Divi koka klucīši ar burtiem I un Q, jo ir svarīgi paaugstināt savu finanšu IQ

Personīgās finanses

Kā paaugstināt savu finanšu IQ

Jeļena Rozentāle

2 min.

Finanšu IQ ir vērtība, kas nosaka jūsu spējas efektīvi pārvaldīt savas finanses. Tas ir kaut kas vairāk par zināšanām – tā ir prasme esošas zināšanas pielietot, lai sasniegtu uzstādītos finanšu mērķus. Paaugstinot savu finanšu IQ, jūs iegūsiet spēcīgu dzinuļi, kas motivēs jūs virzīties pretī finansiāliem panākumiem. 

Kāpēc svarīgi trenēt savu finanšu IQ?

Kā pirmīt noskaidrojām, finanšu IQ spēlē lielu lomu jūsu spējā pārvaldīt finanses maksimāli efektīvi. Tas nozīmē, jo augstāks ir jūsu finanšu IQ, jo labākas zināšanās par to, kā pelnīt, investēt, tērēt un krāt naudu. Augsts finanšu IQ palīdz pieņemt apzinātus finanšu lēmumus, tādējādi samazinot finansiālos riskus. 

Finansiālā neatkarība

Paaugstinot savu finanšu IQ, jūs paaugstināt savas izredzes sasniegt finansiālo neatkarību. Tas nozīmē, ka jūs spēsiet pārvaldīt savas finanses tā, lai nauda strādātu jums, nevis otrādi. Jūs varēsiet izlemt, kad strādāt un kad atpūsties, neuztraucoties par finansiālām grūtībām.

Apzinātu lēmumu pieņemšana

Cilvēki ar augstu finanšu IQ labāk izprot savu finanšu lēmumu sekas. Viņi saprot, kādi ieguldījumi nes peļņu un kādi – zaudējumus. Tas palīdz viņiem izvairīties no nevajadzīgiem riskiem un pieņemt labākus finanšu lēmumus.

Efektīva parādu pārvaldība

Zināšanas par to, kā pārvaldīt parādsaistības, arī ir daļa no finanšu IQ. Cilvēki ar augstu finanšu IQ, visticamāk, ir piesardzīgāki attiecībā uz aizdevumiem un zina, kā samazināt vai vispār nepieļaut parādsaistību slogu.

Grāmatu kaudze, uz kurām stāv cilvēks ar binokli – persona, kas vēlas paaugstināt savu finanšu IQ

Kā attīstīt savu finanšu IQ?

Iedomāsimies situāciju. Divi draugi, Roberts un Aleksandrs, aizraujas ar investīcijām un sāk ieguldīt naudu. Robertam ir augsts IQ, jo viņš ir ieguldījis daudz laika savā izglītībā, izstrādājis stratēģiju, izvērtējis riskus un rūpīgi analizē investīciju iespējas. Savukārt Aleksandram nav zināšanu par finansēm un investīcijām, kā arī trūkst pieredzes, kas būtiski samazina viņa finanšu IQ. Pēc pāris gadiem Roberts ir ievērojami palielinājis savu kapitālu, taču Aleksandrs ir zaudējis lielāko daļu savas naudas nepārdomātu lēmumu dēļ. 

Jāsaprot, ka finanšu IQ var trenēt un attīstīt. Tāpēc, lai nesaskartos ar tādu situāciju kā Aleksandram no mūsu stāsta, jāsāk strādāt ar savu zināšanu papildināšanu. Ir tikai daži soļi, kas attur jūs no panākumiem, bet motivācija un disciplīna būs jūsu labākie sabiedrotie. 

Sāciet rīkoties

  • Pirmais solis – finanšu zināšanu apguve. Lasiet izglītojošo literatūru, sekojiet līdzi ziņām, kas skar tirgus ekonomiku, meklējiet informāciju interneta plašumos. Zināšanu bagātība ir finanšu IQ pamats. 
  • Praktizējaties un iegūstiet pieredzi. Sāciet investēt no mazām summām. Paralēli papildiniet zināšanas par riska profiliem, mācaties analizēt un plānot ieguldījumu stratēģijas. Tādā veidā jūs nostipriniet zināšanas un paaugstiniet savu finanšu IQ. 
  • Nebaidāties lūgt pēc padoma – konsultācijām ar jomas profesionāļiem ir liela nozīme. Viņi var palīdzēt izstrādāt efektīvu finanšu plānu, kas darbosies jūsu finanšu mērķu sasniegšanai. 

Augsts finanšu IQ – tā ir iespēja sasniegt finansiālo neatkarību, pateicoties veiksmīgai naudas pārvaldībai. Nepalaidiet garām iespēju kļūt par veiksmīgu cilvēku. Attīstiet savu finanšu IQ jau šodien, lai rīt sasniegtu to, ko vēlaties! 

INVESTĪCIJAS

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas