Persona tur rokās darba algas avansu

Personīgās finanses

Darba algas avanss

Jeļena Rozentāle

2 min.

Strādājot algotu darbu, esam pieraduši katru mēnesi saņemt atalgojumu par savu padarīto darbu. Būtībā lielākai daļai sabiedrības, atalgojums ir motivācija nākt uz darbu, jo nauda, ko saņemam, vajadzīga dzīvošanai nepieciešamo lietu iegādei un apmaksai. 

Pēc Darba likuma 69.1 panta ir skaidrs, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt samaksu par darbu ne retāk kā divreiz mēnesi, ja vien tas nav atrunāts savādāk darba līgumā. Līdz ar to ir cilvēki, kas saņem atalgojumu vien reizi mēnesī, ja paši piekrituši tam, stājoties darba attiecībās. Taču, jāatceras, ka arī šajā gadījumā, pamatojoties uz šī paša likuma 78.2 pantu, darba dēvējam ir pienākums pēc Jūsu pieprasījuma izmaksāt daļu no atalgojuma. Šo daļu tiek pieņemts saukt par avansu. 

Kas ir darba algas avanss? 

Avanss ir naudas summa jeb daļa no nopelnītās darba samaksas par mēnesi. Nauda var tikt izmaksāta par iepriekšējo jau nostrādāto periodu. 

Avansu parasti izmaksā mēneša otrajā pusē. Piemēram, alga tiek maksāta mēneša 1. datumā par iepriekšējo mēnesi, bet avansu izmaksā mēneša 15. datumā par šī mēneša periodu no 1. līdz 15. datumam. Protams, šos datumus parasti atrunā līgumā vai avansa gadījumā izmaksā pēc darbinieka atsevišķa pieprasījuma. 

Alga un avanss saskaņā ar noslēgto līgumu darba devējam jāizmaksā noteiktā datumā, taču, ja datums iekrīt brīvdienā vai svētku dienā, darba samaksai jābūt izmaksātai iepriekšējā darba dienā. 

Vai avansu var saņemt skaidrā naudā?

Pamatojoties uz spēkā esošo Darba likuma 70. pantu, darbiniekam ir tiesības saņemt darba samaksu – gan algu, gan avansu – skaidrā naudā. Bezskaidrā naudā atalgojumu uz bankas kontu darba devējs var skaitīt vien pēc vienošanās ar Jums. Šī vienošanās parasti tiek minēta noslēgtajā darba līgumā – pārlasiet to!

Persona skaita savus izdevumus, lai saprastu, vai būs nepieciešams darba algas avanss

Darba algas avanss – vai pieteikt?

Gadījumos, ja līgumā ir norādīta atalgojuma izmaksa vienā daļā – vajadzētu saprast, vai varēsiet sagaidīt algu vai tomēr ir nepieciešams avanss? 

Ir cilvēki, kas pierada iepriekšējā darba vietā saņemt darba samaksu divreiz mēnesī, līdz ar to ir grūti vienreizējās izmaksas naudas līdzekļus sadalīt starp visiem nepieciešamajiem maksājumiem mēneša garumā. Saņemot samaksu divreiz mēnesī, ir vieglāk kontrolēt savu budžetu. 

Labākais risinājums: izanalizējiet savu paradumus, izdevumus un pieņemiet lēmumu attiecība uz avansa nepieciešamību. Turklāt variet pamēģināt kādu mēnesi iztikt bez avansa un attiecīgi tam sakārtot savu budžetu. Saņemt atalgojumu pilnā apmērā ir krietni patīkamāk acīm un, ja iemācīsities plānot savus izdevumus – varēsiet atteikt avansa izmaksu. 

Gadījumos, ja laiks pieteikt avansu ir nokavēts, vai palika tikai dažas dienas līdz algai, ir iespējams paņemt aizdevumu. Labs risinājums ir bezprocentu ātrie aizdevumi.

Varēsiet saņemt nepieciešamo naudas summu, ko atmaksājot 30 dienu laikā, nevajadzēs maksāt procentus. Šo iespēju parasti kredītiestādes piedāvā saviem jaunajiem klientiem, tāpēc izpētiet un salīdziniet piedāvājumus. Protams, aizņemties vajadzētu vien akūtos gadījumos pirms tam izvērtējot spēju atmaksāt visu aizdevumu no nākamās algas. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas