Mamma no maka dod meitai kabatas naudu

Interesanti raksti

Kabatas nauda bērniem

4 min.

Kabatas nauda ir lielisks rīks, kas māca, kā rīkoties ar finansēm – kā pareizi tērēt, taupīt un krāt. Tas, ko iemācāmies bērnībā un no vecākiem, paliek ar mums uz visu dzīvi. Tieši tāpēc noteikti vajadzētu bērnam piešķirt kabatas naudu, kā arī palīdzēt viņam izprast naudas vērtību un iemācīt pamatprasmes, kā rīkoties ar to.

Vecāki, sēžot uz dīvāna, novēro, kā meita krājkasīte liek iedoto viņai kabatas naudu

No kāda vecuma sākt dot kabatas naudu? 

Pēc statistikas datiem kabatas naudu sāk piešķirt bērniem sākot ar 1. klasi – 6-7 gadu vecumā. Tas ir ļoti labs vecums sākt mācīt bērnam rīkoties ar naudu, jo bērns paliek arvien pastāvīgāks. 

Protams, rokas naudas piešķiršana ir iespējama arī jaunākiem bērniem. Pat no 3-4 gadu vecuma bērnam var sākt skaidrot, kam ir nepieciešama nauda un ko par to var iegādāties. Vēlāk Jūs variet sākt bērnam piešķirt 10 centus nedēļā un pastāstīt, ka šo naudiņu var ielikt krājkasītē un tad sakrāt, piemēram, saldējumam. Ar sakrāto naudu par kādu kāroto preci ļaujiet savai atvasei pašai samaksāt pie kases. 

Mācāties mājās ar bērnu kopā skaitīt naudu, spēlējiet lomu spēli “pircējs un pārdevējs”, lai iemācītu atvasi iepirkties. Izskaidrojiet, kā vislabāk piešķirtos finanšu līdzekļus krāt. Pastāstiet par cenu starpībām precēm un kā var izvēlēties līdzvērtīgu preci par lētāku cenu. Protams, trīsgadnieks to nesapratīs, bet vecāks skolēns gan. Līdz ar to vienmēr izvērtējiet informāciju, ko stāstiet, un atkārtojiet ik pa laikam visas vērtīgas atziņas, lai bērnam tās paliek atmiņā.

Meitene skaita savu sakrāto kabatas naudu

Cik daudz kabatas naudas bērnam dot? 

Kabatas naudas apmēram vajadzētu mainīties līdz ar bērna vecumu un, protams, ņemot vērā ģimenes budžetu

Pirmsskolas vecuma bērniem nevajadzētu piešķirt vairāk par 5 EUR mēnesī, jo šajā vecumā mēs tikai mācam bērnam izpratni par naudu un tās vērtību. 

Uzsākot skolas gaitas, summu var palielināt līdz kādiem 10-15 EUR mēnesī. Šeit jau vajadzētu rūpīgāk bērnam izskaidrot, kādiem pirkumiem šī summa var tikt tērēta. Palīdziet bērnam saprast, kā šo rokas naudu labāk sadalīt pa dienām, lai nesanāktu tā, ka visa kabatas nauda iztērēta vienā dienā. Tieši tāpēc, sākotnēji bērnam labāk piešķirt kabatas naudu nelieliem apjomiem un uz mazākiem laika periodiem. Piemēram, pa 1 EUR katru trešo dienu vai pa 5 EUR katru nedēļu. Vēlāk rokas naudu var izsniegt reizi divās nedēļās vai reizi mēnesī, lai pusaudži mācas plānot savus izdevumus. 

Pusaudžiem mēneša kabatas naudu vajadzētu (protams, iespēju robežās) izsniegt jau ar lielākām summām – virs 20 EUR. Šis ir tas vecums, kad jaunieši var sākt mērķtiecīgi taupīt un krāt kādiem lielākiem pirkumiem.

Nevajadzētu arī pārspīlēt ar piešķirto finanšu lielumu, jo, kā sākuma rakstā vienojāmies – kabatas nauda ir rīks, kas palīdz iemācīt bērnus rīkoties ar naudu, bet tas noteikti nenozīmē tikai tērēt, bet gan arī krāt un pelnīt. Taču, ja vienmēr dosiet bērniem naudu tik daudz, cik bērns tērē, neko vērtīgu Jūsu atvase neiemācīsies.

Puika skatās uz saskaitīto kabatas naudu, ko bija sakrājis

Papildu kabatas nauda. 

Bērnam noteikti var ļaut nopelnīt arī papildu kabatas naudu. Protams, ir jāizvērtē, par kādiem izpildītiem darbiem bērnam varētu maksāt. Noteikti NEvajadzētu maksāt par jebkādu mājās padarīto darbu, jo katram ģimenē jābūt saviem pienākumiem un galu galā mammai arī neviens nemaksā par pagatavotām vakariņām. 

Bērniem ir jāsaprot, ka ir pienākumi, kuri ir vienkārši jādara – pildīt mājasdarbus, sakopt savu istabu, mazgāt traukus utt. Iedot kādu atalgojumu var par darbiem, kas ikdienā nav jādara, piemēram, par izravēto pūķu dobi vai malkas sakrāmēšanu. 

Izdomājiet paši savus noteikumus un ieviesiet tos savā ģimenē. Tālāk ir svarīgi pieturēties pie tiem un neizsniegt bērniem kabatas naudu tik tāpēc, ka atvase nav mācējusi saplānot savus izdevumus un iztērēja visu uzreiz. Tikai tā bērns varēs iemācīties izvērtēt pirkumu nepieciešamību, kā arī saprast naudas vērtību.

Mamma ar bērniem sastāda darba grafiku bērniem ar iespēju nopelnīt papildu kabatas naudu

Kā izsniegt – skaidrā naudā vai pārskaitīt uz karti? 

Maziem bērniem noteikti ērtāk kabatas naudu piešķirt tieši skaidrā naudā, jo pašā sākumā viņi mācās skaitīt naudu, saprast, cik jābūt atlikumam utt.

Skolēniem no kādas 3. klases, jau var apdomāt iespēju izsniegt debetkarti, kur skaitīsiet katru mēnesi kabatas naudu. Mūsdienās bērni ļoti labi rīkojas ar visām elektroniskām lietām, tāpēc priekš viņiem noteikti nebūs problēma izmantot internetbanku, kā arī Jums būs ērtāk izsekot tēriņus un saprast, ko vēl varētu bērnam ieteikt un iemācīt saistībā ar budžeta plānošanu u.tml. lietām. 

Drošība. 

Ļoti svarīgi ir bērnam izskaidrot visus drošības jautājumus saistībā ar finansēm – ka nedrīkst nevienam izpaust savas kartes datus, cik uzmanīgi jāņem ārā nauda no bankomāta un kā droši lietot karti, iepērkoties veikalā vai tiešsaistē.

Noteikti neaizmirstiet painformēt par krāpniekiem – gan tiem, kas zvana, gan tiem, ko var satikt reālajā dzīvē. Tieši tāpēc noteikti bērnam atgādiniet, ka nekad nedrīkst uzticēt nevienam savu maku ar skaidro naudu vai debetkarti.

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas