Uz galda stāv 3 melni kubi ar burtiem PVN, jo pievienotās vērtības nodoklis ir jāmaksā gandrīz par visām precēm

Noderīgi zināt

Pievienotās vērtības nodoklis

Jeļena Rozentāle

2 min.

Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir viena no galvenajām nodokļu formām, ko piemēro daudzās valstīs, ieskaitot Latviju. Tas ir nodoklis, kas tiek iekasēts no patērētājiem par precēm un pakalpojumiem, kas tiek pārdoti uzņēmumiem vai privātpersonām. 

PVN nodrošina valsts ieņēmumus un ir svarīgs finanšu instruments, kas palīdz segt sabiedriskas izmaksas un veicināt valsts ekonomikas attīstību. Lai labāk izprastu pievienotās vērtības nodokļa nozīmi un ietekmi Latvijā, apskatīsim svarīgāko informāciju. 

PVN ietekme uz patērētājiem

PVN ir iekļauts preču un pakalpojumu cenās, ko patērētāji maksā. Tas nozīmē, ka patērētājiem ir jāmaksā augstāka cena par iegādātajām precēm un pakalpojumiem, jo tajā iekļauts arī PVN. Tas var ietekmēt patērētāju pirktspēju un patēriņa paradumus.

Lai atvieglotu noteiktu nozaru attīstību vai sociāli ekonomiski svarīgu pakalpojumu pieejamību, Latvijā ir noteikti daži PVN izņēmumi. Tas nozīmē, ka noteiktas preces vai pakalpojumi ir atbrīvoti no PVN vai piemērota 0% likme. 

Uz grīdas starp veikala plauktiem stāv pilns groziņš ar produktiem, par kuriem tiek aprēķināts pievienotās vērtības nodoklis

Pievienotās vērtības nodokļa likme

Latvijā ir vairākas PVN pamatlikmes un atkarībā no nodokļa bāzes tiek aprēķināts konkrēts procents:  

  • Standarta PVN likme 21% tiek pievienota gandrīz visām preču grupām, taču ir izņēmumi, kuriem tā tiek samazināta. 
  • PVN likmi 12% piemēro noteiktiem medikamentiem un medicīniskām ierīcēm, zīdaiņiem paredzētiem produktiem, kurināmās koksnes un siltumenerģijai piegādei iedzīvotājiem, atsevišķo preču importam u.c. pakalpojumiem, kas tiek minēti Pievienotās vērtības likuma 42. pantā. 
  • PVN likme 5% tiek aprēķināta svaigiem un apstrādātiem augļiem, dārzeņiem un ogām, kā arī grāmatām, žurnāliem u.c. iespieddarbiem. 

Ir iespējams atrast arī preču un pakalpojumu grupas, kas pilnīgi netiek aplikti ar nodokli, piemēram, zobārstniecības sniegtie vai bezdarbnieku profesionālās apmācības pakalpojumi u.c., par kuriem variet izlasīt iepriekšminētajā likumā vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā.

Pievienotās vērtības nodoklis uzņēmumiem

Uzņēmumiem, kuri sasniedz noteiktu PVN apgrozījuma slieksni, ir jāreģistrējas PVN maksātājiem. Tas nozīmē, ka uzņēmumi ir atbildīgi par PVN iekasēšanu no saviem klientiem un to nodošanu valsts kasē. Visiem ir rūpīgi jāseko līdzi deklarāciju iesniegšanai un samaksai par attiecīgo norēķinu periodu. 

Pulkstenis un fonā kaudze ar dokumentiem, jo ir pienācis laiks maksāt pievienotās vērtības nodokli

Uzņēmumiem ir tiesības atskaitīt no pievienotās vērtības summas tā saukto iepriekšējo PVN, ko tie ir samaksājuši saistībā ar iegādātajām precēm un pakalpojumiem, kas izmantoti to uzņēmējdarbības darbībā. Tas ļauj samazināt PVN slogu uzņēmuma ienākumiem.

VID veic PVN atbilstības un revīzijas pārbaudes, lai nodrošinātu, ka uzņēmumiem ir pareizi piemēroti PVN noteikumi un ka nodokļu maksājumi tiek pienācīgi veikti. Šīs pārbaudes var ietvert finanšu dokumentu pārskatīšanu, uzņēmuma darbības analīzi un nodokļu maksājumu pārbaudi.

PVN un ES regulējums

PVN sistēma Latvijā ir daļa no Eiropas Savienības kopējās nodokļu sistēmas. Tas nozīmē, ka ir jāievēro ES direktīvas un noteikumi attiecībā uz PVN. PVN regulējums tiek pilnveidots un pielāgots atbilstoši ES prasībām un jaunākajiem tiesību aktiem. Līdz ar to, ir svarīgi sekot līdzi ES PVN direktīvām un jaunumiem, kas var ietekmēt PVN likmes, izņēmumus vai administratīvos noteikumus.

Pievienotās vērtības nodoklis ir kompleksa tēma, un tam piemīt daudz aspektu, kas var ietekmēt patērētāju, uzņēmumu un valsts finansiālo situāciju. Veicot rūpīgu analīzi un konsultējoties ar nodokļu ekspertiem, uzņēmumi un patērētāji varēs labāk saprast PVN sistēmas darbību un izmantot tās priekšrocības vai izvairīties no iespējamajiem riskiem.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas