Stikla burka ar monētām – labs veids kā sākt veidot uzkrājumus

Personīgās finanses

Padomi veiksmīgai taupīšanai un uzkrājumu veidošanai

Jeļena Rozentāle

5 min.

Kāpēc taupīt? Taupīšanai iemesli var būt dažādi – iespējams vienkārši vienmēr aptrūkst esošo naudas līdzekļu līdz nākamai algai vai arī ir vēlēšanās sakrāt kādam lielam pirkumam. Jebkura gadījumā uzsākt taupīt parasti ir grūti, kaut īstenībā šo procesu var iesākt uzreiz un bez īpašām piepūlēm. 

Ar ko sākt?

Sāciet ar ikdienišķām lietām un sīkumiem. 

Elektrības taupīšana. 

 • Nomainiet savā mājoklī visas parastas spuldzes uz LED. 
 • Vienmēr izslēdziet visas elektroierīces, kad neizmantojiet, no strāvas, jo arī gaidīšanas režīmā tās patērē elektroenerģiju. 
 • Iegādājieties tikai energoefektīvas elektroierīces. Šobrīd tas var prasīt lielākus ieguldījumus, taču ilgtermiņā atmaksāsies ar mazākiem elektrības rēķiniem. 
 • Vienmēr izslēdziet gaismu telpās, kur neuzturaties. Vasarā mums ir garākās dienas un krietni biežāk spīd spoža saule, līdz ar to ir iespējams ilgāk neslēgt gaismu – izmantojiet šo iespēju ietaupīt!

Pareizi izvēlētas lampiņas ietaupa naudu rēķinos

Ūdens taupīšana. 

 • Noteikti izdevīgāk ir mazgāties dušā nevis vannā. 
 • Jāmācās ūdeni netecināt par velti. Piemēram, kamēr uzputojiet šampūnu vai gaidiet, kad iedarbosies matu balzāms, nogrieziet ūdeni. Arī tīrot zobus, ielejiet ūdeni glāzītē. 
 • Dodoties kādā ilgākā izbrauciena, atslēdziet pavisam ūdens padevi. 

Ceļa izdevumi. 

 • Izrunājieties ar saviem darba kolēģiem – iespējams jūs dzīvojiet viens otram tuvumā un variet braukt uz darbu kopā, tādējādi ietaupot. 
 • Apdomājiet iespēju izmantot sabiedrisko transportu savas automašīnas vietā. Tas bieži ir gan lētāk, gan ātrāk. 
 • Bet varbūt līdz darbam nemaz nav tik tālu un var aiziet ar kājām pusstundas laikā? Varbūt pa ceļam līdz darbam ir izveidots jauns un foršs veloceliņš? Šajā gadījumā Jūs ne tikai ietaupīsiet, bet arī parūpēsieties par savu veselību. 

Iepirkšanās pārtikas veikalā. 

 • Vienmēr uz veikalu dodieties ar iepriekš sagatavo sarakstu un paēdis. Tas palīdzēs izvairīties no nevajadzīgiem pirkumiem. Uzstādiet sev nostāju, ka neko ārpus saraksta nenopirksiet. 
 • Meklējiet akcijas preces, bet, protams, neaizmirstiet pārbaudīt derīguma termiņus. 
 • Šobrīd daudz veikalu piedāvā iespēju iegādāties produktus internetveikalā ar piegādi uz mājām. Iespējams Jūs esiet no tiem cilvēkiem, kam ir vieglāk nenopirkt lieko tieši izvēloties produktus tiešsaistē. Tādejādi iepērkoties Jūs varēsiet  ietaupīt gan savu laiku, gan degvielas izmaksas, ja mēdziet braukt iepirkties ar mašīnu.

Pāris gados iepērkas veikalā pēc produktu saraksta

Atbrīvojieties no liekā. 

Šis ieteikums ir īpaši noderīgs, jo šajā gadījumā Jums izdosies arī nedaudz piepelnīties. 

 • Pārdodiet drēbes, apavus, tehniku, ko jau ilgstoši neizmantojiet. Būsim godīgi, reti kuram cilvēkam mājās nav tādu priekšmetu, jo parasti mēs visu atstājam “katram gadījumam”, kas tā arī nepienāk. Tāpēc ielieciet sludinājumu interneta portālos un atbrīvojāties no nevajadzīgām lietām. 
 • Protams, ir iespēja kaut ko kādam atdot vai noziedot. 

Iepirkšanās second hand veikalos un uz atlaidēm. 

 • Nevajag domāt, ka lietoto preču veikalos iepirkties ir kauninoši. Gaužām pretēji – tādējādi Jūs neapzināti sākat piekopt šobrīd moderno zaļo dzīvesveidu. Pie tam tādos veikalos ļoti bieži par labām cenām ir iespējams iegādāties labu zīmolu kvalitatīvās drēbes. 
 • Iesakām arī sekot līdzi piedāvājumiem sociālajos tīklos, kur bieži citi cilvēki izliek pārdošanā jau viņiem nevajadzīgas lietas. 
 • Izpārdošanas un sezonas preču iegāde sezonas beigās arī ir labs un taupīgs risinājums.

Sieviete ar saulesbrillēm laimīga un pārsteigta, ka izdevās veiksmīgi iepirkties vasaras sezonas noslēgumā

Savu ikmēneša maksājumu apzināšana. 

 • Pārliecināties, ka Jūsu mobilajam telefona numuram ir pieslēgts izdevīgākais tarifa plāns. 
 • Varbūt sen nav apmeklēta sporta zāle, kurai automātiski atjaunojas abonements? 
 • Vai skatāties TV kanālus, par kuriem maksājiet? 

Apdomājiet katru detaļu un veiciet izmaiņas, ja tas ir iespējams. 

Uzkrājumu veidošana.

Svarīgi saprast, cik dienā vai mēnesī Jūs iztērējiet, ņemot vērā savu kopējo ienākumu apmēru.

Izveidojiet budžetu, kur pierakstiet jebkurus izdevumus, lai varētu pēc tam ērti izanalizēt un visus ienākumus sadalīt pa daļām.  Šim mērķim Jūs variet pats izveidot Excel failu vai izmantot jau gatavas lietotnes, ko variet atrast, piemēram, Google Play vai Apple Store

Vienmēr uzreiz atlieciet naudas līdzekļus svarīgiem maksājumiem – par mājokli, kredītu segšanai, komunāliem maksājumiem, ceļa izdevumiem u.tml.

Atlikušos ienākumus sadaliet starp izdevumiem pārtikai, higiēnas precēm, veselības precēm, dzīvnieku barībai u.c.

Neaizmirstiet par daļu, ko novirzīsiet uzkrājumiem.

Persona sastāda budžeta plānu savā datora, paralēli rēķinot izdevumus kalkulatorā

Krājiet sīknaudu. 

Izmantojot skaidro naudu, mums bieži makā paliek ļoti daudz sīknaudas. Ielieciet to krājkasītē – tā Jums netraucēs makā un arī varēsiet nemanāmi uzkrāt vismaz nelielu summu. 

Mērķa nospraušana. 

Ir cilvēki, kam nepieciešams mērķis, kuram vēlas uzkrāt naudu. Piemēram, jaunā telefona iegāde vai ceļojums. Izdomājiet, ko vēlaties un novirziet katru mēnesi naudas līdzekļus savam sapnim. 

Atsevišķa norēķina vai krājkonta izveide. 

Naudu, ko vēlaties atlikt uzkrājumiem, noteikti ir nepieciešams turēt atsevišķi no pārējās naudas. Šādos gadījumos iesakām izveidot savā bankā papildus norēķinu kontu vai pat labāk krājkontu. 

Veidojot uzkrājumus, parasti iesaka katru mēnesi atlikt vismaz 10% no saviem ienākumiem, taču, ja tādu summu nevarat atļauties atlikt, sāciet ar mazumiņu – 5, 10, 15 EUR utt. Iedomājaties, kāda summa sakrāsies pa gadu? Katrā gadījumā Jūs būsiet tuvāk savam mērķim vai izveidosiet drošības spilvenu neparedzamiem izdevumiem.

Meitene savā bankā atvēra krājkontu, lai ērtāk turpmāk varētu veikt uzkrājumus

Digitālā krājkase. 

Šobrīd ir finanšu iestādes, kas piedāvā nemanāmi veidot uzkrājumus. Digitālā krājkase paredz, ka summa par katru pirkumu ar karti tiks noapaļota līdz pilnam eiro un starpība tiks novirzīta krājkontā. Izmantojiet šo iespēju! 

Automātiskais maksājums. 

Lai neaizmirstu novirzīt naudu uz savu krājkontu, izveidojiet automātisko ikmēneša maksājumu. Vislabāk to ieplānot algas dienā. 

Termiņnoguldījums. 

Ir gadījumi, kad ir vērts padomāt par šo iespēju. Šajā gadījumā noguldīto summu nebūs iespējams papildināt, tāpēc izmantojiet to vien tad, ja Jums ir liela naudas summa, ko nevēlaties tērēt, bet atstāt nākotnei. Pēc noteikta laika ieguldīta nauda ar nopelnītiem procentiem būs pieejama izmantošanai. 

Šajā gadījumā krājkonts lietošanā ir parocīgāks, jo summu var papildināt jebkurā brīdī un arī izņemt naudu parasti neaizņem daudz laika. Dažas finanšu iestādes piedāvā iekrāto naudu izņemt uzreiz, citas – nedēļas laikā. Arī krājkontā aprēķinās peļņas procenti. 

Izvēlāties lētākas alternatīvas. 

Vienmēr, plānojot lielākus pirkumus, neaizmirstiet salīdzināt piedāvājumus. Bieži veikalos atšķiras cenas vienai uz tai pašai precei, kā arī ir iespējams kāds akcijas piedāvājums. Tāpēc izpētiet piedāvājumu tirgu pirms veiciet pirkumu. Ja izdodas kaut ko iegādāties lētāk nekā bija paredzēts, atlieciet starpību krājkontā.

Katrai precei vienmēr var atrast alternatīvu par lētāku cenu – krēms par 4,95 EUR vai 3,95 EUR

Salīdziniet kredītus. 

Katram no mums var gadīties neparedzama situācija, kad naudas summa ir nepieciešama uzreiz un ar iekrājumiem vien nepietiek. Šajā gadījumā apdomājiet iespēju paņemt kredītu, taču vienmēr salīdziniet visus piedāvājumus pirms uzņematies finanšu saistības. 

Kredītiestādes piedāvā dažādas procentu likmes un termiņus kredītu atmaksai. No pareizā aizdevēja izvēles ir atkarīgs, vai Jums izdosies veidot uzkrājumus arī turpmāk. 

Taupīšana kā dzīvesveids.

Rezumējot raksta informāciju, paliek skaidrs, ka galvenais ir mainīt savu domāšanu attiecībā uz taupīšanu un uzkrājumu veidošanu. Sāciet ar mazumiņu, turpiniet katru dienu un  viss izdosies!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas