Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Apprecoties un izveidojot jaunu cilvēku savienību, pāris aizdomājas par ģimenes budžetu, kur kopējie ģimenes ienākumi spēlē lielu lomu. Priekšā ir grūts darbs gan ar pienākumu, gan ienākumu sadalīšanu atkarībā no pelņas avotiem un saņemtām summām.
Arī mājsaimniecībās, kur ir tikai viens no vecākiem un bērns vai pensionārs, ir jāanalizē savi kopējie ienākumi, lai varētu tos veiksmīgi sadalīt visu ieplānoto izdevumu starpā.
Viens ienākumu avots ģimenē
Bez šaubām, esot vienīgajam pelnītājam ģimenē, ik pa laikam ir jāsaskaras ar finanšu grūtībām, īpaši, ja ir liela ģimene. Jo vairāk ģimenes locekļu, jo sarežģītāk pārdomāt visus tēriņus, ko var atļauties par vienu algu.
Ir vērts sastādīt ģimenes budžetu, jo tas palīdzēs saprast, kā var ietaupīt. Protams, šis process aizņems daudz laika, jo pilnīgi pa plauktiņiem ir jāsaliek visi jūsu ģimenes ienākumi, kas ierobežojas ar vienu algu, un izdevumi, kuru šajā gadījumā ir krietni vairāk.
Budžeta plānošanai droši variet izmantot kādu no bezmaksas mobilajām aplikācijām vai vēl ērtāk – vienkārši izveidojiet Excel failu. Šobrīd šī programma ir pieejama arī lietošanai telefonā.
Sadaliet izdevumus sākot ar galvenajām pozīcijām: izdevumi par īri vai hipotēku, komunālie maksājumi, rēķins par telefonu, izdevumi pārtikai, higiēnas piederumiem, pusdienas, izdevumi transportam – sabiedriskajam vai degvielai, bērnu pulciņi utt. Ir vērts pievienot arī sadaļu “uzkrājumi”, kur atzīmējiet un arī atlieciet katru mēnesi kādu summu neparedzētām dzīves situācijām jeb nebaltām dienām.
Sekojiet līdzi saviem izdevumiem dažu mēnešu garumā, lai saprastu, kā variet ietaupīt. Iespējams ir jāpērk mazāk saldumi un citi našķi? Vai arī sen neesiet bijis sporta zālē, par kuru katru mēnesi maksājiet? Atsakoties no dažām precēm vai pakalpojumiem, jūsu ģimenei sanāks palielināt brīvos naudas līdzekļus un ieguldīt tos vērtīgākajās lietās.
Diemžēl mēdz atgadīties situācijas, kad ģimenes izdevumi iznāk ārpus budžeta rāmjiem. Tādos gadījumos ģimenē tiek lemts par labu kredītam. Citreiz tas ir labs risinājums, lai iegādātos kādu lietu uzreiz un tad par to maksāt pakāpeniski jums ērtajā laika posmā. Kredīta summa, kuru aizdevējs var piešķirt, atkarīga no ienākumiem un maksātspējas. Turklāt jums ir iespēja ietaupīt procentu maksājumos, ja pirms ņemsiet kredītu, salīdzināsiet kreditorus un izvēlēsieties izdevīgāko piedāvājumu!
Divi ienākumu avoti ģimenē
Nepārprotami ir vieglāk, ja ģimenē strādā vismaz divi cilvēki. Protams, ienākumu avoti var būt dažādi: alga, pabalsti vai ienākumi no izīrētā dzīvokļa. Jebkura papildu nauda, kas ienāk jūsu ģimenes budžetā, atvieglo naudas plānošanu un izdalīšanu.
Arī ģimenēm ar lielākiem ienākumiem ir jāturpina sekot līdzi saviem izdevumiem, lai tie iekļautos mēneša paredzētajā budžetā un vēlāk nav jādomā par aizdevumiem. Turklāt divi ienākumu avoti ne vienmēr nozīmē, ka ir vairāk naudas, jo tik pat labi tas var būt divas minimālās algas vai alga un ģimenes valsts pabalsts, kas, protams, šogad patīkami pārsteidza, jo tika palielināts, taču tik un tā ar šo naudu var nepietikt, lai varētu apmierināt visu ģimenes locekļu vajadzības.
Noteikti apdomājiet, no kādiem tēriņiem variet atteikties par labu uzkrājumu veidošanai neplānotiem izdevumiem. Ir vērts izanalizējiet, kam visvairāk tērējiet mēnesī. Ja tie ir komunālie maksājumi, jo sanāk tērēt daudz ūdens, mēģiniet izplānot vannas peldes vienreiz nedēļā, bet pārējās dienās iet dušā, turklāt brīdī, kad ieziepējaties, aizgrieziet ciet krānu. Jūs noteikti pamanīsiet, ka ūdens lietojums un maksājumi paliks mazāki.
Ģimenes ienākumi no vairākiem peļņas avotiem
Gūstot naudu katru mēnesi no vairākiem ienākumu avotiem, noteikti ir jāatzīst, ka jāstrādā tik pat smagi kā raksta pirmajā gadījumā. Turklāt ir ģimenes, kur tēvs pelna krietni vairāk ar vienu algu nekā ģimene, kur strādā abi. Tāpēc ģimenes labklājību pēc ienākumu avotu apmēra noteikt nevar.
Tāpat kā iepriekšējos gadījumos arī šīm ģimenēm ir nepieciešams analizēt savus izdevumus, lai varētu optimālāk sastādīt mēneša budžetu.
Veiciet uzkrājumus! Ja ienākumi atļauj, vismaz 10% no mēnešalgas vajadzētu atlikt nebaltajām dienām. Tādējādi jūsu ģimene varēs izvairīties vismaz no maziem kredītiem, jo negaidītas un nepatīkamas situācijas jūs nepārsteigs nesagatavotus. Protams, nopirkt mājokli vien ar saviem uzkrājumiem reti kuram izdosies, taču pirmajai iemaksai var sakrāt, ja nauda ieplūst no vairākām vietām. Turklāt jums būs lielāka drošība un mazāks risks, aizņemoties naudu kredītiestādē!
Jeļena Rozentāle