Fonā eiro banknotes minimālās algas apmērā un priekšā roka ar telefonu, uz kura ekrāna ir uzraksts “2023”

Interesanti raksti

Minimālā alga 2023. gadā

Jeļena Rozentāle

2 min.

Pērn rudenī Darba likumā tika pieņemti grozījumi, kas beidzot skara minimālās algas paaugstinājumu, turklāt ne tikai 2023. gadā, bet arī 2024. Par ilgi gaidītiem grozījumiem nobalsoja, lai augstas inflācijas apstākļos samazinātu nabadzības līmeni strādājošo vidū.

Minimālā alga no 2023. gada

Šogad varējām pārliecināties, ka pieņemtie grozījumi strādā, jo no 1. janvāra minimālā bruto alga tika palielināta līdz 620 eiro. Tas ir pa 120 eiro vairāk kā bija iepriekš – 500 eiro. No nākamā 2024. gada ir paredzēts minimālo darba atalgojumu palielināt līdz 700 eiro. 

Minimālā alga 2023. gadā nepārprotami joprojām ir paredzēta vien par pilno likmi, kas ir 160 darba stundas mēnesī. Ņemot vērā šis izmaiņas, minimālā darba stundas likme tagad sasniedz 3,88 eiro, pie noteikuma, kā mēnesī bija 20 darba dienas ar 8 darba stundām dienā. 

Minimālā darba atalgojuma pārskatīšana

Iepriekšējās minimālās algas Latvijā bija pieņemtas no 2018. un 2021. gada, tādad ar trīs un divu gadu starpību. Līdz ar to šobrīd mums ir paveicies, ka grozījumi Darba likumu skara ātrāk, taču augstas inflācijas dēļ šis paaugstinājums teju nejutams. 

Latvijas darba devēju konfederācija (LDDK) ik pa laikam iesaka izstrādāt algoritmu, kas katru gadu automātiski indeksētu valsts minimālo algu. Taču šis lēmums vēl joprojām netiek pieņemts, lai gan līdzīgs algoritms jau darbojas, nosakot katru gadu piemēroto atalgojumu valsts amatpersonām. 

Kaudzītes ar monētām augošā secībā, kuru virsu aug mazs stādiņš – minimālā alga 2023. gadā ir izaugusi

Vai citur ir labāk? 

Pēc statistikas pārvaldes Eurostat datiem Latvija 2023. gadā vairs neieņem vienu no zemākajām pozīcijām starp minimālām algām Eiropas savienības valstu vidū. Šobrīd esam ceturtajā vietā no beigām, jo minimālā alga 2023. gadā ir vēl zemāka Rumānijā, Horvātijā un Bulgārijā. 

Kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija mums atkal ir vairākus soļus priekšā, jo arī šogad viņiem ir labāki rādītāji. 2023. gadā Lietuva minimālo atalgojumu pacēla līdz 840 eiro, bet Igaunija – līdz 725 eiro mēnesī. 

ES valstu vidū augstākais dzīves līmenis ir Luksemburgā ar minimālo algu 2387 eiro. Gandrīz tikpat liels minimālais atalgojums ir arī Vācijā un Beļģijā. Taču, noskatoties uz šiem lieliem cipariem, jāsaprot, ka arī dzīve šajās valstīs ir krietni dārgāka nekā Latvijā. 

 


Nepārprotami jebkuram laiku pa laikam šķiet, ka citās valstīs ir labāk, taču, ticiet vai ne, arī tur dzīvo neapmierinātie ar 2023. gada minālo algu iedzīvotāji. Risinājums ir viens – meklēt darbu ar lielāku atalgojumu, lai nevajadzētu skaitīt pēdējos centus no algas līdz algai. 

Pavisam ārkārtas situācijās, kad nepietiek ar saviem finanšu līdzekļiem, ir iespēja noformēt kredītu, taču tas nedrīkst kļūt par pieradumu, saņemot mēnesī vien mimālo bruto atalgojumu. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas