Koka figūras, virs kurām uzzīmēts lietussargs – pasargā sevi, veicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

Noderīgi zināt

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

Jeļena Rozentāle

2 min.

Strādājošiem iedzīvotājiem Latvijā ir noteikti vairāki obligāti maksājumi valsts kasē. Starp tiem ir valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas). Tiem, kas veic katru mēnesi šis sociālās apdrošināšanas iemaksas, ir tiesības tālāk saņemt iekļautos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus. Turklāt, jo lielāka mēneša alga, jo lielākā summa tiek iemaksāta personas nākotnē. 

Ko ietekmē valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? 

Viens no valsts sociālās apdrošināšanas mērķiem ir nodrošināt finansiālo atbalstu tiem iedzīvotājiem, kas nonākuši grūtībās vai ir radusies īslaicīga vai ilgtermiņa darbnespēja. Obligātās iemaksas garantē, ka nepieciešamajā brīdī saņemsiet apmaksātu darbnespējas lapu, invaliditātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu u.c. sociālos pabalstus. 

No obligātām iemaksām visas dzīves garumā ir atkarīgs arī pensijas apmērs. Ja nevēlieties pēc 60 gadiem dzīvot naudas trūkumā, nepieciešams strādāt oficiālajās darba vietās, kur par jums tiek veikti visi valsts nozīmēti maksājumi. 

Sociālais nodrošinājums un finansiāls atbalsts, ko sniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, palīdz samazināt nabadzības līmenī valstī, nodrošinot sabiedrības labklājību un finansiālo stabilitāti. 

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likme

Obligātās iemaksas no ienākumiem ir jāveic abām pusēm – gan darba ņēmējam, gan darba devējam. Turklāt procentuāli vairāk ir jāmaksā tieši darba devējam – 23,59 %. Attiecīgi darba ņēmējam no viņa algas tiek norēķināti 10,50 %. Tātad no katras algas kopumā tiek veiktas obligātās iemaksas 34,09 % apmērā. 

Jāņem vērā, ka no 2023. gada ceturkšņa minimālās obligātās iemaksas ir 1860 EUR, kas ir trīs minimālo mēnešu darba algas summa. 

Koka kluči ar apdrošināšanas veidiem, kuros var saņemt atbalstu, ja veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

Kam nevajag veikt minimālās obligātās iemaksas?

No 2021. gada 1. jūlija ir personas, kurām ir noņemts pienākums veikt minimālās obligātās iemaksas. Starp tiem

  • Vecāki, kuru apgādībā ir nepilngadīgs bērns ar invaliditāti;
  • Vecāki, kuru apgādībā ir bērns līdz 3 gadiem vai vairāk par trīs bērniem vecumā līdz 17 gadiem ieskaitot vai 23 gadiem ieskaitot, ja turpina mācīties, vai ja starp tiem ir bērns, kuram vēl nav 7 gadu;
  • Personas līdz 23 gadiem ieskaitot, kas turpina mācīties;
  • Personas, kuras sniedz valsts finansētu asistenta vai pavadoņa pakalpojumu nepilngadīgam bērnam ar invaliditāti;
  • Nodokļu maksātāji, kas maksā sezonas laukstrādnieku nodokli. 

Minimālās obligātās iemaksas darba devējam nevajag veikt

  • Par personām, kuras saņem valsts vecuma pensiju, priekšlaicīgu pensiju un I vai II grupas invaliditātes pensiju;
  • Par personām, kas ir notiesātas un tiek nodarbinātas soda izciešanas laikā. 

Turklāt jāņem vērā, kā minimālās obligātās iemaksas nevajadzēs veikt par periodu, kad saimnieciskā darbība ir pārtraukta. Tāpat šis iemaksas nepiemēro par tām dienām, kad personai ir aktīva darbnespējas lapa, bezalgas atvaļinājums, grūtniecības, bērna kopšanas un dzemdību atvaļinājums. 

 

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir investīcija, kas sniedz finansiālo drošību nākotnē. Svarīgi veikt regulārās iemaksas, lai varētu saņemt finansiālo palīdzību no valsts nepieciešamajā dzīves brīdī. 

Raksts tapis saskaņā ar oficiālo informāciju no Valsts ieņēmuma dienesta lapas

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas