Cilvēks sēž pie datora, kurā atvērta bilde ar māju, jo vēlas noskaidrot nekustamā īpašuma nodokļa summu

Noderīgi zināt

Nekustamā īpašuma nodoklis

Jeļena Rozentāle

2 min.

Nekustamā īpašuma nodoklis katru gadu tiek iekasēts no nekustamā īpašuma īpašniekiem. Turklāt tam ir svarīga loma valsts budžeta veidošanā. Galvenokārt nodokļa apmēru ietekmē īpašuma vērtība, nodokļa koeficients un īpašuma atrašanas vieta. 

Kas ir nekustamā īpašuma nodoklis?

Nekustamā īpašuma nodokļa likme Latvijā ir atkarīga no īpašuma veida. Dzīvojamām ēkām likme var svārstīties no 0,2% līdz 1,5 % atkarībā no īpašuma vērtības un atrašanas vietas. Komercīpašumiem likme var būt augstāka un sasniegt 3% vai pat vairāk. Taču vairāk nekā 1,5% no īpašuma kadastrālās vērtības pašvaldība galvenokārt piemēro tikai gadījumos, ja īpašums netiek uzturēts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. 

Cilvēks ar lupu pēta uz zāles saliktas mazas spēļu mājiņas, jo grib noskaidrot, kā tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis

Piemērojamās likmes

  • 0,2% likme tiek piemērota dzīvošanai paredzētiem īpašumiem, kuru vērtība nepārsniedz 56 915 eiro;
  • 0,4% tiek piemēroti apdzīvotiem īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība svārstās no 56 915 līdz 106 715 eiro;
  • 0,6%, ja dzīvojamā īpašuma vērtība pārsniedz 106 715 eiro;
  • 1,5% nodokli var iekasēt par zemi, inženierbūvēm un nekustamo īpašumu, kas nav minēts likumā Par nekustamā īpašuma nodokli 3.1.2. pantā; 
  • Ēkas, kas negatīvi ietekmē vidi vai apdraud cilvēku drošību, apliek ar 3% nekustamā īpašuma nodokli. 

Nekustamā īpašuma vērtību nosaka nodokļu iestādes, pamatojoties uz dažādiem faktoriem, piemēram, īpašuma lielumu, stāvokli, tirgus apstākļiem un citiem būtiskiem faktoriem. Turklāt vērtība var atšķirties arī atkarībā no atrašanas vietas un pašvaldības.

Kā veikt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu? 

Nekustamā īpašuma nodokli Latvijā maksā nekustamā īpašuma īpašnieki, tostarp fiziskas un juridiskas personas. Minimālā summa nodokļu maksātājiem ir 7 eiro. 

Nodokļa maksāšanas gads sakrīt ar kalendāro gadu un tas jāsamaksā līdz katra gada 1. jūlijam. Tomēr atsevišķām nodokļu maksātāju kategorijām pastāv iespēja maksāt pa daļām vai noteikt nodokļa maksāšanas grafiku. 

Iesniedzot nekustamā īpašuma nodokļa deklarāciju, ir jāpārliecinās, ka īpašums ir pareizi novērtēts. Nekorekts vērtējums nozīmē nepareizu nodokļa aprēķinu. Nodokli noteikti vienmēr ir jāmaksā laikus, lai izvairītos no soda naudām un citām neērtībām.

Uz galda stāv klade, smilšu pulkstenis un burciņa ar monētām ar 2 koka mājām, jo nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā laikā

Nodokļu uzlikšanas gadījumi

Ja īpašums tiek pārdots, pārdevējam ir jāmaksā nodoklis no īpašuma pārdošanas peļņas. Šī nodokļa likme ir atkarīga no starpības starp pārdošanas cenu un īpašuma sākotnējo vērtību.

Atsevišķos gadījumos atsevišķām nodokļu maksātāju kategorijām var būt tiesības uz atbrīvojumiem vai atvieglojumiem no nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas. Tās var būt sociālās grupas, ģimenes ar bērniem utt. 

Kopsavilkums par nekustamā īpašuma nodokli 

Nekustamā īpašuma nodoklis Latvijā ir svarīga valsts nodokļu sistēmas sastāvdaļa. Katram īpašniekiem ir pienākums maksāt nodokli saskaņā ar noteiktajām likmēm un termiņiem. Turklāt, jāņem vērā, ka nodokļa apmērs ir atkarīgs no īpašuma vērtības, nodokļa koeficienta un īpašuma atrašanās vietas. 

Nodokļu maksātājiem savlaicīgi jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis, kā arī vajadzības gadījumā jāsazinās ar pašvaldību konsultācijas saņemšanai. Tas palīdzēs izvairīties no problēmām saskarsmē ar nodokļu iestādēm un nodrošinās nodokļu saistību izpildi. 

Raksts ir tapis saskaņā ar likumu Par nekustamā īpašuma nodokli

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas