Monētu kaudzītes augošā secībā un uz pēdējām stāv divas senioru figūras, jo pensiju 2. līmenis strādā kā uzkrājums

Noderīgi zināt

Pensiju 2. līmenis

Jeļena Rozentāle

2 min.

Pensiju 2. līmenis ir jūsu ieguldījums nākotnē, jo uzkrājuma summa papildinās ikmēneša pensiju, ko saņemsiet vecumdienās. Šobrīd ikvienam, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, daļa aiziet uzkrājumos, taču naudu līdz izmaksai pārvalda tie, kam esiet uzticējuši šo darbu. 

Kas ir pensiju 2. līmenis?

Pensiju 2. līmenis ir papildu pensiju sistēmas elements, kas darbojas kā komplementārs mehānisms valsts pensijām. Tas nodrošina iespēju cilvēkiem papildus veidot uzkrājumus, lai palielinātu savas pensijas vecumdienās. 

Priekšplānā seniora rokas, saliktas uz speķa, jo viņš ir aizdomājies par izvēlēto jaunībā pensiju 2. līmeni

Pensiju 2. līmeņa uzkrājumu veic ikviens, kas ir sociāli apdrošināts, jo daļa no saņemtiem ienākumiem tiek novirzīta izvēlētajam līmeņa plānam. Šobrīd katram ir iespēja izvēlēties vienu no 7 pensiju pārvaldītājiem, starp kuriem ir visiem zināmās SEB, Swedbank, Luminor un Citadeles bankas. Turklāt ir pieejami vairāki plāni – ar lielāku un mazāku risku. Sīkāka informāciju par pieejamām iespējām ir apkopota mājaslapā Manapensija.lv. 

Iemaksas, izvēlētais 2. līmeņa pārvaldītājs atkarībā no izvēlētā plāna, iegulda dažādos investīciju instrumentos, piemēram, akcijās, obligācijās vai investīciju fondos. 

Kā tiek izmaksāts pensiju 2. līmenis? 

Pensiju 2. līmeni var sākt izmaksāt līdz ar 1. līmeni, tātad tajā brīdī, kad oficiāli aizejiet pensijā. Taču šobrīd katram ir izvēle, jo ir iespējams izvēlēties saņemt abas pensiju daļas reizē vai saņemt uzkrājumu pa daļām atsevišķi, piemēram, katru ceturksni vai gadu. 

Pensiju 2. līmeņa izmaksa notiek līdz mūža galam, bet nāves gadījumam līgumā ar apdrošināšanas sabiedrību, kas uzrauga jūsu pensiju ieguldījumu, ir iespējams uzrādīt to, kas šo uzkrāto pensiju varēs turpmāk saņemt maksātāja vietā. 

Katram, kas šobrīd vēl nesaņem pensiju, ir tiesības norādīt VSAA, kam viņš vēlas atstāt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu nāves gadījumā. Citā gadījumā viss uzkrājums tiek novirzīts valsts pensiju speciālajā budžetā. 

Pensiju 2. līmeņa riski un regulējums

Pensiju 2. līmenis Latvijā tiek regulēts no VSAA puses. Tāda pieeja nodrošina, ka pensiju fondi un ieguldījumu veidi ir pārredzami un droši. Taču, neskatoties uz to, ir jāsaprot, ka pensiju 2. līmeni ir saistīti dažādi riski, kuru īpatsvars atkarīgs tieši no izvēlētā plāna. 

Sieviete kostīmā tur rokās krāsainus koka skaitīkļus, jo aprēķina savus ieguvumus, izvēloties pensiju 2. līmeņa pārvaldītāju

Ja vēl neesiet ne vienu reizi regulējis savu pensiju 2. līmeņa plānu, ziniet, ka jūsu vietā to ir izdarījusi VSAA. Tāpēc ņemiet grožus savās rokās un personīgi izdariet izvēli! Manapensija.lv varēsiet atrast visu informāciju par pieejamiem pensiju pārvaldītājiem, kā arī salīdzināt rezultātus grafikos starp Aktīviem, Sabalansētiem un Konservatīviem plāniem. 

Vislielākais risks ir Aktīvajiem plāniem, tāpēc tos iesaka izvēlēties gados jauniem cilvēkiem, taču tiem, kam palika līdz pensijai mazāk par 10 gadiem, vajadzētu pakāpeniski pāriet uz vienu no Konservatīvajiem plāniem, kad ieguldījumu risks iz zems, bet ienesīgums stabils. 

Izvēloties pensiju pārvaldītāju, jāpievērš uzmanība arī piemērotai komisijai maksai. Jo lielāks procents, jo vairāk no saņemtas peļņas būs jāatdod pārvaldītājam. 

Ņemot vērā iepriekšminēto informāciju, ir palicis skaidrs, cik svarīgi regulāri pārskatīt savu pensiju 2. līmeņa plānu un pārvaldīt savus ieguldījumus, lai nodrošinātu atbilstību saviem mērķiem un apstākļiem. Neatstājiet novārtā to, ko paši variet mainīt! 

Tekstā ir izmantota informācija no oficiālajiem valsts resursiem: VSAA un Manapensija.lv. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas