Vīrietis starp rokām tur naudas koku, kas simbolizē pasīvos ienākumus

Personīgās finanses

Pasīvie ienākumi

Jeļena Rozentāle

2 min.

Pelnīt naudu, neieguldot laiku un daudz spēka, baudīt dzīvi ceļojot vai vienkārši guļot saulītē – ir teju katra cilvēka sapnis. Pasīvie ienākumi varētu veicināt sapņa piepildīšanos, bet kā tos iegūt?

Kas ir pasīvie ienākumi? 

Visiem ir skaidrs, kas ir ienākumi – tie ir jebkādi naudas līdzekļi, ko saņemam. Izplatītākie – alga, avanss, pabalsti, apdrošināšanas atlīdzība, ienākumi no izīrēta nekustāmā īpašuma utt.

Algu, ko nepelnām katru mēnesi cītīgi strādājot – gan fiziski, gan sēžot ofisā, pieskaita pie aktīviem ienākumiem, taču pasīvie ienākumi neprasa pastāvīgu darba ieguldīšanu, tos ir vien nepieciešamības gadījumā “jāpieskata”. No pieminētiem ienākumiem pie pasīviem var pieskaitīt ienākumus, ko saņemam, izīrējot savu dzīvokli vai māju.

Sieviete tur rokās naudas žūksni – pasīvos ienākumus no savām investīcijām

Kā sākt pelnīt pasīvi?

Pasīvie ienākumi ir lieliska iespēja nopelnīt papildu naudu savai ikmēneša algai, jo būsim atklāti – vien retais spēs nopelnīt pietiekami “neko nedarot”. Lai saņemtu pasīvos ienākumus ilgtermiņā, sākumā noteikti ir jāiegulda darbs, kā arī brīvie naudas līdzekļi vai īpašums. 

Populārākie veidi kā nopelnīt:

  • Ieguldīt un investēt. Piemēram, var nopirkt uzņēmumu akcijas un saņemt dividendes. Ieguldīt naudu obligācijās un saņemt procentu maksājumus. 
  • Izīrēt. Uzreiz iedomājamies par nekustāmā īpašuma (dzīvokļi, telpas, ēkas, mājas, zeme utt.) piedāvāšanu īrei citiem cilvēkiem, taču ir iespējams arī iznomāt jebkādu tehniku (traktori, zāles pļāvējs utt.), izklaidi (piepūšamās atrakcijas, laivas utt.) un pat kleitas. Viss atkarīgs no Jūsu izdomas un iespējām! 
  • Autortiesības. Šajā gadījumā ir jārada kaut kas tāds, ko vēlētos “iegādāties” citi – mūzika, dziesmas, grāmatas, fotogrāfijas u.tml. – tā saucamais intelektuālais īpašums. 

Lai saņemtu tiešām labu peļņu no saviem ieguldījumiem un investīcijām, ir jāiegulda daudz finanses, jo procenti ir niecīgi un reti pārsniedz 5 %. Turklāt ir daudz laika jāieliek sevis izglītošanā, lai saprastu, kā vislabāk rīkoties ar savu naudu, jo investēšana jebkurā gadījumā ir liels risks. 

Autortiesības dos papildu peļņu vien tajā brīdī, kad vēlēsies nopirkt Jūsu darbu. Tas nozīmē, lai varētu gūt labus ienākumus, ir jārada kaut kas patiešām unikāls un pieprasīts. 

Kā redziet, pasīvos ienākumus nemaz nav tik viegli gūt – ir nepieciešami brīvie finanšu līdzekļi un laiks sevis izglītošanai. 

Pasīvo ienākumu apmēra palielināšana prasa laiku, par ko liecina attēlā redzamais pulkstenis un kaudzītes ar monētām augošā secībā

Protams, no trīs pieminētajiem veidiem visvieglākā un ātrākā pasīvo ienākumu gūšana ir no īpašuma izīrēšanas. Taču arī tas prasa papildu ieguldījumus, ja vien īpašums nav palicis mantojumā. Izīrējot būs jārūpējas par īpašuma uzturēšanu labā kārtībā, lai ienākumi būtu regulāri. 

Atcerieties! Par pasīviem ienākumiem arī ir jāmaksā nodokļi. 

Kur dabūt starta kapitālu?

Stabiliem un ilgtermiņa pasīviem ienākumiem vajadzētu ieguldīt labu naudas summu. Labākais variants ir sakrāt nepieciešamos naudas līdzekļus, taču tas var aizņemt ilgu laiku – krietni ilgāku nekā izdotos sagaidīt pirmos ienākumus. Šādos gadījumos ir iespēja paņemt patēriņa kredītu, taču ir jāsaprot, vai spēsiet aizņemto naudu atdot noteiktā laikā.

Jābūt reālistam un jāsaprot, ka pasīvos ienākumus, kas varētu aizvietot algu, pašā sākumā nebūs iespējams iegūt. Lai varētu gūt reālu peļņu, ir jāiegulda daudz laika un finanses. Tas nozīmē, ka sākumā būs daudz jāstrādā, lai ilgtermiņā varētu redzēt sava darba augļus un atpūsties, kamēr nauda turpina “strādāt”.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas