Aizņēmējs uz kalkulatora aprēķina, kāda kredīta procentu likme būs izdevīgāka, un pieraksta kladē

Aizdevumi

5 lietas, kas ietekmē kredīta procentu likmi

Jeļena Rozentāle

2 min.

Kredīta procentu likme ir faktors, kas galvenokārt ietekmē kreditora izvēli. Tieši šī iemesla dēļ nepieciešams izvērtēt visus kredītu piedāvājumus pirms tiek parakstīts līgums. Tomēr jāņem vērā, ka norādītā kredītiestādes mājaslapā likme ne vienmēr ir gala, jo lielākoties tās lielums ir atkarīgs no paša aizņēmēja. Tālāk izskatīsim 5 lietas, kas ietekmē kredīta procentu likmi. 

1. Kredīta summa un termiņš

Summa, ko vēlaties aizņemties, kā arī termiņš, kurā plānojiet veikt kredīta atmaksu, ir pirmās lietas, kas ietekmē kredīta procentu likmi. 

Procentu likme aug līdz ar izvēlētās summas apmēru un atmaksas termiņu. Tādi nosacījumi ir saistīti ar to, ka finanšu iestāde uzņemas risku, ka kredīts var tikt neatmaksāts laikā. Tieši tāpēc bezprocentu kredīti vienmēr tiek piedāvāti vien uz ierobežotu atmaksas termiņu – līdz 30 dienām. 

Sieviete sēž uz galda pie loga un portatīvajā datorā meklē, kur paņemt kredītu ar zemu procentu likmi

2. Izvēlētā kredīta veids 

Mērķa kredītiem gandrīz vienmēr ir zemāka procentu likme. Piemēram, hipotēkai vai auto kredītam var atrast izdevīgus nosacījumus, taču jāņem vērā, ka šiem kredītiem pārsvarā ir nepieciešams īpašuma nodrošinājums, līdz ar to kredītiestāde arī spēj piedāvāt zemāku kredīta procentu likmi. Bet jānovērtē piedāvājums arī no otrās puses – šo ilgtermiņa kredītu laikā pārmaksa tik un tā sanāks liela

Turpretī, izvēloties kredīta noformēšanas ātrumu un ērtumu, ko sniedz ātrie kredīti, ir jāsaprot, ka kredīta procentu likme būs augstāka, jo finanšu iestāde uzņemas risku izsniegt summu bez liekām formalitātēm un iespējami īsā laikā. 

3. Aizņēmēja kredītvēsture

Kredītvēstures ietekme uz kredīta procentu likmi ir ļoti liela. Finanšu iestāde, izskatot kredīta pieteikumu, vienmēr izvērtē aizņēmēja pieredzi ar finansiālo saistību atmaksu. 

Maksājumu kavējumi un savlaicīgi neatmaksāti kredīti pazemina izredzes saņemt vēlamo aizņēmuma summu uz izdevīgiem nosacījumiem. Turpretī pozitīva pieredze ar maksājumiem un veiksmīgi atmaksāti kredīti sniedz iespēju saņemt viszemāko procentu likmi.

Sieviete pastaigas laikā nolēma paņemt kredītu un šobrīd telefonā meklē, kur ir izdevīgākās kredītu procentu likmes

4. Maksātspējas novērtēšana

Jums jāsaprot viena lieta: jo lielāku risku uzņemas finanšu iestāde, izsniedzot kredītu, jo augstāka būs procentu likme. Līdz ar to kreditoram ir svarīgi saprast, kādā finansiālā situācijā atrodas aizņēmējs un vai kaut kas viņam netraucēs segt kredītu laikā. 

Lēmumu kreditors pieņem, pamatojoties uz saņemto informāciju par aizņēmēja mēneša ienākumiem, izdevumiem, darba stāžu, darba vēsturi u.c. lietām, kas ietekmē maksātspēju. 

5. Ekonomiskie apstākļi

Šis faktors ietekmē kredīta procentu likmi neatkarīgi no jūsu kredītreitinga vai vēlmēm, taču to ietekme ir ļoti labi jūtama kopējā kredītu piedāvājumā. Ja ekonomiskie apstākļi ir nelabvēlīgi, kreditori sāk piedāvāt augstākas procentu likmes, lai novērstu risku.

 

Nepārprotami, ne vienmēr aizņēmējs ir spējīgs ietekmēt piedāvāto procentu likmi, jo katra kreditora piedāvājumu sākotnēji ietekmē tieši ekonomiskā situācija valstī un pasaulē. Taču vienmēr ir iespēja samazināt piedāvāto likmi, ņemot vērā pirmos četrus šī raksta punktus, īpašu uzmanību pievēršot savai kredītvēsturei un maksātspējai. Turklāt vienmēr vajag atcerēties par sniegto kredīta piedāvājumu salīdzināšanu, izmantojot tādus online resursus kā Comperia. 

KREDĪTI

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas