Roka griež koka klucīti ar procentu zīmi un bultiņām, simbolizējot mainīgu procentu likmi

Aizdevumi

Mainīgā procentu likme kredītam

2 min.

Kredītu tirgū pieejamas dažādas aizdevumu opcijas, un viena no būtiskākajām izvēlēm, ko aizņēmējiem jāveic, ir starp fiksētās un mainīgās procentu likmes kredītiem. Šajā rakstā mēs koncentrēsimies uz mainīgo procentu likmi, apskatot tās iezīmes, priekšrocības un riskus, lai palīdzētu jums izdarīt informētu lēmumu.

Mainīgās procentu likmes pamati

Procentu likme ir naudas vērtība, ko kredīta ņēmējs samaksā aizdevējam par izmantoto kapitālu. Tas ir veids, kā aizdevēji iegūst peļņu no aizdevuma sniegšanas. Procentu likme ne tikai atspoguļo aizdevēja risku, bet arī ietekmē kopējo kredīta atmaksu. 

Savukārt mainīgā procentu likme ir aizdevuma likme, kas mainās atbilstoši tirgus procentu likmju svārstībām. Šī likme parasti ir saistīta ar kādu atsauces likmi, piemēram, EURIBOR, un tā var palielināties vai samazināties atkarībā no ekonomiskajiem apstākļiem.

Mainīgās procentu likmes galvenā iezīme ir tās elastība, kas var būt izdevīga situācijās, kad procentu likmes tirgū krītas. Tomēr šāda veida likme prasa lielāku riska pārvaldību no aizņēmēja puses.

Koka māja un krājkase ar procenta zīmi, ilustrējot hipotēku un mainīgo procentu likmi

Mainīgās procentu likmes priekšrocības

Mainīgā procentu likme parasti tiek piešķirta ilgtermiņa kredītiem, piemēram, hipotekārajam vai auto kredītam. Var iezīmēt vairākas būtiskas priekšrocības: 

  • Parasti sākotnējā mainīgā likme ir zemāka nekā fiksētā likme, kas nozīmē zemākus sākotnējos maksājumus.
  • Ja procentu likmes tirgū samazinās, samazinās arī kredīta maksājumi, līdz ar ko varat ietaupīt.
  • Mainīgās procentu likmes kredīts var būt piemērots, ja plānojat īsā laika posmā refinansēt kredītu vai pārdot īpašumu.

Šīs priekšrocības padara mainīgo procentu likmi par pievilcīgu izvēli tiem, kas meklē zemākus sākotnējos maksājumus un ir gatavi uzņemties zināmu likmju svārstību risku.

Mainīgās procentu likmes riski

Lai gan mainīgā procentu likme var piedāvāt zemākas sākotnējās izmaksas, tā prasa rūpīgu riska pārvaldību un pastāvīgu situācijas uzraudzību: 

  • Mainīgās procentu likmes svārstības var apgrūtināt finanšu plānošanu ilgtermiņā.
  • Ja procentu likmes tirgū palielinās, ikmēneša kredīta maksājumi var ievērojami pieaugt.
  • Globālie un vietējie ekonomiskie notikumi var ietekmēt procentu likmes, radot papildus nenoteiktību.

Izvēloties starp fiksēto un mainīgo procentu likmi, svarīgi izvērtēt individuālās finansiālās vajadzības, riska toleranci un ilgtermiņa plānus. Pirms aizņemties, nepieciešams rūpīgi izvērtēt savas finansiālās iespējas un plānot kredīta atmaksu atbilstoši iespējamām procentu likmes svārstībām.  

KREDĪTI

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas