Persona rokās tur virtuālo euro jeb savu neto algu

Noderīgi zināt

Kas ir neto alga?

Jeļena Rozentāle

2 min.

Lielākā daļa pilngadīgu cilvēku savu dzīvi pavada darbā. Protams, par savu padarīto darbu katrs saņem atalgojumu. Darba devējs vienmēr norāda informāciju par bruto algu, taču savā bankas kontā katru mēnesi mēs redzam vien summu, kas paliek pēc visu nodokļu nomaksas. 

Reāls darba atalgojums.

Naudas summu, kas paliek pēc nodokļu nomaksas no bruto algas, sauc par algu “uz rokas” jeb neto algu. Tā ir reāla summa, ar ko varam rēķināties, plānojot savu ikmēneša budžetu.

Vīrietis skaita savu neto algu

Kā palielināt savu neto algu?

Protams, tas īsti nav atkarīgs no mums pašiem, ja vien neplānojam pāriet strādāt uz citu darba vietu ar lielāku atalgojumu. Taču valstī mums ir noteikti daži atvieglojumi, kas var nedaudz mainīt neto algas apmēru. 

  1. Neapliekamais minimums ik pa laikam tiek mainīts un arī šogad tas ir audzis, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Tātad līdz 2022. gada jūnija beigām šī summa sastāda 350 EUR, taču jau no 1. jūlija neapliekamais ar nodokļiem minimums būs 500 EUR. Izklausās labi, vai ne? 
  • Jāatceras, ka šī summa netiks aplikta vien, ja Jūsu bruto alga nepārsniedz šos pašus 500 EUR mēnesī. 
  • Gadījumā, ja mēnesī bruto alga ir līdz 1800 EUR, tiks piemērots vien diferencētais neapliekamais minimums, kuru var aprēķināt pēc formulas, ņemot vērā tā brīža aktuālas vērtības koeficientu (informāciju par to meklējiet VID). 
  • Neapliekamo minimumu neaprēķinās  pavisam, ja Jūsu bruto alga mēnesī pārsniedz 1800 EUR. 
  1. Vēl viens no atvieglojumiem, kas neto algu var palielināt, ir summa par apgādībā esošām personām. Par katru personu katru mēnesi 250 EUR neapliek ar nodokli. Parasti visbiežāk apgādībā reģistrē nepilngadīgos bērnus. Drīkst reģistrēt arī bērnus līdz 23 gadiem ieskaitot, ja tie turpina saņemt izglītību un nestrādā. Ir iespēja reģistrēt arī nestrādājošos laulātos, vecākus, nepilngadīgās māsas un brāļus – taču šeit sīkāk ar detaļām vajadzētu iepazīties VID (Valsts ieņēmumu dienestā). 

Svarīgi atcerēties, ka vienmēr ir nepieciešams darba devējam iesniegt algas nodokļu grāmatiņu, kā arī reģistrēt vai noņemt apgādībā esošās personas Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). 

  1. Papildu nodokļu atvieglojums pienākas cilvēkiem ar invaliditāti. Šajā gadījumā 1. un 2. grupas invalīdiem netiek piemērota nodokļa aprēķināšana no papildu 154 EUR mēnesī, taču 3. grupas invalīdiem – 120 EUR.
  2. Gadījumos, ja Jums ir iedots statuss “politiski represētā persona” vai “nacionālās pretošanās kustības dalībnieks”, mēnesī papildu nodokļu atviegloti tiks 154 EUR. 

Attēlā pildspalva, nauda un piezīmju klade, kurā tiek skaitīta reāli saņemta neto alga

Nodokļi, par kuriem svarīgi zināt. 

Neto alga ir atkarīga arī no nodokļu likmēm, kas tiek noņemti no Jūsu bruto algas. 

Katru mēnesī no mūsu atalgojuma tiek atskaitīts sociālais nodoklis, kas 2022. gadā ir samazināts uz 10,5%, un iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN), kas ir atkarīgs no Jūsu bruto gada algas. 

Ienākumiem līdz 20 004 EUR IIN ir samazināta likme – vien 20%, taču, jo lielāka alga, jo lielāks nodoklis. Ienākumiem no 20 004 EUR līdz 78 000 EUR aprēķinās jau 23%, bet vēl augstākai algai – 31%. 

 

Alga, ko saņemam uz rokas, bieži var izradīties nepietiekama neparedzēto gadījumu pirkumiem. Veidojiet iekrājumus nākotnei un optimizējiet savus esošos izdevumus

Nepieciešamības gadījumā šeit variet salīdzināt kredītu piedāvājumus savu mērķu piepildīšanai:

KREDĪTI

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas