Divas vīrieša rokas plēš uz pusēm dzelteno virvi, kas simbolizē veiksmīgu kredīta norakstīšanu

Aizdevumi

Kredīta norakstīšana

Mārtiņš Hercs

2 min.

Kredīta norakstīšana ir process, kad aizņēmējam izdodas atbrīvoties no parādiem, kurus nevar atmaksāt, tādējādi tiekot vaļā no savām kredītsaistībām. Kredīta norakstīšana var notikt dažādu iemeslu dēļ, piemēram: aizņēmējs ir nokārtojis maksātnespēju vai kreditors uzskata, ka turpmākā parāda piedziņa būs neefektīva un dārga. Jebkurā gadījumā tas ir sarežģīts jautājums, kura risinājumam ir nepieciešama speciālistu palīdzība. 

Kāpēc kredīta norakstīšana var kļūt par risinājumu? 

Kredīta norakstīšana var kļūt par vienīgo risinājumiem cilvēkiem, kuriem ir finansiālas grūtības. Tā var palīdzēt atgūt finansiālo stabilitāti, turklāt dod iespēju cilvēkiem atjaunot savu kredītvēsturi. 

Visbiežāk sastopamais risinājums Latvijā ir maksātnespējas procesa uzsākšana. Process prasa papildu naudas ieguldīšanu, taču ilgtermiņā atmaksājas ar ieguvu – parāda pamatsummas samazinājumu. Ievērojot noteiktas prasības dažu gadu laikā ir iespējams pilnībā atbrīvoties no parādsaistību sloga un uzsākt jaunu dzīvi. 

Kredīta norakstīšana citu iemeslu dēļ ir reti sastopama. Turklāt parasti ir nosacījums atmaksāt lielāko daļu, bet atlikušo un mazāko daļu kreditors noraksta. Tas var notikt tikai gadījumos, ja pašam kreditoram tāds risinājums ir izdevīgs. Taču pateicoties Kredītiestāžu likumam, dažiem aizņēmējiem tas bija izdevies.

Vīrietis mēģina turēt līdzsvaru ejot pa virvi, jo ir jāatrod veids kredīta norakstīšanai

Kā labvēlīgi var ietekmēt grozījumi Kredītiestāžu likumā? 

Kredītiestāžu likums ir normatīvais akts, kas regulē kreditoru un aizņēmēju attiecības Latvijas Republikas teritorijā. Šis likums ir vairakkārt grozīts un papildināts ar jauniem noteikumiem, kas skar gan kreditorus, gan aizņēmējus. Viens no tādiem grozījumiem 2020. gadā pavēra durvis parādniekiem. 

Saskaņā ar vienu no tā laika atjaunotiem pantiem, aizņēmējiem, kas bija iekrituši slazdā 2008. gada finanšu lejupslīdes dēļ, līdz 2022. gada beigām bija iespēja pieteikties nenokārtoto parādsaistību dzēšanai. 

Sociāli mazāk aizsargātākām cilvēku grupām, piemēram, daudzbērnu ģimenēm, maznodrošinātajiem, ar trūcīgo statusu vai invalīdiem, bija iespēja pieteikties 100% kredīta norakstīšanai. Pārējie pieteikumi tika vērtēti individuāli, pamatojoties uz aizņēmēju vai galvotāju finansiālo situāciju. 

Kur vērsties, meklējot risinājumu savām kredītsaistībām? 

Parasti ziņās tiek aprakstītas aktuālākas lietas, par kurām būtu jāzina valsts iedzīvotājiem. Taču visdrošāk, ja ir radušas finansiālās problēmas, vērsties pie kvalificēta jurista, kas spētu jūs konsultēt par interesējošiem jautājumiem. Tādējādi samazinās riski neizprast likumu vai pazaudēt iespēju atbrīvoties no finansiālā sloga. Protams, vajadzētu paralēli runāt arī ar savu kreditoru.

Piemēram, sakārtot veiksmīgi maksātnespējas procedūru bez profesionāļa palīdzības ir gandrīz neiespējami, jo ir jāpārzina smalkas nianses. Pareizi noformētiem dokumentiem un pievienotiem pielikumiem ir liela nozīme, jo viss, kas tiek pievienots lietai tiek caurskatīts un tad tiek pieņemts lēmums. Šoreiz naudu nevajadzētu taupīt, jo kredīta norakstīšana ir spējīga pagriezt jūsu dzīvi pa 180 grādiem un uz labāko pusi. 

Mārtiņš Hercs

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas