Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Budžeta plānošana ir nepieciešama, lai savus ienākumus varētu pārvērst izdevumos, kas neiztukšo maciņu pavisam, bet ļauj atlikt naudu arī “melnajām dienām” vai vēlamajam pirkumam. Tātad galvenokārt budžets palīdz kontrolēt un lietderīgi izmantot mūsu paejamas finanses. Prasmes, kā plānot budžetu, noder ienākumu un izdevumu optimizācijai.
Budžeta plānošana
Sāciet ar piemērotākā rīka piemeklēšanu jūsu budžetam. Šim procesam var lieliski noderēt kāda no mobilajām lietotnēm, ja vēlaties savas finanses kontrolēt no sava telefona. Turklāt ir kaudze ar maksas un bezmaksas versijām.
Ja plānoties sekot līdzi savam budžetam no datora, arī variet atrast kādu speciālu programmu vai izveidot Excel failu – šajā gadījumā tiešsaistē var atrast gatavos šablonus vai izveidot pilnīgi no nulles. Tomēr mēs iesakām smelties idejas no gataviem darbiem, īpaši, ja veidosiet budžetu pirmo reizi.
Ar ko sākt
Vienmēr sāciet ar ienākumiem. Pierakstiet summu, kas jums paliek uz rokas pēc visiem nodokļiem. Turklāt šajā ienākumu ailē jāpieraksta ne vien alga, bet arī visus citus ienākumu avotus, piemēram, vecāku pabalsts, dividendes, ienākumi no izīrējamā īpašuma, prēmijas utt.
Tālāk pierakstiet visus izdevumus. Obligātos – maksājumi par dzīvokļa īri, komunālajiem, telefonu, internetu, kredītiem utt. Nepieciešamos – izdevumi par pārtiku, apģērbu, higiēnas precēm utt. Pārējos izdevumus, kuri nav dzīvei nepieciešami – kino, restorāna apmeklējums, ceļojuma izdevumi utt.
Beidzot aprēķiniet, kāda summa jums paliek uz rokas, ja no visiem ienākumiem atskaitīsiet visus izdevumus. Vai paliek kaut kas plusā, ko varētu vēl atlikt, vai tomēr mēneša beigās ir jāskaita kāds atlikušais cents?
Iekrājumu daļa
Nedrīkst aizmirst par regulāru naudas atlikšanu neparedzētiem gadījumiem, lai brīdī, ja kaut kas atgādās, nepaliktu bez iztikas līdzekļiem. Lai nodrošinātu sevi ar finansēm, atlieciet katru mēnesi vismaz 10-20% no saviem ienākumiem. Protams, ja šī summa ir par lielu, variet sākt ar mazumiņu – atlieciet 5, 10 eiro. Sākt krāt ir jau liela daļa no veiksmīgas budžeta plānošanas.
Ņemiet vērā, ka summai, ko atlieciet kādam konkrētam pirkumam, jābūt atsevišķi no daļas, ko atlieciet “melnajām” dienām.
Budžeta pārskatīšana
Nepietiek tikai ar budžeta sastādīšanu vienreiz. Nepieciešams sekot līdzi ienākumu un izdevumu izmaiņām. Ja jūtiet, ka kādai no izdevumu daļām nepietiek vai arī mēneša beigās ir jāsasien josta, steidzami ķeraties klāt pie budžeta pārskatīšanas.
Pirmkārt, jāpievērš uzmanība izdevumiem, kas neskar dzīvei nepieciešamos tēriņus, tātad par izklaidēm un lietām, no kurām ir iespējams atteikties. Iespējams, ka pārāk bieži ejiet ēst ārpus mājām un ir vērts sākt gatavot ēdienu līdzņemšanai uz ofisu.
Otrkārt, vajadzētu izvērtēt izdevumu apmēru dzīvei nepieciešamajām lietām, iespējams var samazināt tēriņus apģērbam, iepērkoties uz akcijām, vai higiēnas precēm, iepērkoties vairumā vai izvēloties lētākas alternatīvas. Runājot par ēdienu – būsim atklāti, našķus jāpieskaita pie pēdējās izdevumu daļas, no kuras var atteikties, ja kabatās svilpo vējš.
Rezumējums
Jūs nekad nevariet zināt, vai izdosies, ja nepamēģināsiet. Tāpēc vienkārši atrodiet ērtāko pierakstu veidu un sāciet plānot savu mēneša budžetu. Ar laiku jūs sapratīsiet, ka pareiza plānošana ietaupa jūsu finanses, līdz ar ko variet atļauties vairāk.
Naudu, kas paliek pāri mēneša beigās, variet novirzīt uzkrājumos vai palutināt sevi ar gājienu uz restorānu vai kāda nieka iegādi. Nevajag sevi ierobežot pavisam, jo katram ir nepieciešams laiks un nauda atslodzei. Nepieciešams atrast balansu starp skopumu un izšķērdību. Budžeta plānošanas mērķis ir savu finanšu pārvaldība nevis totāla ierobežošana.
Jeļena Rozentāle