Sieviete sēž pie datora un domā: ņemt vai neņemt kredītu

Personīgās finanses

Vai ņemt kredītu ir laba doma?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Kāpēc arvien vairāk cilvēku izvēlas ņemt kredītus? Atbilde ir vienkārša: kredīti ļauj piepildīt vēlēšanos tūlīt pat. Jūs variet sasniegt sen uzstādīto mērķi negaidot, kamēr sakrāsiet pietiekamo summu. Mūsdienās visi izvēlas iegādāties kāroto preci uzreiz, bet maksāt par to vēlāk. Jauns telefons, televizors, dators, ledusskapis, automašīna, dzīvoklis – ko vēlaties nopirkt tagad? Plašā aizdevumu piedāvājumu klāstā varēsiet atrast piemērotāko savām vajadzībām kredītu. 

Trīs iemesli atteikties no kredīta

Neatkarīgi no tā, ka viss apkārt mūs aicina ņemt kredītu un iegādāties, ko kāro sirds, vajadzētu aizdomāties par patieso nepieciešamību un pārliecināties par savu spēju to atmaksāt laikā. 

Neparedzētie dzīves apstākļi

Neviens no mums nezina savu nākotni, jo var atgadīties jebkas. Jūs variet pazaudēt darbu, darbspēju, kā rezultātā nespēsiet veikt maksājumus. Arī apdomīgākiem aizņēmējiem, kas katru mēnesi nebaltām dienām atliek naudu, ar šiem sakrātiem naudas līdzekļiem var nepietikt, lai izķepuroties no finanšu grūtībām. 

Ņemot īstermiņa kredītus, risks ir mazāks, taču, noformējot kredītu uz ilgu laiku, piemēram, hipotēku, kredīta atmaksas laikā var rasties dažādas neprognozētās situācijas, ar kurām būs jātiek galā, ja nevēlēsieties iekļūt parādnieku reģistrā. 

Vāja maksātspēja

Svarīgi aizņemties atbildīgi, īpaši tad, ja Jūsu ienākumi ir nelieli un maksātspēja ierobežota. Protams, tieši esot finansiālajās grūtībās cilvēki aizņemas visbiežāk, taču to nedrīkst padarīt par pašsaprotamu lietu, jo tā nav tālu līdz ieslīkšanai parādos. 

Paaugstiniet savus ienākumus, nomainot darba vietu vai atrodot papilddarbu, lai varētu būs drošs, ka varēsiet atgriezt aizņemto kredītu noteiktā termiņā. 

Neprognozējamas finanšu iestāžu situācijas

Pieņemot lēmumu aizņemties naudu, cilvēki bieži uzskata, ka drošāk ir aizņemties bankā, taču tā nav, jo gan banku, gan citu kredītiestāžu darbība ir atkarīga no notiekošā valstī un pasaulē. Tie, kas paņēma lielus ilgtermiņa kredītus, jau jūt Euribor likmes izmaiņas savos ikmēneša maksājumos. 

Ilgtermiņa kredīta atmaksas laikā var notikt inflācija, Jums var paaugstināt procentu likmi, finanšu iestāde var bankrotēt – tādi piemēri ir daudz. Līdz ar to dariet, kas ir Jūsu spēkos – izvēlāties kredītiestādi rūpīgi un apdomīgi.

Sieviete, turot rokās planšeti, skatās pa logu un domā, vai ņemt kredītu dzīvokļa iegādei

Trīs iemesli ņemt kredītu 

Izvēlei noformēt kredītu jābūt pamatotai un apdomātai nevis spontānai un mirkļa iespaidā. Ja nonācāt pie lēmuma aizņemties naudu pēc rūpīgas izvērtēšanas “par” un “pret”, ir padarīta puse no darba. Nākamais, kas jāizdara – laicīgi jāsedz kredīts. 

Izglītības iegūšana

Attaisnots naudas aizdevums noteikti ir, ja tas tiek ņemts sevis pilnveidošanai un izglītošanai. Mūsdienās iegūt labu izglītību ir dārgs prieks, tāpēc paņemt kredītu, lai izmācītos un iegūt nepieciešamās profesionālās zināšanas, ir vairāk kā attaisnots iemesls. 

Studiju un studējošā kredīts palīdz topošajiem studentiem iestāties augstskolā vēlamajā programmā. Šo kredītu pamatsummu ir jāsāk atmaksāt pēc studiju beigšanas, tāpēc Jums būs laiks atrast darbu savā profesijā. 

Īsu apmācību kursu apmaksai, piemēram, šuvējas vai norvēģu valodas kursiem, var noderēt patēriņa kredīts. Ja plānojiet braukt strādāt uz Norvēģiju vai sākt pelnīt ar šūšanu, ir vērts ieguldīt naudu savu prasmju attīstīšanā. 

Mājokļa iegāde

Nepārprotami hipotēka ir kredīts, kuram jāpieiet ar vislielāko atbildību, jo atmaksas termiņš var sasniegt 25 gadus, kas ir ļoti ilgs laiks, kurā var notikt dažādas neprognozējamas situācijas. 

Iemesls iegādāties savu mājokli ir saprotams, jo katrs vēlas savu dzīvokli nevis visu mūžu īrēt svešo. Turklāt maksājumi par īri bieži ir tik pat lieli, cik ikmēneša maksājumi par iegādāto dzīvokli. Cita lieta, ka hipotēkai ir nepieciešama pirmā iemaksa, kuru grūti sakrāt, taču arī šajā gadījumā ir risinājums: pieteikties Altum atbalstam, ja Jums ir bērni vai esiet jauni speciālisti līdz 35 gadiem. 

Biznesa idejas realizācija

Diezgan riskants pasākums ņemt kredītu biznesam, taču tas atmaksāsies, ja tiešām esiet kārtīgi izstrādājis biznesa plānu un esiet pārliecinājies par sava biznesa ilgtspējību. 

Pieņemot lēmumu aizņemties naudu, vērts pārliecināties, ka precei vai pakalpojumam, ko piedāvāsiet, būs pieprasījums. Veiciet patērētāju tirgus analīzi, apdomājiet cenu Jūsu piedāvājumam, vai tā atmaksāsiet ilgtermiņā. Izrēķiniet, vai ar paredzamo peļņu spēsiet veikt paņemtā kredīta atmaksu. 

Kā pareizi izvēlēties kreditoru

Paliekot pie lēmuma ņemt kredītu, ir svarīgi pareizi izvēlēties kreditoru. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties aizņemties mazu vai lielu summu, pirmais, kas jāizdara, ir jāveic kredītu piedāvājumu tirgus izpēti. Salīdziniet visu kreditoru piedāvājumus, lai izvēlētos izdevīgāko. 

KREDĪTI

Lai būtu pārliecināts, ka esiet saņēmis vislabāko piedāvājumu, droši aizpildiet vairākus pieteikumus un gaidiet kreditoru atbildes, kur varēsiet iepazīties ar tieši Jums izstrādātiem nosacījumiem. 

Aizņematies atbildīgi – pirms izvērtējot visus “par” un “pret”! 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas