Divi spēļu kauliņi: uz viena procentu zīme, bet uz otrā bultiņas – vai augs Euribor likme?

Personīgās finanses

Euribor ietekme uz kredītiem

Jeļena Rozentāle

2 min.

Aizņemoties lielas summas, galvenokārt hipotekāro kredītu, vienmēr ir bijis jārēķinās ar divām procentu likmēm – bankas un Euribor. Pēdējā minētā likme vairākus gadus ir bijusi negatīva, līdz ar to bankas piedāvātajiem kredītiem tā tika pielīdzināta 0 un kredītu nosacījumi ir bijuši izdevīgi. Taču šobrīd Euribor turpina augt un ietekmē aizņēmēju maksājumus. 

Kas ir Euribor? 

Euribor (saīsinājums no Euro Interbank Offered Rate) ir starpbanku tirgus likme, pēc kuras bankas var viena otrai aizdot naudu ES robežās. Šī likme sāka darboties līdz ar eiro ieviešanu 1999. gadā un indekss tai mainās katru dienu. 

Euribor ir vairākas likmes, kuras tiek sadalītas atkarībā no izsniegta kredīta termiņa – 1 nedēļa, 1 mēnesis, 3 mēneši, 6 mēneši un 12 mēneši. Šo likmi katru dienu aprēķina Eiropas naudas tirgu institūts (EMMI) un sekot līdzi izmaiņām variet ērti EMMI oficiālajā mājaslapā vai vietnē Euribor Rates

Euribor mainās līdz ar augsto inflāciju, lai mazinātu augstas inflācijas riskus ekonomikai. Līdz ar to var secināt, ka Euribor turpinās augt arī turpmāk, tādējādi arvien vairāk ietekmējot aizņēmējus – vieniem ir grūtāk atmaksāt jau noformēto kredītu, citiem ir mazāk iespēju paņemt nepieciešamo kredītu.

Tukša telpa ar % uz sienas, jo Euribor ļoti ietekmē hipotekārā kredīta aizņēmējus

Kā Euribor ietekmē aizņēmējus? 

Dažu kredīta veidu nosacījumi veidojas no mainīgās un nemainīgās procenti likmes. Līdz ar to visi, kuriem ir paredzētas abas, šobrīd sāk izjust neērtības, kuras var pakāpeniski kļūt par grūti izsmeļamām problēmām, jo līdztekus inflācijas un cenu kāpumam, ir pieauguši arī izdevumi par kredītsaistībām. 

Piemērs. Ir paņemti 25000 eiro uz 5 gadiem. Procentu likme: nemainīgā 2,5% un 6 mēnešu Euribor, kas uz kredīta izdošanas datumu ir 2,922%. Šajā gadījumā ikmēneša maksājums sastāda 483,67 EUR. Tiklīdz Euribor palielinās, aug maksājums – ar Euribor 3,352% ikmēneša maksājums jau sastādīs 488.63 EUR. 

Izvērtējot aizņēmēja pieteikumu kredītam, bankas vienmēr pievērš uzmanību klienta ienākumiem un spējai segt aizdevumu noteiktā periodā. Galvenokārt tieši tāpēc viena no prasībām ir nepārsniegt 40% izdevumu robežu par kredītsaistībām. 

Ja jūs kā aizņēmējs izjūtiet grūtības ar ikmēneša kredītmaksājumu segšanu, ir nepieciešams steidzami sazināties ar kreditoru, lai sameklētu risinājumu – maksājuma atlikšanu, kredītbrīvdienas vai refinansēšanu.

Aizņemieties atbildīgi! 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas