Paņemts kredīts zemes iegādei, lai uzbūvētu māju šajā jaunajā privātmāju rajonā

Aizdevumi

Kredīts zemes iegādei

Jeļena Rozentāle

3 min.

Iegādāties zemes gabalu ir nopietns lēmums, kas prasa ilglaicīgus izdevumus un ieguldījumus. Ir tāls ceļš no lēmuma līdz iegādei, jo no sākuma ir jāatrod zemi, kas būtu piemērota visām vajadzībām, tad jāsalīdzina visi kredītu piedāvājumi, jāpiesakās kredītam, kas pēc tam jānoformē – tas viss prasa laiku. 

Jāsaprot, kādam mērķim vēlaties iegādāties zemi – mājas būvniecībai, lauksaimniecībai vai vienkārši nākotnes investīcijai. Būtu arī jāapzinās, ka kredītiestādes labprātāk izsniegs kredītu zemes iegādei, kam nākotnē varētu būt lielāka kadastrāla vērtība.

Persona kadastra kartē atzīmē vietu, kurai paņemts kredīts zemes iegādei, mājas būvei

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties zemi iegādei? 

Nekustāmo īpašumu, ko vēlēties iegādāties, kārtīgi jāizpēta, lai saprastu vai tas atbilst visām vajadzībām. Tātad jāpievērš uzmanība:

  1. Īpašuma infrastruktūrai. Ir svarīgi, lai būtu pieejamas visas nepieciešamās komunikācijas, tai skaitā – elektrība, ūdens, piebraucamais ceļš utt. Ņemiet vērā, ka ar neatbilstošu infrastruktūru kreditors var neizsniegt kredītu, kā arī Jums pašam tas var izmaksāt krietni vairāk nekā iedomājāties, jo nepieciešamās infrastruktūras ierīkošana nav lēts prieks. 
  2. Īpašuma vietai un tā apkārtnei. Jāizpēta, kas vēlamam zemes gabalam atrodas tuvumā – varbūt šoseja, kāda rūpnīca vai tml. Ir vērts arī pakonsultēties ar būvvaldi un noskaidrot visas nianses, kas skar šo nekustāmo īpašumu. 
  3. Noskaidrojiet pie notāra, ar kura palīdzību slēgsiet darījumu, vai nekustāmajam īpašumam nav kādi apgrūtinājumi. No tādas zemes iegādes noteikti jāizvairās. 
  4. Īpašuma kadastrālā vērtība. Nav noslēpums, ka tieši atkarībā no zemes vērtības tiek lemts par iespējamo kredīta summu un nosacījumiem. Tieši tāpēc noteikti vajadzētu piesaistīt vērtētāju, kas palīdzēs izvērtēt iespējamo īpašuma vērtību nākotnē. Tas, protams, būs atkarīgs arī no tā, kādiem nolūkiem zeme tiek iegādāta un vai uz tās tiek plānota būve. 

Kredīts zemes iegādei šajā vietā, kur attēlā stāv kartona mājiņa, ļaus uzbūvēt īstu sapņu māju

Kādi kredīta veidi piemēroti zemes iegādei? 

  1. Dārgāka un lielāka īpašuma iegādei vajadzētu izvēlēties hipotekāro kredītu
  2. Nelielas platības nekustāmajam īpašumam var noderēt patēriņa kredīts
  3. Zemes iegādi, kas paredzēta darbības veikšanai, var iekļaut biznesa plānā, kārtojot kredītu uzņēmumiem

Jāsaprot, ka katram no kredīta veidiem ir savi nosacījumi, kas būs atkarīgi arī no zemes vērtības, īpašuma izmantošanas u.tml.

Hipotekārajam kredītam ir iespēja paņemt aizdevumu uz visilgāko termiņu – līdz pat 30 gadiem, taču jāņem vērā, ka šajā gadījumā zemes iegādei piešķir līdz 70% no nekustāmā vērtības (bieži mazāk), līdz ar to pārējo daļu jāsedz pašam – ar nodrošinājumu jeb ķīlu vai pirmo iemaksu. 

Noteikti pārbaudiet un izvērtējiet iespēju pieteikties valsts atbalsta programmai sadarbībā ar Finanšu institūciju ALTUM, kam ir plašs piedāvājumu klāsts. 

Kredīts zemes iegādei lauksaimniecības vajadzībām – ir iespējams sadarbībā ar Altum

Patēriņa kredīts salīdzinājuma ar hipotekāro kredītu, protams, ir mazāk izdevīgs, jo tam būs lielāka procentu likme, īsāks kredīta atmaksas termiņš, iespēja paņemt mazāku aizdevuma summu, taču Jūs varēsiet aizņemties bez ķīlas un galvotāja, kas atvieglos riskus. 

Kredīts uzņēmumiem piedāvā individuālo pieeju katram no klientiem un pirmām kārtām izvērtēs biznesa plāna ilgtspējību. Ja esiet uzņēmums, kas darbojas tirgū ilgstoši un veiksmīgi, iespēja saņemt kredītu palielinās, saņemot arī iespējami izdevīgākus nosacījumus.

Kopsavilkums. 

Kredīts zemes iegādei ir jāsāk formēt tad, kad esiet atradīs labāko piedāvājumu gan īpašumam, gan kredītam.

Labākus kredīta nosacījumus ir iespējams saņemt, ja zemes gabals atbilst gan Jūsu, gan bankas vīzijai par nekustāmā īpašuma vērtību, kas mērojama pēc zemes atrašanas vietas, infrastruktūras esamības un būvniecības plāniem noteiktā zemes gabalā. Ja Jums ir gatavs plānojums mājai, ko vēlaties šeit celt, tas var palielināt Jūsu iespējas aizņemties naudu paredzētajam mērķim.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas