Modinātājs ar uzrakstu “Laiks nodokļiem”, lai nav jāaizdomājas, kāpēc jāmaksā nodokļi

Interesanti raksti

Kāpēc jāmaksā nodokļi?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Dzīvojot civilizētā valstī, ir pašsaprotami, ka ir jāmaksā nodokļi. To dara teju ikviens un visi zina, ka par nesamaksātiem nodokļiem var saņemt lielu naudas sodu un pat var draudēt īslaicīga brīvības atņemšana, ko var piemērot par nenomaksāto nodokļu summu, kas pārsniedz 50 mēnešalgas. 

Kas maksā nodokļus? 

Nodokļus maksā visi valsts iedzīvotāji gan tiešos, gan netiešos nodokļos.

Pie netiešiem nodokļiem pieskaita tādus, kas tiek maksāti, pērkot kādas preces vai pakalpojumus, un populārākais no tādiem ir pievienotās vērtības nodoklis jeb PVN. Par visiem pirkumiem, ko veic veikalā, ir jāmaksā PVN – par to vari pārliecināties apskatot jebkādu no čekiem. Akcīzes nodoklis, ko arī pieskaita pie netiešiem nodokļiem, tiek maksāts par kaitīgām apkārtējai videi un cilvēkiem precēm – alkoholu, cigaretēm, degvielu u.tml. 

Runājot par tiešiem nodokļiem – tie ir tādi, kas attiecās uz konkrētu personu vai viņa īpašumu. Populārākie, ko maksājam: no mūsu algām ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), no uzņēmumu peļņas – uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) un nekustāmā īpašuma nodoklis (NĪN), ko maksājam, ja mums pieder, piemēram, māja vai dzīvoklis.

Nav jādomā par to, kāpēc jāmaksā nodokļi, ir jāpilda savs pienākums, aprēķinot, cik nepieciešams samaksāt, izmantojot uz galda nolikto kalkulatoru

Kādi nodokļi ir jāmaksā Latvijā?

Protams, izņemot iepriekš minētās, ir vēl kaudze ar citiem nodokļiem, kas jāmaksā. Minēšu visus:

  • Akcīzes nodoklis. Tātad, ka rakstīju, ar šo nodokli tiek apliktas kaitīgas preces – tabakas izstrādājumi, alkoholiskie un bezalkoholiskie dzērieni, naftas produkti, dabasgāze un pat kafija. 
  • Dabas resursu nodoklis. Šo nodokli ir jāmaksā par videi kaitīgām precēm, par radioaktīvām vielām, oglēm, atkritumu apglabāšanu, zemes dzīļu derīgo īpašību izmantošanu u.tml. 
  • Elektroenerģijas nodoklis. Jāmaksā visiem, kas elektroenerģiju piegādā un izmanto – tirgotājiem, autonomiem ražotājiem, galalietotājiem, personām, kas izmantot savā uzņēmumā saražoto elektroenerģiju. 
  • Iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Maksājam no savas algas, kā arī no ienākumiem no saimnieciskās darbības u.tml. 
  • Izložu un azartspēļu nodoklis. Ar šo nodokli tiek aplikti ieņēmumi no visiem valsts mērogā izlozēm un momentloterijām, kā arī spēļu automāti, bingo spēle, totalizatori utt. 
  • Mikrouzņēmumu nodoklis. Nodokli maksā uzņēmumi, kas ieguva mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu. 
  • Muitas nodoklis. Ar muitas nodokli tiek apliktas preces, kas tiek ieviestās no valstīm, kas nav Eiropas Savienībā. 
  • Nekustāmā īpašuma nodoklis. Jāmaksā fiziskām un juridiskām personām, kuram ir kāds nekustamais īpašums.
  • Pievienotās vērtības nodoklis. Patēriņa nodoklis – 21%, ko maksājam pērkot jebkādu preci. 
  • Solidaritātes nodoklis. Maksā sociāli apdrošinātās personas ar ieņēmumiem virs 78 100 EUR gadā. 
  • Subsidētās elektroenerģijas nodoklis veidojas no obligātās iepirkuma ietvaros pārdotās elektroenerģijas un ražotāju pārdotās enerģijas.
  • Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis. Maksā fiziskās personas, kuru īpašumā ir Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis. 
  • Uzņēmumu ienākuma nodoklis. Maksā uzņēmumi no sadalītās un nosacīti sadalītās peļņas. 
  • Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Maksā juridiskās personas par īpašumā esošiem transportlīdzekļiem. 

Atsevišķi vēl var iedalīt Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko noņem no mūsu darba algas un dod tiesības saņemt attiecīgus sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, un Nodevas, kas ir noteikti kā obligāti maksājumi valsts budžetā saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”.

Sieviete uz kalkulatora rēķina nepieciešamos apmaksai nodokļus, nemaz nedomājot par to, kāpēc jāmaksā šie nodokļi

Bet kāpēc jāmaksā nodokļi?

No samaksātiem nodokļiem veidojas mūsu valsts budžets, kas tiek tērēts valsts sabiedrības labā – tiek finansēta izglītība, medicīna, drošība, aizsardzība, kā arī no šis naudas tiek maksāta pensija un dažādi pabalsti, piemēram, slimības vai bezdarbnieka pabalsts. 

Nodokļi ir vienkārši jāmaksā, īsti nedomājot “kāpēc”, jo diemžēl ir valsts sabiedrības daļa, kas apzināti izvairās no dažādu nodokļu maksājumiem, piemēram, piekrītot saņemt algu aploksnē. Šādi mēs samazinām valsts budžetu, savas iespējas saņemt grūtajā brīdī pabalstu, kā arī pensiju vecumdienās, kas tiešā veidā ir atkarīga no maksātiem un nemaksātiem nodokļiem visa dzīves garumā. 

Bieži iedzīvotāji vēlas saņemt dažādus labumus no valsts, uzskatot, ka tas ir valsts pienākums palīdzēt. Taču paši cilvēki neaizdomājas, ka nodokļu maksāšana ir tāds pats pienākums no viņu puses. Esi atbildīgs nodokļu maksātājs, ja vēlies saņemt atbalstu brīdī, kad pazaudē darbu vai saslimst bērns. 

Nesaņemot obligātās nodokļu iemaksas, valsts izrakstīs sodu naudas apmērā, kas noteikti ir jāsamaksā noradītā termiņā. Ja pietrūkst naudas to atmaksai, vari izskatīt iespēju paņemt patēriņa kredītu un atmaksāt to daļās nākamo mēnešu laikā.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas