Uz galda nolikts kalkulators un izdevumu pārskats, kas nepieciešams apgrozāmo līdzekļu aprēķināšanai

Noderīgi zināt

Kas ir apgrozāmie līdzekļi?

Jeļena Rozentāle

2 min.

Plānojot uzsākt savu uzņēmējdarbību vai nesen tik sākot darboties, rodas ļoti daudz jautājumu par uzņēmuma grāmatvedības pusi. Lai nesamulstu un nesadarītu daudz kļūdas, variet algot grāmatvedi – šobrīd ir daudz darbinieku-frīlanceru, kas piedāvā savus pakalpojumus atsevišķiem darbiem un Jūs variet izmantot pakalpojumu reizi mēnesī. 

Protams, citreiz ir noderīgi arī pašiem iziet grāmatvedības kursus, lai būtu vismaz neliels priekšstats par šo “virtuvi”. Tas ir ļoti noderīgi, ja ir neliels ģimenes uzņēmums vai esiet pašnodarbināta persona. Kamēr apdomājiet šo ideju, tālāk šajā rakstā variet izlasīt par tādu grāmatvedības jēdzienu kā “apgrozāmie līdzekļi”. 

Apgrozāmie līdzekļi – ir… 

Viens no būtiskākiem uzņēmuma finanšu pārvaldības elementiem. Tie ir līdzekļi, ko plānots pārvērst naudā, pārdot vai izlietot tuvākā gada laikā – tātad tūlītējai izmantošanai un realizēšanai. 

Apgrozāmie līdzekļi, kas tiek patērēti apgrozības ciklā, tiek norakstīti, bet apgrozāmo līdzekļu atlikumus norāda bilancē. Šie līdzekļi ir pastāvīgā apritē jeb pastāvīgā kustībā. 

Grāmatvedībā apgrozāmos līdzekļus iedala: 

 1. Krājumos.
 2. Debitoros. 
 3. Nākamo periodu izdevumos.
 4. Vērtspapīros un īstermiņa līdzdalību kapitālos.
 5. Naudas līdzekļos. 

Šie līdzekļi vienmēr tiks norādīti pie uzņēmuma aktīvas bilances sadaļas.

Grāmatvede izraksta klientam faktūrrēķinu, kas ir viena no apgrozāmo līdzekļu daļas

Krājumi.

Tas ir jebkas, kas uzrādās krājumos un ir paredzēts ražošanai, pārdošanai, pakalpojumu sniegšanai u.tml. Minēšu piemērus:

 • Izejvielas;
 • Nepabeigtie ražojumi;
 • Nepabeigtie pasūtījumi;
 • Materiāli;
 • Avansa maksājumi par precēm;
 • Gatavie produkti utt.

Debitori.

Šajā sadaļā vienmēr atzīmē citu personu parādus pret Jūsu uzņēmumu – nesamaksātie rēķini par precēm un pakalpojumiem u.tml. 

Nākamo periodu izdevumi.

Tie ir izdevumi, kas izveidojušies, samaksājot par kādu uzņēmumam nepieciešamo pakalpojumu vai preci, kas būs nepieciešama nākamajā pārskata periodā. 

Vērtspapīri un īstermiņa līdzdalība kapitālos.

Naudas līdzekļu ieguldījumi, no kuriem plānots pārdodot saņemt peļņu gada laikā nevis ilgākā laika periodā. Šeit var pieskaitīt arī uzņēmuma akcijas. 

Naudas līdzekļi.

Tā ir skaida nauda kompānijas kasē un bezskaidra nauda uzņēmuma banku kontos.

Uzņēmuma īpašnieks pārskata ieņēmumus, izdevumus, peļņu un nepieciešamos apgrozāmos līdzekļus

Apgrozāmo līdzekļu finansējums.

Viens no lielākiem iemesliem, kāpēc uzņēmumi ņem kredītus, ir nepieciešamais apgrozāmo līdzekļu finansējums. Tādu iespēju piedāvā kredīti juridiskām personām.  

Bieži naudas līdzekļi ir nepieciešami izejvielu iegādei vai avansa maksājumiem par precēm. 

Piemēram, esiet uzņēmums, kas nodarbojas ar līmes un iepakojumu piegādi citām kompānijām bez priekšapmaksas. Uzņēmums “A” no Jums pasūtīja līmi lielā daudzumā, Jūs ar mašīnu piegādājiet preci, kas bija iegādāta iepriekš no uzņēmuma “B” ar priekšapmaksu. Tad nosūtiet uzņēmumam “A” faktūrrēķinu, kas jāapmaksā 30 dienu laikā. 

Šai visai minētai apritei ir nepieciešami apgrozāmie līdzekļi, kuru var nebūt pieejami, jo īpaši uzņēmuma darbības sākuma posmā. Tieši tāpēc variet paņemt aizdevumu un turpināt attīstīt savu uzņēmumu.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas