Sieviete portatīvajā datorā, turot rokās kredītkarti, meklē informāciju par savu kredītreitingu

Personīgās finanses

Kredītreitings

Jeļena Rozentāle

3 min.

Noformējot jebkādas kredītsaistības, ir jāapzinās, ka tiks izvērtēts arī Jūsu kredītreitings. Tas ir cieši saistīts ar Jūsu kredītvēsturi un kredītspēju.

Kas ir kredītreitings?

Jebkuram cilvēkam no 18 gadiem, kas veic jebkādus maksājumus pakalpojumu sniedzējiem vai ir kādreiz ņēmis kādu kredītu vai preci uz nomaksu, ir kredītreitings. Šo reitingu aprēķina automātiski sistēma, ņemot vērā Jūsu maksājumus, parādsaistības, regulārus ienākumus u.tml. Kredītreitingu aprēķina 12 mēnešiem, lai finanšu iestāde, kas izsniedz aizdevumu, varētu prognozēt Jūsu spēju šajā laika periodā veikt maksājumus. 

Kādi kritēriji veido kredītreitingu? 

Ir vairākas lietas, kas tiek ņemtas vērā. Pirmkārt, noteikti tiek skatīti ienākumi – oficiālā darba vieta un papildus ienākumu gūšanas avoti. Svarīgi ir arī, kur strādā, kādā amatā un kāds ir darba stāžs. 

Otrkārt, ir ļoti svarīga klienta kredītvēsture. Šeit finanšu iestāde skatās visas izpildītas, neizpildītas un aktīvas kredītsaistības un ņem vērā, vai ir bijuši kādreiz kādi kavētie maksājumi. Esošām saistībām nevajadzētu pārsniegt 40% no Jūsu ienākumiem, lai kredīta aizdevējs izskatītu pieteikumu naudas aizņēmumam pozitīvi. 

Treškārt , tiek izvērtēta klienta kredītpieredze. Tas nozīmē, ka kredītiestāde skatās, cik gadus aktīvi izmantojiet dažādus aizdevumus, kredītus, nomaksas. Protams, ir svarīgi, lai šī pieredze būtu pozitīva – laicīgi maksāti rēķini. Dažādība kredītvēstures izvērtēšanā arī ir nozīmīgs kritērijs, tāpat kā aizdevumu pieteikumu regularitāte. Piemēram, ja pēdējā laikā ir bijuši pieteikumi kredītiem ar atteikumu, tad visticamāk aizdevējs aizdomāsies, kāpēc kredīts varēja tikt neizsniegts un arī sniegs negatīvu atbildi. Taču, protams, šajos gadījumos situācijas parasti tiek izvērtētas individuāli. 

Tāpat tiek izvērtētas tādas lietas, kā attiecību statuss, bērni, piederošie kustamie un nekustamie īpašumi, sociālie pabalsti, cik daudz tiek tērēts, piemēram, alkoholam un azartspēlēm. 

Protams, sākotnēji parasti visu šo lietu kopumu pārbauda automātiski kāda uzņēmumu individuāli izstrādāta datorprogramma. Pēc tam finanšu iestādes kredītspeciālists jau pastāvīgi, pamatojoties uz saņemto rezultātu, pieņem gala lēmumu. 

Sieviete maksā ar kredītkarti par saviem pirkumiem, kas arī ietekmē viņas kredītreitingu

Kā es varu pārbaudīt savu kredītreitingu? 

Katrs finanšu uzņēmums, kuram klienta kredītreitings ir svarīgs, aprēķina to pēc savas individuālās metodes. Tieši tāpēc kredītreitingu nekur nav iespējams apskatīties. Taču ir iespēja pārbaudīt informāciju par savu kredītvēsturi, ko ņem vērā jebkura finanšu iestāde savos aprēķinos. 

Parasti tiek apkopoti dati no VID (Valsts ieņēmumu dienests), dažādām kreditēšanas iestādēm (bankas, ātro aizdevumu kompānijas u.c.), pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, telekomunikāju uzņēmumi, komunālie dienesti), parādu piedziņas kompānijām u.c. 

Mājaslapā Manakredītvēsture, kas ir Kredītu informācijas biroja rīks, ir iespējams bezmaksas pārbaudīt kredītvēsturi gan sev, gan savam uzņēmumam. Papildus ir iespējams kredītvēstures informāciju saņemt no Latvijas Bankas Kredītu reģistra un Crefo biroja. Jūs noteikti variet izmantot šo bezmaksas iespēju un pārbaudīt savas kredītpieredzes vēsturi, lai saprastu, kāda ir iespēja pretendēt uz naudas aizdevumu ar pozitīvu atbildi no kreditēšanas kompānijas. 

Kā es varu uzlabot savu kredītreitingu? 

Noteikti, izlasot visu iepriekšminēto informāciju par kritērijiem, kas veido kredītreitingu, ir palicis skaidrs, ar ko varētu būs saistīts kredītiestādes atteikuma iemesls. Līdz ar to būs vieglāk arī saprast, ko ir iespējams izmainīt. 

Pirmkārt, nepieciešams sākt ar parādsaistību sakārtošanu. Samaksājiet visus iekavētos maksājumus un soda procentus, lai parāds neturpinātu augt. 

Otrkārt – ja ar maksājumiem viss ir kārtībā, iespējams vajadzētu samazināt esošo kredītsaistību apmēru. Kā jau rakstīju augstāk, kredītu summai nevajadzētu pārsniegt 40% no ienākumiem. 

Treškārt, vienmēr sekojietlaicīgai rēķinu apmaksai

Oficiālais darbs ar stabilu ikmēneša algu noteikti sniegs lielu plusu Jūsu kredītreitinga izvērtēšanā! 

 

Atceraties – aizņematies atbildīgi! Izvērtējiet savas iespējas atmaksāt kredītu laicīgi! 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas