Uz galda kaudzīte ar kredītkartēm dažādās krāsās

Aizdevumi

Kredītkartes drošas izmantošanas principi

Jeļena Rozentāle

2 min.

Kredītkarte ir kļuvusi par ikdienu gandrīz katrā ģimenē, jo tā var piedāvāt vairākas priekšrocības – ērts maksājuma veids, pirkumu apdrošināšana un finanšu pieejamība jebkurā laikā. Taču no plusiem nav tālu līdz trūkumiem, jo jāatceras, ka kredītkartē nav mūsu nopelnītās finanses, bet gan finanšu iestādes, kas ļauj mums tos izmantot par papildu maksu – kredītprocentiem. Tādējādi katram nepieciešams turēt roku uz pulsa un sekot līdzi saviem kredītkartes lietošanas paradumiem, lai novērstu atmaksas problēmas un parādu iespējamību. 

Izlasiet kredītkartes līguma nosacījumus

Pirms noslēdziet līgumu ar finanšu iestādi, vienmēr iepazīstieties ar līguma nosacījumiem: 

  1. Noskaidrojiet, kāda procentu likme tiks piemērota. Ir piedāvājumi, no kuriem izriet, ka procenti nebūs jāmaksā, ja izmantots limits tiek atgriezts līdz konkrētam datumam. 
  2. Uzziniet, līdz kuram datumam jāveic pamatsummas maksājums, ja jums tāds ir, un kurā datumā tiek noņemti aprēķinātie procenti. Parasti pie līguma noslēgšanas jūs paši variet izvēlieties šos datumus. 
  3. Izpētiet, kādas sekas ir sagaidāmas, ja kavēsiet maksājumus. 

Protams, nepieciešams izlasīt visas lapas, lai pārliecinātos, ka nosacījumi ir atbilstoši gaidāmajam un lai vēlāk nav jābrīnās par katru finanšu iestādes naudas novilkumu no bankas konta. 

Maksājiet pamatsummu un procentus laicīgi

Nekavējiet maksājumus, ja nevēlieties sabojāt savu kredītvēsturi un radīt finansiālas grūtības. 

  • Ja līgumā bija noteikts, ka pamatsumma tiks noņemta automātiski konkrētā datumā, pārliecinieties, ka bankas kontā ir pietiekami naudas līdzekļi.
  • Ja pamatsummu variet atmaksāt brīvi pēc savas vēlmes, uzstādiet sev atgādinājumu par maksājumu vai novirziet summu uzreiz pēc algas ienākšanas kontā, lai neaugstu parāds. 

Situācijās, kad vienmēr rodas problēmas ar kredītkartes laicīgu papildināšanu, vajadzētu pavisam atteikties no kredītkartes priekšrocībām. 

Sieviete tur rokā kredītkarti un telefonā veic ar to pirkumu

Neizmantojiet kredītkarti kā pašsaprotamu ienākumu avotu

Kredītkartes pieejamo kredītlimitu vajadzētu izmantot tikai finansiāli grūtos brīžos nevis, lai segtu ikdienas tēriņus. Ja kredītkartē esošo summu uztversiet kā ienākumus, kurus var iekļaut savā mēneša budžetā, jums nebūs ilgi jāgaida līdz tā tiks iztukšota un izaugs parāds. 

Vislabāk būtu pieturēties pie summas izmantošanas ap 30% vai mazāk no pieejama limita, lai nevajadzētu izjust finansiālo slogu kredītkartes atmaksas laikā. 

Sekojiet līdzi pirkumiem no kredītkartes

Vienmēr sekojiet līdzi tēriņiem, ko veiciet no kredītkartes, un nepārsniedziet pieejamo summu, lai nebūtu jāsaskaras ar soda procentiem. 

Tāpat vienmēr vajadzētu pārbaudīt notikušās transakcijas, lai izvairītos no krāpnieciskām darbībām. Ja esiet pamanījuši aizdomīgu maksājumu, steidzami sazinieties ar finanšu iestādi un bloķējiet karti.

Lai sevi pasargātu, neizmantojiet kredītkartes datus, pieslēdzoties pie kāda publiskā WIFI, telefonā uzstādiet internetbankai divkāršu aizsardzību un neatstājiet karti bez uzraudzības. 

Ievērojiet līdzsvaru, tērējot kredītkartes līdzekļus 

Neaizmirsiet, kredītkarte ir aizdevums nevis jūsu personīgi naudas līdzekļi, tāpēc vienmēr apdomājiet katra tēriņa nepieciešamību.

Neiztukšojiet kredītkarti pavisam, lai nepaliktu bez finansiālas palīdzības patiešām vajadzīgajā brīdī. Šajā gadījumā kredītlimita palielināšana neatrisinās finansiālās problēmas, bet iedzīs vēl lielākā parādu bedrē.  Tādējādi vajadzētu izvairīties no nepārdomātiem pirkumiem un netērēt vairāk, kā spēsiet atmaksāt atpakaļ! 

 

Nepārprotami kredītkarte ir lielisks finanšu rīks, kas var sniegt drošības sajūtu grūtajos brīžos, taču tā jāizmanto gudri un pārdomāti, lai priekšrocības nepārvērstu par nepārvaramu finansiālo slogu.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas