Vīrietis un sieviete, sēžot pie galdiņa kafejnīcā, smaida, vērot vaļā maku ar darba samaksu par papildu veikto darbu

Personīgās finanses

Darba samaksa brīvdienās un svētku dienās

Jeļena Rozentāle

3 min.

Veicot darbu, katrs no mums par to saņem naudas atlīdzību jeb darba algu. Jūsu darba līgumā noteikti ir norādīts, kāda darba samaksa tiek piemērota par veicamo darbu, kā arī kāds ir noteikts darba laiks. Taču bieži darbiniekiem nav skaidrs vai un kā tiek apmaksātas svētku dienas un brīvdienas. Par to varēsiet izlasīt tālāk šajā rakstā.

Svētku dienas. 

Latvijā ir vairākās svētku dienas, kas tiek atzīmētas, un visas noteikti variet atrast jebkurā kalendārā. 

Jāzina, ja tādu svētku dienas kā 4. maijs, 18. novembris, kā arī Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma diena vienmēr būs pārnesta uz nākamo darba dienu, ja iekrīt brīvdienā. 

Pirms svētku diena vienmēr ir saīsināta pa vienu stundu. Šī stunda tiek apmaksāta.

Darba samaksa ir lielāka svētku dienā, par ko liecina uz galda noliktais karodziņš un tāfele ar uzrakstu “Sveicam Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā”

Darbs svētku dienās. 

Darba likumā ir noteikts, ka svētku dienas ir jāapmaksā jebkuram darbiniekam, kam, pamatojoties uz darba līgumu un darba grafiku, ja tāds ir, būtu jāstrādā. Šajā gadījumā atlīdzība būtu jāpiemēro gan tam, kas svētku dienu strādā, gan tam, kas nestrādā. Protams, atlīdzība abiem gadījumiem atšķirsies. 

  1. Ja Jums svētki iekrīt darba dienā un šajā dienā nav jāstrādā, pamatojieties uz Darba likumu  74. pantu, darba devējam šī diena jāapmaksā kā parasta darba diena. Tas ir tāpēc, ka neatkarīgu no Jums iemeslu dēļ nevariet veikt darbu, lai saņemtu par to darba samaksu. Līdz ar to, lai darbiniekam nerastos zaudējumi, ir noteikta atlīdzība. Tamdēļ saņemsiet savu parasto darba algu par mazāko darba stundu mēneša ietvaros. 

Ņemiet vērā, ka svētku diena šajā gadījumā būs apmaksāta vien tajā gadījumā, ja Jums tajā dienā būtu bijis jāstrādā. Ja svētki iekrīt Jūsu brīvdienā, darba devējam to nav jāapmaksā. 

  1. Ja svētku dienā strādājiet, darba devējam ir jānodrošina papildus parastai darba samaksai vēl piemaksa vismaz 100% apmērā no Jūsu darba likmes. Tas nozīmē, ka darba samaksa par šo svētku dienu būs dubultā. 

Jāņem vērā, ka darba devējam ir iespēja piešķirt apmaksātu brīvdienu citā Jūsu nedēļas darba dienā, līdz ar to papildus nemaksājot par darbu svētku dienā.

 Vadītāja ar darbiniekiem skatās darba grafiku svētku dienām, lai saprastu kam būs piemaksa pie darba samaksas

Svētku diena atvaļinājuma laikā? 

Šajā gadījumā, protams, atlīdzība netiks piemērota, jo nav jāstrādā. Bet, ņemot vērā, ka svētki iekrīt Jūsu atvaļinājumā, saskaņā ar Darba likumu pa šo svētku dienu skaitu tiks pagarināts atvaļinājums

Darba devējs atvaļinājuma laikā apmaksās tikai darba dienas, kad Jums būtu bijis jāstrādā, šajā gadījumā svētku dienas neieskaitot. Līdz ar to jārēķinās, ka faktiski nauda būs mazāka. 

Der zināt, ka papildatvaļinājumu svētku dienās nepiešķir. 

Darbnespējas lapu apmaksa brīvdienās un svētku dienās.

  • Ja ir darbnespējas lapa A, ko apmaksā darba devējs, būs jārēķinās ar to, ka darba devējs maksās vien par darba dienām, kad Jums būtu jāstrādā. Tas  nozīmē, ja svētku dienas Jums ir brīvdienas, tas netiks apmaksātas. Ja strādājiet maiņu grafiku, darba devējs to nedrīkst mainīt, ja darnespējas periods ir iestājies vēlāk, aprēķinot lapas izmaksu. 
  • Ja ir darbnespējas lapa B, ko sedz valsts, visas kalendārās dienas, tai skaitā svētku dienas, tiks apmaksātas. 

Virsstundu apmaksa brīvdienās un svētku dienās. 

Visi mēs zinām, ka saskaņā ar Darba likumupar virsstundām darba devējam ir jāmaksā. Tieši tāpēc daudzi labprāt piesakās strādāt papildu laiku.

Par virsstundām ir apmaksa notiek visos gadījumos pēc vienādiem principiem – tai jābūt vismaz 100% no darbinieka darba likmes. Protams, darba devējam iespēja par virsstundām piešķirt arī lielāku piemaksu, iepriekš vienojoties vai norādot to darba līgumā.

Sieviete no bankomāta ņem naudu, kas ir viņas darba samaksa par iepriekšējo mēnesi

Virsstundas, iepriekš vienojoties, var aizstāt ar apmaksāto atpūtu atbilstoši nostrādātām stundu skaitam. Taču šajā gadījumā šo brīvo laiku jāpiešķir mēneša laikā no virsstundu dienas, bet summētā darba laikā gadījumā līdz nākamajām uzskaites periodam, bet ne vēlāk ka triju mēnešu laikā. Izņēmuma gadījumos, iepriekš vienojoties, šo atpūtu nostrādāto virsstundu apmaksas vietā var pievienot ikgadējām apmaksātam atvaļinājumam.  

Virsstundām Darba likumā 136. pantā ir noteikts arī maksimāli iespējamais stundu skaits, kā arī kādas personas nedrīkst papildus nodarbināt. 

Kopsavilkums. 

Pēc iepriekš minētās informācijas ir skaidrs, ka, strādājot pilnu mēnesi, Jums nebūtu jāsaņem mazāka alga svētku dienu dēļ. Tas nozīmē, ka arī, atpūšoties svētkos, varēsiet rēķināties ar savu standartu darba ikmēneša algu. Strādājot svētku dienās, protams, varēsiet nopelnīt vairāk.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas