1000 eiro aploksnē: neoficiālie ienākumi

Personīgās finanses

Jums ir neoficiāli ienākumi?

Jeļena Rozentāle

2 min.

Šobrīd ir aizliegts veikt skaidras naudas darījumus virs 7200 EUR un lielāki pirkumi var notikt tikai bezskaidras naudas veidā, t.i. ar debetkarti vai kredītkarti. Šis likums bija pieņemts tai skaitā arī tāpēc, lai cīnītos ar neoficiāliem ienākumiem, kas arī mūsdienās ir diezgan izplatīti. 

Kāpēc cilvēki izvēlas saņemt ienākumus neoficiāli?

Latvijā ir jāmaksā dažādi nodokļi, saņemot ienākumus. No algas jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Turklāt, jo vairāk pelniet, jo lielāks IIN tiek piemērots, taču, saņemot nelielu algu, vēl vairāk var just “netaisnību”, jo uz rokas paliek nauda, ar kuru bieži nepietiek visiem obligātajiem ikmēneša maksājumiem. Šis ir galvenais iemesls, kāpēc daži izvēlas strādāt neoficiāli un saņemt naudu aploksnē. 

Protams, uz algas saņemšanas brīdi cilvēks jūt atvieglojumu, jo summa ir lielāka un ar to pietiek vairākām lietām, taču neoficiāli ienākumi draud ar nepatīkamām sekām, ar kuram noteikti ir sastapies katrs nelegālais darbinieks. 

Ar ko draud neoficiālie ienākumi?

No visiem samaksātiem nodokļiem veidojas ne vien valsts budžets, kas tiek izlietots izglītībai, medicīnai utt., bet arī tiek maksāti pabalsti un pensija. Strādājot neoficiāli un nemaksājot nodokļus, Jūs zaudējiet tiesības:

  • uz pabalstiem – bezdarbnieka, slimošanas, maternitātes utt.;
  • uz labu pensiju, kuras apmērs ir atkarīgs no visiem samaksātiem nodokļiem dzīves laikā. 

Lielākoties cilvēkiem, kas izvēlas saņemt algu neoficiāli, liekas, ka pensija ir tālu vai vispār līdz tai nenodzīvos, taču citu cilvēku pieredze pierāda pretējo – valstī ir daudz senioru. Kad pienāks laiks doties pensijā un zaudēsiet darbspēju, būs par vēlu nožēlot savu neapdomību, jo vairs neko nevarēs izmainīt, taču Jums diemžēl nepietiks naudas līdzekļu visām nepieciešamajām precēm.

Pensionārs ir sarūgtināts par savas pensijas apmēru, jo agrāk saņēma neoficiālus ienākumus

Gandrīz katrā ģimenē pienāk moments, kad vēlas veikt kādu lielāku pirkumu, tāpēc mērķtiecīgi krāj naudu. Taču brīdī, kad vēlēsieties iegādāties dzīvokli vai mašīnu, Valsts ieņēmumu dienestam var rasties jautājumi, no kurienes Jums ir nauda, lai iegādātos ne pirmās nepieciešamības preci par lielu summu. Saņemot naudu aploksnē un nemaksājot nodokļus, Jums var draudēt sods un pat brīvības atņemšana, ja atklāsies, ka neesiet apmaksājis nodokļus par summu, kas pārsniedz 50 mēnešalgas. 

Kredīts ar neoficiāliem ienākumiem

Reti kurš cilvēks mūsdienās var iztikt bez kredītiem, jo tie palīdz iegādāties vajadzīgo preci uzreiz nevis gaidīt, kamēr izdosies sakrāt. Neoficiāli ienākumi var būt nopietns iemesls kredīta atteikumam, jo šobrīd visas finanšu iestādes ņem vērā tikai tos ienākumus, ko redz klienta bankas izdrukā. Ja nav pierādāmo jeb oficiālo ienākumu, tiek uzskatīts, ka Jums nebūs ar ko segt paņemto aizdevumu, un kredīts netiek izsniegts. 

Parasti jebkurš cilvēks laicīgi plāno lielus pirkumus, tāpēc, ja ziniet, ka būs nepieciešams kredīts, vismaz 6 mēnešus iepriekš vajadzētu sākt saņemt oficiālos ienākumus, jo tieši pēc šīs informācijas tiks novērtēta Jūsu maksātspēja. Turklāt, piesakoties hipotēkai, kreditors augsti novērtēs darba vietas stabilitāti: jo ilgāk strādājiet vienā vietā, jo labāk ilgtermiņa kredītam.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas