Gultā ģimene ar jaundzimušo bērnu, par kuru saņem no valsts pabalstus

Noderīgi zināt

Kādi pabalsti pienākas pēc bērna piedzimšanas?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Bērna radīšana ir nopietns solis, kas izmainīs abu vecāku turpmāko dzīvi vienā mirklī. Noteikti ir svarīgi zināt, kādi pabalsti pienākas, lai varētu laicīgi pieteikties un saņemt visus labumus.

Māte, kas saņem paredzētos pabalstus, savās rokās tur sava jaundzimušā bērna kājiņas

Pabalsti, kuriem var pieteikties visi vecāki.

Atbalstu visiem vecākiem no valsts paredz zemāk minētie pabalsti.

Bērna piedzimšanas pabalsts.

Tas ir noteikts 421,17 EUR apmērā. Tam var pieteikties viens no vecākiem pēc bērna piedzimšanas 6 mēnešu laikā. Tā ir vienreizēja izmaksa. 

Bērna kopšanas pabalsts.

Tam arī piesakās viens no vecākiem pusgada laikā pēc atvases dzimšanas. Katru mēnesi par iepriekšējo periodu saņemsiet 171 EUR līdz bērna pusotra gada vecumam un pēc tam 42,69 EUR līdz diviem gadiem. Ja saņemsiet maternitātes pabalstu, tad bērna kopšanas pabalstu sāks izmaksāt tikai nākamajā dienā pēc maternitātes pabalsta izmaksas. 

Ģimenes valsts pabalsts.

Piešķir vienam no vecākiem no bērna viena gada līdz 16 gadiem vai līdz 20 gadiem, ja bērns turpina mācīties un nav aprecējies. Summa tiek maksāta katru mēnesi par tekošo periodu.

No 2022. gada 1. janvāra ir pozitīvas izmaiņas pabalsta summās: 

  • 25 EUR par vienu bērnu.
  • 100 EUR par diviem bērniem (50 EUR par katru). 
  • 225 EUR par trīs bērniem (75 EUR par katru). 
  • 400 EUR un vairāk par četriem un vairāk bērniem (100 EUR par katru). 

Svarīgi ir tas, ka pabalsts tiek piešķirts par kopīgi audzināmiem bērniem nevis tikai par bioloģiskajiem. 

Šim pabalstam var pieteikties uzreiz reizē ar citiem, bet ne vēlāk kā 24 mēnešu laikā pēc tam, kad bērns sasniedza viena gada vecumu. 

Pašvaldību pabalsti.

Vairākās pašvaldībās izmaksā jaundzimušo vecākiem vienreizējo pabalstu, bet, lai to saņemtu, vienam no vecākiem kādu noteikto periodu būtu jābūt deklarētam noteiktā novadā vai pilsētā. Piemēram, lai saņemtu Rīgas paredzēto pabalstu 150 EUR apmērā, ir jābūt deklarētam tur vismaz 12 mēnešus.

Bērna kājiņas atstutējušas pret tēva, kas saņem vienu no pabalstiem, plaukstu

Pabalsti, kuriem var pieteikties vecāki, kas strādā.

Papildus tiem, kurus minēju augstāk, nodarbinātie vecākie vēl var pieteikties zemāk norādītiem trīs pabalstiem. 

Maternitātes pabalsts.

Izmaksā divās daļās uzreiz visu summu par katru periodu. Pirmā daļa tiek izmaksāta, kad topošā māmiņa dodas pirmsdzemdību atvaļinājumā, otro – pēc bērna piedzimšanas. Summa ir atkarīga no sievietes vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par 12 mēnešiem, uz kuru neattiecās divi mēneši pirms dekrēta atvaļinājuma. Sīkāka informācija par šo pabalstu ir izlasāma šeit

Paternitātes pabalsts.

Bērna tēvam tiek piešķirts atvaļinājums 10 kalendāro dienu apmērā un to ir jāizmanto vien divu mēnešu laikā no brīža, kad bērns ienāca šajā pasaulē. Pašam pabalstam ir jāpiesakās pusgada laikā no pirmās atvaļinājuma dienas.   

Šobrīd tiek rosināts likumprojekts, kas paredz, izmaksāt pabalstu par atvaļinājumu, kas būs 10 darba dienas. 

Vecāku pabalsts.

Šobrīd šim pabalstam var pieteikties viens no vecākiem, izvēloties pabalstu saņemt līdz bērna gadam (60 % apmērā) vai pusotra gada vecumam (43,75 % apmērā). Ja vecāks izvēlas strādāt, tad pabalstu maksās 30% apmērā. Summa, ko maksās katru mēnesi par iepriekšējo periodu, tiek rēķināta no vidējās apdrošināšanas iemaksas un izvēlēta pabalsta termiņa. 

Ar 2023. gada 1. janvāri stāsies spēkā izmaiņas vecāku pabalstam, kas paredz,  ka šim pabalstam obligāti būs jāpiesakās abiem vecākiem, jo arī otram vecākam no kopējā atvaļinājuma laika jāizmanto vismaz divi mēneši. Šos savus divus mēnešus katrs no vecākiem drīkstēs izmantot līdz bērna 8 gadu vecumam. 

Vairāk par šo pabalstu variet izlasīt raksta par bērnu naudu.

Ģimene piknikā pļavā, kur māte, kas vēl saņem pabalstus par bērnu, ar karoti baro savu viengadnieku

Kā pieteikties pabalstiem?

Jāņem vērā, ka pabalstiem ir tiesības pieteikties ne tikai mātei vai tēvam, bet arī personai, kuras aizbildniecībā ir nodots bērns. 

Pabalsti pēc bērna piedzimšanas ir piesakāmi vienlaicīgi. Visērtāk to izdarīt elektroniski Latvijas valsts portālā. Protams, pastāv iespēja iesniegumu nosūtīt pa pastu vai ierasties personīgi jebkurā VSAA filiālē. Pašvaldības pabalstam gan varēsiet pieteikties tikai dzimtsarakstu nodaļā, kad reģistrēsiet sava bērna dzimšanu. 

Jebkuru neskaidru jautājumu gadījumā vienmēr sazināties ar VSAA. Nebūtu brīnums, ka tik lielā informācijas plūsmā, ka arī, ņemot vērā, ka pieņemtie likumi un normas var strauji mainīties – var apmulst.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas