Lupa virs naudas banknotēm – kā pārbaudīt vai nauda nav viltota

Noderīgi zināt

Kā pārbaudīt vai nauda nav viltota?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Norēķinoties par precēm un pakalpojumiem ar skaidro naudu, pastāv iespēja saskarties ar viltotām naudas banknotēm un monētām. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi zināt, kā pārbaudīt vai nauda nav viltota. 

Mums, Latvijas iedzīvotājiem, ir savā ziņā paveicies, jo Latvija ir viena no tām  valstīm, kur ir atklāts vismazākais viltojumu skaits. Tā ir gan naudas vienību ziņā, gan attiecībā – iedzīvotāju skaits pret apgrozībā esošās skaidras naudas. 

Pasaulē visbiežāk tiek viltoti ASV dolāri, tāpēc Eiropas savienībā lietotie euro ir salīdzinoši droši. Turklāt ES ar katru gadu tiek vērojums viltojumu samazinājums. 

Viltotās naudas pazīmes. 

Visbiežāk tiek viltotas tieši naudas banknotes. Protams, mēdz gadīties labas kvalitātes viltota nauda, taču parasti atšķirt viltoto naudu no īstās var salīdzinoši viegli jebkurš no mums. 

Ievēro šos trīs noteikumus – aptausti, apskati, pagrozi! 

Euro banknotēs ir iestrādāti vairāki pretviltošanas elementi, par kuriem vari izlasīt zemāk.

Aptausti!

Banknotes tiek taisītas no tīras un stingras kokvilnas, kas pēc taustes atšķiras no parastā papīra. 

Uz visām banknotēm iespiešanas procesā izveido speciālo reljefa iespiedumu. Šo reljefu vari aptaustīt uz banknotes galvenā attēla un nominālvērtības uzraksta. Arī daudzi citi banknotes elementi, tai skaitā abās banknotes malās, tiek izgatavoti ar dobspiedi, līdz ar to ar pirkstiem tie ir viegli sataustāmi. 

Apskati!

Apskatot banknoti, ar neapbruņotu aci varēsi pamanīt tādus pretviltošanas elementus:

  • Ūdenszīme. Tā iet pāri visai banknotei vertikāli un ir redzama, ja apskatīsi naudu pret gaismu – daudztoņu svītra. Ūdenszīmē var saskatīt ar sīko rakstu vārdu “EURO” un banknotes nominālvērtību. 
  • Drošības josla. Tā ir izvietota banknotes malā, arī vertikāli. Turot banknoti pret gaismu, redzēsiet šo joslu kā tumšo līniju.

Ar knaģi pie dzijas piestiprināta 50 euro banknote – kā pārbaudīt vai nauda nav viltota

Pagrozi!

Vairākos pretviltošanas elementos tiek iestrādāti hologrāfiski attēli. Tas nozīmē, ka pagrozot banknoti – redzēsiet apslēptas zīmes un krāsu pāreju. 

  • Banknotes vienā malā variet pamanīt platu hologrāfisko joslu. Pagrozot banknoti pret gaismu, pārmaiņus varēsi redzēt banknotes nominālvērtību un euro simbolu. 
  • Uz iepriekš minētās joslas ir redzams logs ar portretu. Pagrozot banknoti, portrets nomainīsies uz euro simbolu. Otrā banknotes pusē pārmaiņus redzēsi portretu un banknotes nominālvērtību. 
  • Lodziņos virs un zem portreta būs saskatāms kustīgs gaismas efekts.
  • Krāsu maiņa un gaismas efekti būs redzami arī uz banknotes nominālvērtības cipariem. 

Papildu pretviltošanas elementi. 

Tālāk minētos drošības elementus, nevarēsi redzēt ar savu aci, jo būs nepieciešams papildu aprīkojums. 

  • Mikroteksts. Piemēram, viens no tekstiem mikro drukā ir iestrādāts banknotes nominālvērtības labā pusē. 
  • UV gaismā redzamie elementi. Turklāt daļu var redzēt ar parastā UV gaismā, bet dažus tikai speciālā UV staru gaismā.
  • Infrasarkano staru gaismā redzamie pretviltošanas elementi. 

Visus pretviltošanas elementus vari ļoti ērti apskatīties speciāli sagatavotā video no Eiropas Centrālas bankas

Monētu pretviltošanas elementi.

Krāpnieki visbiežāk banknotēm vilto 50 un 20 euro banknotes, taču no monētām iecienījuši – 2 euro. 

Monētām ir mašīnlasāmi raksturlielumi, kuram ir augsta drošības pakāpe. Turklāt visām monētām tiek izmantots unikāls metāla sastāvs. 

Bet kā es varu pārbaudīt vai metāla nauda nav viltota? Eksperti skaidro, ka viltotās monētas parasti ir mazāk spīdīgas un ar tām var zīmēt uz papīra.

Kā pārbaudīt vai nauda nav viltota – sarkana zīme ar uzrakstu “viltots” virs 100 euro banknotes

Ko darīt, ja ir aizdomas, ka saņemtā nauda ir viltota?

Protams, vienmēr maksājot ar skaidro naudu, uzmet aci banknotēm un monētām. Ja rodas aizdomas, prasi izsniegt atlikumu citā naudā. Gadījumos, ja nebiji pamanījis to uzreiz, bet tikai mājās, salīdzini aizdomīgo naudu ar citu, par kuras īstumu esi pārliecināts. Pārbaudi visus iepriekš minētos pretviltošanas elementus – tos vienmēr ātri vari atrast interneta plašumos. 

Ja esi konstatējis viltojumu vai arī neesi līdz galam par to pārliecināts, naudu vari aiznest uz pārbaudi uz Latvijas Banku, kur šobrīd strādā vienotais naudas pārbaudes centrs. 

Iegaumē! Viltotā nauda netiek kompensēta, jo tai nav vērtības. 

Svarīgi! Stingri aizliegts izgatavot, glabāt, izplatīt un norēķināties ar viltoto naudu, jo par to saskaņā ar Kriminallikuma 192. pantu var draudēt piespiedu darbi, naudas sods, mantas konfiskācija vai brīvības atņemšana. 

Kā sevi pasargāt no viltotas naudas?

Risinājums pēc būtības ir viens – savos norēķinos izmantot vien bezskaidro un elektronisko naudu. Maksāt ar kartēm ir ērtāk un nebūs jāuztraucas, ka var apkrāpt un iesmērēt viltoto naudu. 

No bankomāta naudu ir droši ņemt ārā, jo tam ir aizsardzības funkcijas, kas neļaus iemaksāt viltojumu. Līdz ar to, ja ir nepieciešams kaut kur maksāt skaidrā naudā, izņem no bankomāta vien tik, cik nepieciešams. 

Gadījumos, ja ikdienas tēriņiem trūkts naudas līdzekļu Tavā maksājumu bankas kartē, vari noformēt kredītlīniju. Pieteikties tai var ļoti ātri online!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas