektroniski (ar eParakstu).
Laulības šķiršanas izmaksas tiesas gadījumā var būt krietni lielākās nekā šķiroties pie notāra. Būs jāsamaksā prasības pieteikuma iesniegšanas maksu 5,37 EUR, kā arī valsts nodeva 145 EUR.
Ir daži izņēmumi valsts nodevai, kad samaksāt vajadzēs vien 15 EUR: ja laulātais ir atzīts par bezvēsts pazudušu vai ir notiesāts uz laiku, kas pārsniedz trīs gadus.
Tāpat jārēķinās, ka var būt papildu izmaksas par īpašuma sadali, advokāta konsultācijām utt. Viss ir atkarīgs no tā, cik sarežģīts ir katrs konkrēts laulības šķiršanas gadījums.
Secinājumi par laulības šķiršanas un procesa izmaksām.
Izlasot visu šo informāciju, noteikti nonācāt pie secinājuma, ka vislabākais ir abiem vienoties par šķiršanos un vērsties pie notāra. Tas ietaupīs gan naudas līdzekļus, gan nervus.
Turklāt pēc pieteikuma iesniegšanas Jums būs vēl mēnesis apdomāt sava lēmuma pareizību. Man ir personīgi zināmi gadījumi, kad pāris šo 30 dienu laikā pārdomā un izlemj glābt laulību. Tomēr, ja lēmums vismaz kādai no pusēm ir nelokāms, nevajag turēt, bet vajag censties visu atrisināt mierīgā ceļā, lai cik sāpīgi tas nebūtu.
Jeļena Rozentāle