Meitene, guļot gultā, savā laptopā veic drošus pirkumus internetā

Personīgās finanses

Droši pirkumi internetā

Jeļena Rozentāle

4 min.

Mūsdienu ikdienā daudz un bieži iepērkamies internetā. Šo pirkumu skaits ir pieaudzis līdz ar COVID-19 ierobežojumiem, kas mūs visus skara teju divus gadus. Arvien vairāk tirgotāju piedāvā savas preces un pakalpojumus iegādāties internetveikalos vai tirdzniecības platformās. Nepārprotami mūsu ātrajā dzīves ritmā tas ir ērti, taču cik droši? Palasot cilvēku atsauksmes internetā (piemēram, Facebook), sapratīsiet, ka diezgan daudz cilvēki tiek apkrāpti. 

Kā sevi pasargāt iepērkoties internetveikalos? 

  1. Noteikti jāpārliecinās, cik droši ir iepirkties konkrētajā internetveikalā. Pārbaudiet mājaslapas adresi sava interneta pārlūkā. Adresei būtu jāsakās ar https. Pie tam “s” ir īpaši svarīgs, jo tas nozīmē, ka savienojums serverim ar Jums ir drošs, jo ir šifrēts. Aizvērtās slēdzenes simbols pirms mājaslapas adreses vai zemāk statusa joslā arī liecina, ka ievadīto informāciju nevarēs pārtvert. 

Aizvērtās slēdzenes simbols un https mājaslapas adresē ir apliecinājums Jūsu drošiem pirkumiem internetā

  1. Izvēlaties pārbaudītus internetveikalus. Gandrīz par katru pakalpojuma sniedzēju ir iespējams atrast atsauksmes. Protams, mēdz būt arī tikko atvērtas firmas, pie kurām arī ir droši iepirkties, taču šajā gadījumā noteikti pievērsiet uzmanību tam, vai mājaslapā ir norādīta visa informācija – uzņēmuma reģistrācijas numurs, nosaukums, kontaktinformācija saziņai u.tml. 

PTAC ir izstrādāta lieliska datubāze, kur iekļauti “melnā saraksta” uzņēmumi. Iesaku ar to iepazīties šeit Melnais saraksts | ptac.gov.lv . Protams, visticamāk šeit nebūs iekļauti visi negodīgi komersanti, tāpēc, kā minēju augstāk, vienmēr mēģiniet atrast atsauksmes par aizdomīgiem internetveikaliem. 

  1. Lai patiešām justies droši, izmantojiet citu karti iepirkumiem tiešsaistē. Vislabāk būtu arī pārskaitīt uz šo karti konkrētu summu, ko vēlaties iztērēt. Tādā gadījumā, ja tomēr nepaveicas un trāpīsiet uz krāpnieku, Jūs nepazaudēsiet visu savu naudu. 

Persona drošiem pirkumiem internetā, lietojot datoru, izmanto citu kredītkarti, ko tur rokās

3D Secure izmantošana pirkumu apmaksai. 

Droši pirkumi internetā ir iespējami ar “3D-Secure (3DS) authentication”. Šo papildus autentifikāciju piedāvā arvien vairāk lielo pakalpojumu sniedzēju. Šajā gadījumā maksājumu par preci Jums būs jāapstiprina ar savu mobilo banku, biometriju vai SMS (tas ir atkarīgs no Jūsu bankas).  Tas noteikti ir drošākais veids kā norēķināties par saviem pirkumiem! 

Pirkumi no privātpersonām un sludinājumu portāliem. 

Tieši šeit var sastapties ar lielāko risku. Ja Jūs pats vēlaties kaut ko pirkt no cita cilvēka, šajā gadījumā, protams, būtu vislabāk vēlamai precei aizbraukt pakaļ  un samaksāt par to ar skaidro naudu. Taču, ja tādas iespējas nav? 

  1. Ieteiktu pirms apmaksas veikšanas izvērtēt, vai tiešām precei ir ielikta atbilstoša cena. Ļoti bieži krāpnieki norāda ļoti zemu cenu, lai piesaistītu uzmanību. 
  2. Ja iepērkaties, piemēram, Facebook Marketplace vai Andelemandele.lv, pārliecināties par profila īstumu. Krāpniekiem parasti ir tikko uztaisīts profils ar vien dažiem “draugiem”. Atrodiet un izlasiet atsauksmes par šo pārdēvēju.

Ja tomēr nolēmāt attālināti iegādāties preci no privātpersonas, palūdziet, lai Jums atsūta izsekošanas kodu paciņai, ko nosūtīja. Šajā gadījumā Andelemandele.lv ir ļoti ērti un salīdzinoši droši ir uztaisīta apmaksas veikšana un paciņas izsekošana. 

Sieviete raksta uz paciņas pircēja adresi, lai nosūtītu preci, kad ir pārliecinājusies, ka šis darījums ir drošs pirkums internetā

Izpārdodu savas mantas tiešsaistē, kā pasargāt sevi? 

Arī šajā gadījumā jābūt ļoti uzmanīgam. Pirms izsūtat lietu pircējam sagaidiet naudu savā bankas kontā, jo ļoti bieži krāpnieki vilto maksājuma uzdevumus. Šobrīd ir ļoti izplatīta krāpšana precēm, ko ieliekat pārdošanā ss.com vai līdzīgās platformās. Jums uzreiz ienāk WhatsApp ziņa, ka vēlas nopirkt preci saņemot to ar DPD, Omniva, Pony Express u.c. kurjeru. Pie tam kurjeru it kā ir gatavs apmaksāt pats pircējs, bet Jums it tikai jāaizpilda savi bankas konta dati. Nekad to nedariet! Tā ir krāpšana! Arī mājaslapas adrese, ko Jums atsūta krāpnieks, ir viltota un ir domāta tam, lai no Jūsu bankas konta novilktu visu naudu. 

Padomājiet par paroles drošību. 

Parolei jābūt sarežģītai. Noteikti NEiekļaujiet tajā savu tuvu cilvēku vārdus, dzimšanas datus, dzīvnieku iesaukas u.c. viegli uzzināmas lietas. Vislabāk izvēlēties ciparus, burtus un zīmes, kas savā starpā nav saistīti. Nepierakstiet visas paroles vienā vietā, kur tos viegli atrast, un neizmantojiet vienu paroli visur. Noteikti, ja mājaslapā piedāvā uzstādīt divfaktoru autentifikāciju, izmantojiet to! Kā arī neaizmirstiet regulāri mainīt paroles. 

Uz klaviatūras ir aizvērtā slēdzene un atslēga kā simbols drošiem pirkumiem internetā

Nevajag iepirkties online publiskajās vietās. 

  • Jāpārliecinās, ka tuvumā nav neviens svešinieks, kas varētu noskatīties Jūsu datus, kamēr tos ievadiet. 
  • Izmantojot publiski pieejamo datoru, Jūsu dati var nebūt drošībā. 
  • Lietojot savu klēpjdatoru un veicot pirkumus, nevajag pieslēgties publiski pieejamam tīklam. 

Kā vēl varu sevi pasargāt tiešsaistē? 

Noteikti neaizmirstiet par antivīrusa uzstādīšanu, kā arī savlaicīgi atjaunot datora vai mobilās ierīces programmatūru. Tas palīdzēs samazināt risku pieslēgties kādam pikšķerēšanas resursam, bīstamam serverim u.tml. 

Neizmantojiet nepārbaudītas informācijas glabāšanas ierīces, piemēram, tā saucamās “fleškas” vai ārējo cieto disku. 

Nekad neveriet vaļā aizdomīgas saites un failus, jo tajās var būt vīruss. Pie tam ļoti bieži arī pats sūtītājs var nezināt, ko ir nosūtījis. Ik pa laikam sociālajos tīklos un e-pastos tiek izplatītas arī reklāmas it kā no pazīstama komersanta, bet īstenībā tas ir krāpnieks, kas vēlas izvilināt no Jums bankas datus.  

Atceraties – galvenais vienmēr būt uzmanīgam! Labāk lieku reizi pārliecināties, ka esiet drošībā! 

 

Kad esiet parūpējies par savu aizsardzību tiešsaistē un pārliecinājies par konkrētā internetveikala drošumu, variet sākt iepirkties. Jūsu pirkumiem internetā var noderēt kredītlīnija

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas