Cilvēka siluets stutē krītošos koka klučus, lai nostabilizētu situāciju ar mērķtiecīgām darbībām finanšu krīzē

Personīgās finanses

Kā sagatavoties finanšu krīzei

Jeļena Rozentāle

3 min.

Finanšu krīzes lielākoties ir nenovēršamas, bet sagatavošanās tām var ievērojami samazināt negatīvo ietekmi uz jūsu finansiālo stāvokli. Aplūkosim dažus praktiskus soļus, kas palīdzēs maksimāli efektīvi sagatavoties iespējamai finanšu krīzei un nodrošināt savu stabilitāti.

Pamatprincipi un budžeta pārvaldīšana

Gatavojoties nestabilai finanšu situācijai, svarīgi izprast pamatprincipus, pamatojoties uz kuriem ir iespējams efektīvi pārvaldīt savu budžetu:  

 • Pirmkārt, novērtējiet savas finanses – izveidojiet sarakstu ar ienākumiem, izdevumiem un esošām saistībām.
 • Otrkārt, izveidojiet budžetu, kas atbilst jūsu finanšu situācijai, un ievērojiet to. Budžets palīdzēs jums kontrolēt savu naudas plūsmu un novērst pārmērīgu tēriņu. 
 • Treškārt, izveidojiet rezerves fondu, lai nepieciešamajā brīdī segtu neparedzētas izmaksas. Turklāt vajadzētu noteikt summu, ko varēsiet iekrāt mēneša ietvaros.
 • Ceturtkārt, izanalizējiet savus izdevumus un samaziniet tos, ja iespējams. Izvairieties no liekiem pirkumiem un izmantojiet iespējas ietaupīt, piemēram, izmantojot atlaižu kuponus vai salīdzinot cenas dažādos veikalos.

Investīcijas un diversifikācija

Investīcijas ir viens no veidiem, kā sagatavoties nestabilai finanšu situācijai. Diversificējiet aktīvus, tādējādi samazinot risku zaudēt visu, ja kāds no ieguldījumiem būs uz kraha robežas. Ieguldījumi ietvert akcijas, obligācijas, nekustamo īpašumu vai mazos uzņēmumus. 

Lūk, neliels ieskats veicamajos soļos

 • Pieņemiet apdomātus lēmumus, pamatojoties uz pētījumiem, analīzi un padomiem no profesionāļiem. Nepaļaujieties spekulācijām un emocijām, jo tas var novest pie zaudējumiem.
 • Izvēlaties investīcijas, kas atbilst jūsu riska profilam, mērķiem un termiņiem. Jums jāzina, ko jūs gaidāt no ieguldījumiem un kādu risku esat gatavi uzņemties.
 • Izvairāties no ieguldīšanas vienā vietā vai vienādos aktīvos. Diversifikācija palīdzēs jums izlīdzināt svārstības un palielināt jūsu peļņas iespējas. 

Cūciņa-krājkasīte stāv uz eiro banknotēm un pāri iet cm lente, kas mērā soļus, kā sagatavoties finanšu krīzei

Atbildīga aizņemšanās un saistību pārvaldīšana

Aizņemšanās prasa atbildīgo pieeju, tāpēc, ja plānojiet paņemt kredītu, jāpārliecinās, ka spēsiet to savlaicīgi atmaksāt. Jebkādas finansiālās saistības ir atbildība, līdz ar to vajadzētu izvairīties no aizdevumiem, kas var noslogot jūsu budžetu un padarīt to par nepanesamu nastu. 

 • Salīdziniet dažādus kredītu piedāvājumus un izvēlaties to, kas ir izdevīgākais un piemērotākais jūsu situācijai. Izvairāties no ātrajiem kredītiem vai aizdevumiem ar slēptām komisijām un augstām soda sankcijām.
 • Plānojiet savu kredīta atmaksu un ievērojiet grafiku. Ja iespējams, atmaksājiet kredītu pirms termiņa vai veiciet papildu maksājumus, lai samazinātu procentus un kopējo summu. Ja jums rodas grūtības ar kredīta atmaksu, sazinieties ar kreditoru un mēģiniet vienoties par risinājumu.

Ilgtermiņa plānošana un izglītība

Ilgtermiņa plānošana ir solis, kas palīdzēs mērķtiecīgi sagatavoties iespējamai finanšu krīzei. Meklējiet informāciju un mācaties izprast finanšu tirgus tendences un ekonomiskās izmaiņas. 

 • Izvirziet ilgtermiņa mērķus un izstrādājiet detalizētu plānu to sasniegšanai. Piemēram, ja jūsu mērķis ir nopirkt māju nākamajos piecos gados, izplānojiet budžetu un veiciet iekrājumus, lai sasniegtu šo mērķi.
 • Sekojiet līdzi savam finansiālajam progresam un pielāgojiet plānu, ja nepieciešams. Ja atklājiet, ka atpaliekat vai jūsu apstākļi ir mainījušies, veiciet nepieciešamās izmaiņas plānos un mērķos. 
 • Izmantojiet pieejamos resursus un iespējas, lai uzlabotu savas finansiālās prasmes un zināšanas, jo tajās ir spēks. Pilna izpratne par notiekošo ekonomikā un finanšu tirgū var palīdzēt jums sagatavoties finanšu krīzei un nostabilizēt savu finanšu situāciju. 

Gatavojoties finanšu krīzei, svarīgi būt aktīviem, informētiem un elastīgiem. Tāda pieeja palīdzēs jums ne tikai pārdzīvot grūtos laikus, bet arī saglabāt finansiālo stabilitāti un iespējams, pat gūt labumu no jaunām iespējām, ko bieži sniedz ekonomiski nestabils laiks. Esat uz viena viļņa ar pārmaiņām. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas