Skaidras naudas žūksnis rokā

Noderīgi zināt

Skaidra nauda: lietošanas ierobežojumi un darījumu deklarēšana

Jeļena Rozentāle

4 min.

Latvijā nedrīkst veikt skaidras naudas darījumus ar summām virs 7 200 EUR. Summa attiecināma uz vienu darījumu, kas var būt vairākos maksājumos, un ar vienu konkrētu darījuma dalībnieku. Tas nozīmē, ka pērkot mašīnu nedrīkst skaidrā naudā maksāt par to vairāk par 7 200 EUR. Pārējo summu, ja mašīna maksāja vairāk, var pārskaitīt uz bankas kontu.  

Jāņem vērā, ka arī sadalīt skaidrās naudas darījumu vairākās daļās un uz ilgu periodu nav iespējams, ja tas gala rezultātā pārsniegs 7 200 EUR. 

Skaidras naudas ierobežojums ir neattiecināms vien uz kreditēšanas pakalpojumiem (bet kredītu virs šis summas skaidrā naudā nevarēsiet saņemt), kad tiek veikta iemaksa kontos, kā arī uz skaidras naudas izmaksām darbinieku algām, avansiem. Mazumtirdzniecībā ierobežojums attiecināms tikai uz preču pircēju.

Vīrietis sniedz kādam skaidras naudas žūksni

Kādus darījumus ir jādeklarē nodokļu maksātājiem? 

Visus skaidras naudas darījumus virs 1500 EUR starp nodokļu maksātājiem ir jādeklarē. 

Par nodokļu maksātājiem šajā gadījumā un rakstā tiek uzskatītas juridiskās personas, individuālie komersanti (IK) un fiziskās personas, kas ir saimnieciskās darbības veicēji. 

Tas nozīmē, ja ar vienu darījuma dalībnieku mēneša ietvaros ir bijuši skaidrās naudas darījumi par kopsummu, kas pārsniedz 1500 EUR, ir jāiesniedz aizpildīta deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Deklarācijā vienmēr jānorāda tikai viena mēneša darījumus – tātad veiktos darījumus jūnijā ir noteikti jānorāda jūnija deklarācijā. Skaidrās naudas darījumus, kas ir mazākās par 1500 EUR, deklarācijā nav jānorāda

Deklarāciju VID šobrīd var ļoti ērti iesniegt Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), taču, protams, neviens neaizliedz Jums to darīt papīra formātā. Tā ir jāiesniedz katru mēnesī līdz 15. datumam par iepriekšējo periodu. 

Veicot darījumu gan skaidrā naudā, gan ar pārskaitījumu, deklarācijā būs jānorāda tikai skaidrās naudas darījums, ja tas pārsniegs 1500 EUR. Jāatceras, ka jāsummē visus darījumus mēneša ietvaros ar katru konkrētu sadarbības partneri jeb darījuma dalībnieku. 

Juridiskām personām un IK ir jādeklarē savā starpā gan izmaksātus, gan saņemtos skaidrās naudas darījumus. Piemēram, dividendes, dāvinājumus, aizdevumus, ziedojumus u.tml. 

Mazumtirdzniecībā nedaudz atšķīrās – darījumu jāreģistrē tikai preču pircējam-nodokļu maksātājam. Protams, ja pats pircējs arī ir mazumtirgotājs, tam arī ir jāiesniedz deklarācija par summu, kas pārsniegs 1500 EUR. 

Skaidrās naudas darījumus virs 1500 EUR nav jāreģistrē Satiksmes ceļu direkcijai, taču, protams, šo darījumu būs jāreģistrē tam nodokļu maksātājam, kas veic šo maksājumu skaidrā naudā. 

Nevienai no pusēm nav jādeklarē skaidrās naudas darījumus arī virs 1500 EUR, ja tiek maksāts nekustāmā īpašuma nodoklis. 

Izņēmums ir kuģu, gaisa kuģu, starptautisko autopārvadājumu un kravas ekspedīciju darījumi – ir jāreģistrē skaidrās naudas darījumi, ja vien tie pārsniedz 7 200 EUR. 

Kā jādeklarē skaidras naudas darījumi ar fiziskām personām? 

Fiziskā persona šeit ir domāta tā, kas nav IK vai saimnieciskās darbības veicēja. 

Ja nodokļu maksātājam ir bijis skaidras naudas darījums ar fizisko personu, ir jādeklarē summas virs 3000 EUR.

Jāņem vērā, ka šajā gadījumā ar vienu darījuma partneri tieši vienam darījumam jāpārsniedz 3000 EUR, lai to būtu nepieciešams reģistrēt. Citos gadījumos nav jāaprēķina kopsumma par visu periodu. Tas nozīmē, ja ar vienu fizisko personu bija vairāki darījumi par summām 500 EUR, 1000 EUR, 2000 EUR – nebūs jādeklarē darījumi. Taču, ja bija skaidrās naudas darījumi ar vienu personu par summām 500 EUR, 1000 EUR, 3500 EUR – būs jādeklarē par kopējo summu 5000 EUR, jo viens no darījumiem pārsniedz 3000 EUR. 

Darījumi ar fiziskām personām nav jādeklarē katru mēnesi, bet gan līdz nākamā gada 1. februārim.  

Valūtas maiņas punktiem nav jāveic skaidras naudas deklarācija arī darījumiem ar fiziskām personām virs 3000 EUR.

Grāmatvedis aizpilda skaidras naudas deklarāciju

Kas notiek, ja skaidrās naudas ierobežojumi netiek ievēroti? 

Par skaidrās naudas virs 1500 EUR darījumos starp nodokļu maksātājiem, ir jāmaksā naudas sods juridiskām personām 5% no summas, kas nebija deklarēta, bet fiziskām personām (IK un ar reģistrēto saimniecisko darbību) – 3% no nedeklarētās summas. 

Ja skaidrās naudas darījumu summa pārsniedz 7 200 EUR, būs jāmaksā 15% liels naudas sods no nedeklarētās summas gan juridiskām, gan fiziskām personām, kas reģistrēti kā saimnieciskās darbības veicēji, gan IK. 

Piemērotas sankcijas nedaudz atšķiras kuģu, gaisa kuģu, starptautisko autopārvadājumu un kravas ekspedīciju darījumiem, ja summa, kas pārsniedz 7 200 EUR mēnesī, nav deklarēta, jāmaksā 10% no summas. 

Skaidrās naudas darījumos virs 3000 EUR ar fiziskām personām, kas nav IK un saimnieciskās darbības veicēji, tiks aprēķināts naudas sods abām pusēm 3% apmērā no nedeklarētās summas. 

Gadījumos, ja ir kavēts deklarācijas iesniegšanas termiņš, ir jārēķinās, ka var uzlikt naudas sodu no 25 līdz 700 EUR, kas atbilst 5 līdz 140 naudas soda vienībām. Šis noteikums attiecināms uz visiem, kam ir pienākums reģistrēt skaidrās naudas darījumus. 

Pēc augstāk minētas informācijas ir saprotams, ka skaidra nauda nav tā labākā izvēle, lai norēķinātos darījumos ar saviem sadarbības partneriem. Tas var sagādāt grūtības, īpaši izmantojot apgrozībā lielākas summas. Bezskaidras naudas izmantošana mūsdienās ir ērtākais norēķināšanas veids. Tomēr, izmantojot skaidro naudu, neizmirstiet to deklarēt likuma noteiktajā kārtībā. 

Rakstā izmantota informācija no Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi un Par nodokļiem un nodevām

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas