Personas, kam rokās naudas banknotes, domā, vai šo ienākumu deklarācija ir nepieciešama

Personīgās finanses

Kādos gadījumos ir nepieciešama pasīvo ienākumu deklarācija?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Sākoties jaunajam gadam lielāka daļa cilvēku, kas bija saņēmuši no kāda radinieka vai drauga naudu iepriekšējā gadā, noteikti ir aizdomājušies, vai šo summu būtu jāreģistrē ikgadējā  ienākumu deklarācijā. Visa informācija noteikti ir atrodama LR likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, taču, ņemot vērā mūsdienu strauju dzīvi un laika trūkumu, mēs, Comperia komanda, esam apkopojuši iespējamus variantus un atbildēsim uz populārākajiem jautājumiem. 

Pāris sēž pie datora, skatās savus bankas pārskatus un aizpilda ienākumu deklarāciju

Neesmu precējusies, bet katru mēnesi mans mīļotājs cilvēks, ar ko dzīvojam kopā, pārskaita man naudu. Gadā šī summa sanāk ap 3000 EUR. 

Gadījumos, ja cilvēki nav precējušies un nav trešās pakāpes radinieki (tie ir bērni, vecāki, brāļi, māsas, brāļu un māsu bērni, vecvecāki, mazbērni, Jūsu vecāku brāļi un māsas), ir noteikti jādeklarē summa, kas pārsniedz viena gada ietvaros 1425 EUR. Par pārsniegto summu būs jāiemaksā IIN (iedzīvotāju ienākuma nodoklis) 23% apmērā. Konkrētajā piemērā būs jāsamaksā IIN 23% no 1575 EUR (3000 EUR - 1425 EUR).

Izņēmums ir summas, kas tika skaitītas ar banku starpniecību un kas ir domātas izglītības vai medicīnas pakalpojumu segšanai. Protams, šajā gadījumā būtu jābūt pierādījumam (piemēram, čeks), ka summa bija izmantota konkrēti šim vajadzībām. 

Svarīgi! Ir pāri, kas nav precējušies, taču gadiem dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un jau audzina kopīgos bērnus. Tādos gadījumos, ja nauda tika pārskaitīta kopīgās mājsaimniecības uzturēšanai un nepārsniedz 10 000 EUR, to nebūtu jādeklarē, kā arī nebūs jāmaksā IIN. Tomēr šajā gadījumā noteikti ir jāapdomā, kas tiek rakstīts maksājuma mērķī. Tas ir jānorāda korekti un precīzi. Piemēram, “dāvinājums”, “maksājumam par dzīvokli” u.tml. 

Vecāki man iedeva 15 000 EUR, lai varu tos izmantot pirmai iemaksai hipotekārā kredīta noformēšanā. 

Šajā gadījumā šī summa būtu jādeklarē VID (Valsts ieņēmumu dienests), bet ņemot vērā, ka nauda ir saņemta no vecākiem, IIN nebūs jāmaksā. Ir obligāti jādeklarē visas summas virs 10 000 EUR, kas ir saņemti no vienas personas gada griezumā. Jāatceras, ka IIN nebūs jāmaksā tikai gadījumos, kad naudu saņem no personas, ar ko saista radniecība līdz trešajai pakāpei vai laulātājiem.

Mājiņa, kas salikta no lego klucīšiem, stāv uz naudas banknotēm, jo šo naudas summu hipotēkai būtu jānorāda ienākumu deklarācijā

Radusies nepatīkama situācija un bija jāpaņem no drauga aizdevums 4000 EUR apmērā. Vai šī summa jādeklarē? 

Šajā gadījumā aizdevuma summu, kas saņemta no privātpersonas, ar ko neesiet laulībā vai radniecībā līdz trešajai pakāpei, nav jādeklarē, jo šī summa Jums būs jāatgriež. Jādeklarē summa sākot ar 15 000 EUR, bet IIN jebkurā gadījumā nebūs jāmaksā. 

Plānojam ar draugiem kopīgu pasākumu. Tā kā es uzņēmos visu organizēt, viņi man plāno pārskaitīt naudu par atpūtas vietas rezervēšanu, galda uzklāšanu u.tml. Vai man nebūs problēmas un jāmaksā IIN?

VID nosaka, ka IIN būtu jāmaksā vien gadījumos, ja tiek saņemta peļņa. Šajā gadījumā, ja nauda tiek iztērēta tādai konkrētai lietai kā pasākums, šie ienākumi nav jādeklarē un, protams, nebūs arī jāmaksā IIN. Tomēr, lai izvairītos no problēmsituācijām vajadzētu maksājumu mērķī norādīt precīzu informāciju. Piemēram, “nauda viesnīcai”, “biļetei līdz Itālijai” u.tml. Tāpat drošībai vajadzētu saglābāt arī pierādījumus, ka šie ienākumi tika iztērēti atpūtas vietas rezervēšanai u.c. 

Jāatceras, ka nesniedzot nekādu skaidrojumu VID, ir iespējams saņemt no citas personas līdz 1425 EUR gadā. 

Persona skatās kartē un plāno kopējo draugu ceļojumu, kuram sametās visi ceļotāji – šo naudu nav jānorāda ienākumu deklarācijā

Meitas bērnudārzā mani izvēlējās par grupas atbildīgo vecāku, kas pērk bērniem dāvanas dzimšanas dienās, vāc naudu bērnu izbraucieniem u.tml. Protams, visi vecāki man skaita naudu šiem izdevumiem. Vai šis summas ir jādeklarē? 

Šo ienākumu deklarācija nav nepieciešama. Kā rakstījām iepriekšējā atbildē, nav jādeklarē naudas līdzekļi, kas tiek iztērēti konkrētam vajadzībām, kam tiek ieskaitīti. Šajā gadījumā visiem vecākiem noteikti būtu maksājuma mērķī pareizi jānorāda iemesls naudas ieskaitīšanai Jūsu kontā. 

 

Šajā rakstā apkopojām visbiežāk uzdotos jautājumus par naudas līdzekļiem, kas būtu jādeklarē. Informācija ir aktuāla uz 2022. gada jūniju. Izmaiņu gadījumā papildināsim ar aktuālo informāciju.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas