Dzeltenā ceļa zīme ar vārdu “bankrots?” un fonā mājiņa: maksātnespējas procesa simboli

Personīgās finanses

Maksātnespēja fiziskām personām

Jeļena Rozentāle

4 min.

Jebkurš no mums var iekļūt neapskaužamā finansiālā situācijā, kad paliek sarežģīti segt kredītsaistības. Īpašas grūtības ir tiem cilvēkiem, kas ir paņēmušas hipotekāro kredītu uz vairākiem tūkstošiem eiro, kas Rīgā bieži pat sasniedz divsimt tūkstošus. 

Mūsdienu pasaules situācijā Euribor likme aug un līdz ar to aug arī ikmēneša maksājumi, turklāt ņemot vērā, ka inflācija skar visas jomas, bet algas paliek nemainīgas, ir saprotams, ka daļa no visiem aizņēmējiem visticamāk kļūs par parādniekiem ar atņemto īpašumu. Bēdīgi. 

Ja esiet no atbildīgajiem klientiem, noteikti bijāt veidojis arī iekrājumus tādām negaidītām situācijām, bet uz cik ilgu laiku ar tiem pietiks? Kredīta apdrošināšana arī diemžēl var palīdzēt vien īslaicīgi. Risinājums, ko variet izmēģināt: pieteikties kredīta refinansēšanai, jo citreiz tas var tiešām palīdzēt nedaudz ietaupīt uz procentu maksājumiem. Izpētiet piedāvājumus, mēģiniet pārdzīvot šo smagu laiku un saglabāt savu mājokli! 

Diemžēl ne visiem tas izdodas. Noteikti atceraties, kā gāja Latvijas krīzes laikā 2008.-2010. gados, kad lielākā daļa guva finanšu zaudējumus. Dažas banku atņemtās mājas joprojām stāv tukšas un vientuļas, citas vienkārši stāv kā nepabeigtu ēku spoki. Šis situācijas iespaidā parādījās iespēja nokārtot maksātnespēju, kas pakāpeniski visiem šiem cilvēkiem ļautu atgriezties dzīvē un atgūt maksātspēju.

Sieviete sēž pie datora un pēta maksātnespējas dokumentus

Kas ir maksātnespēja?

Dzīve nebeidzās, ja gadījās piedzīvot neveiksmīgo pieredzi ar kreditēšanas pakalpojumu. Šajā gadījumā maksātnespējas nokārtošana ir Jūsu biļete atsākt dzīvot bez parādiem. 

Maksātnespēja ir tiesiski apstiprināts fiziskās vai juridiskās personas stāvoklis, kas veicina parāda atmaksu, bet ar noteiktiem tiesiskiem risinājumiem, bieži atvieglojumiem. Šajā sakarā 2010. gadā ir arī izstrādāts Maksātnespējas likums, uz kura pamata tiek piešķirts šis stāvoklis. 

Jāsaprot, ka ne visi parādnieki var pretendēt maksātnespējas procesa uzsākšanai. Ir jāatbilst vairākiem noteikumiem. Fiziskā persona var iesniegt pieteikumu tiesā, ja parādsaistībai ir iestājies izpildes termiņš un parāds pārsniedz 5000 eiro. Arī situācijā, kad ir saprotams un pierādams, ka nebūs iespējas segt parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies tuvāko 12 mēnešu laikā un pārsniedz 10000 eiro, ir iespējams pieteikt maksātnespēju. Ņemiet vērā, ka Jums ir jābūt nodokļu maksātājam vismaz pēdējo pusgadu pirms pieteikuma iesniegšanas.

Juridiskai personai maksātnespēju tiesa var pasludināt, ja parādnieks nespēj segt saistības 4268 eiro apmērā vai vairāk, pašnodarbinātai personai summa ir mazāka – no 2134 eiro. Tā pat uzsākt maksātnespējas procesu var, ja parādnieka nesamaksātā summa pārsniedz tā aktīvus vai parādnieks vienkārši pārtrauca maksāt parādsaistības. 

Izmaksas maksātnespējas pieteikuma pieņemšanai nav mazas. Jums būs jārēķinās ar divu minimālo mēnešalgu apmēru, kas 2022. gadā ir 500 eiro, papildu 70 eiro, kas ir valsts nodeva, kā arī 5,77 eiro par lietas izskatīšanu. Tātad kopumā sākumā jāsamaksā administrācijas kontā 1075,77 eiro. 

Pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas Jums tiek iecelts maksātnespējas administrators, taču Jums jāsaprot, lai veiksmīgi tiktu pāri visam šim procesam, vajadzētu parūpēties par labu juristu, kas Jums sagatavos visus dokumentus gan pašā sākumā, gan maksātnespējas procesa nobeigumā – tie ir papildu izdevumi, taču uz tiem noteikti nevajadzētu taupīt.

Tiesneša āmurs virs dokumentiem ar nosaukumu “maksātnespējas procesa spriedums”

Bankrota procedūra.

Uzreiz pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas jāgatavojas bankrota procedūrai. Šajā laikā izsolē tiek izlikts parādnieka īpašums, ja tāds ir. Naudas līdzekļi, kas tiek iegūti šajā periodā, aiziet kredītu apmaksai. Diemžēl bieži ar šīm finansēm nepietiek, lai segtu visu parādu summu. 

Ir zināmi vairāki gadījumi, kad iepriekšējās krīzes laikā mājas bija pārdotas vien par pāris tūkstošiem eiro, līdz ar to bankrots parāda summu gandrīz nesamazināja, toties līdz ar maksātnespējas procesa uzsākšanu, parāds pārstāja augt. 

Saistību dzēšanas procedūra.

Tālāk seko Jūsu ikmēneša ienākumu un izdevumu apzināšana un tiek sastādīts grafiks, kurā tiek noteiktas summu atmaksas katrai no zaudētāju pusēm, kā arī termiņš, kurā parāds tiks atmaksāts. 

Maksātnespējas process var ilgt no viena līdz trīs gadiem atkarībā no parāda summas. Tātad 1 gads, ja parāda summa nepārsniedz 30000 eiro, 2 gadi – no 30000 līdz 150000 eiro un 3 gadi – parāds virs 150000 eiro. 

Maksājuma summa mēnesī ir atkarīga no parādnieka ienākumiem un obligātajiem izdevumiem, piemēram, tiek ņemts vērā arī tas, ka maksājiet bērnam uzturlīdzekļus. Parasti no visiem ienākumiem vien trešdaļa aiziet kreditoru prasību segšanai. Summa katram kreditoram tiek noteikta procentuāli no Jūsu ienākumiem un kopējā parādā tieši konkrētam aizdevējam.

Pārrauti virves, roku dzelži, kas ierobežoja maksātnespējas procesa laikā

Maksātnespējas izbeigšana. 

Noteikti sekojiet līdzi savam atmaksas grafikam maksātnespējas procesa laikā, jebkurš kavējums var būt liktenīgs un tiesas spriedums atcelts. Šajā gadījumā atkal zaudējiet iespēju atgūt maksātspēju, atgriezīsieties parādnieka statusā, kā arī pazaudēsiet visu samaksāto naudu. 

Veiksmīgi pabeidzot veikt maksājumus noteiktā Jums termiņā, būs atkārtoti jāiesniedz prasība tiesa par maksātnespējas procesa noslēgšanu. Dažās situācijās Jums var papildus noteikt samaksāt vēl kādu summu, bet parasti tiek piespiests lēmums par maksātnespējas izbeigšanu. Noteikti ir vērts visu risināt ar prasmīgu juristu, kas palīdzēs visu sakārtot! 

Pēc tiesas lēmuma tiek uzskatīts, ka esiet atguvis maksātspēju. Protams, tas nenozīmē, ka uzreiz variet mesties jauno kredītu ņemšanā, jo kreditoru uzticība ir jāatgūst. 

Lasiet par kredītu iespējām pēc maksātnespējas procesa. Redzēsiet, ka ir cilvēki, kas pēc šīs neveiksmīgas pieredzes veiksmīgi atsāk dzīvi bez parādiem.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas