Starp divām plaukstām pensionāru figūriņas, ko nepieciešams aizsargāt, lai tie būtu drošībā, saņemot pensijas 1. līmeni

Noderīgi zināt

Pensijas 1. līmenis

Jeļena Rozentāle

2 min.

Pensiju sistēma ir sarežģīta struktūra, tamdēļ Latvijā ir trīs līmeņi, kas darbojas saskaņā ar izvirzītiem mērķiem. Šoreiz apskatīsim pensijas 1. līmeni, kas ir būtiska sastāvdaļa Latvijas sociālajā nodrošināšanā. 

Pensijas 1. līmenis: iemaksas un veidošanās

Pensiju sistēmas galvenais princips ir vienkāršs, bet būtisks – jo lielākas sociālās iemaksas tiek veiktas šodien, jo lielāka būs pensija rīt. Šis princips izceļ iemaksu nozīmi pensijas veidošanā. Savukārt pensijas 1. līmenis ir vecuma pensija, kas nodrošina cilvēkiem ienākumus pēc noteiktā vecuma sasniegšanas. 

Vecmamma un mazmeita, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, lai maksātu pensionāriem pensijas 1. līmeni

Pensijas 1. līmenī iemaksas veic visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji. Tas nozīmē, ka, saņemot ikmēneša algu vai citus ienākumus, daļa nodokļu naudas aiziet pensijas uzkrājumam – 1. un 2. līmenim. No šīm iemaksām notiek izmaksa šī brīža valsts pensionāriem, kā arī tajā pašā laikā katrai personai tiek reģistrēta informācija par viņas pensijas veidošanos. 

Vecuma pensijas nosacījumi

Šobrīd noteiktais pensijas vecums ir 64 gadi un 6 mēneši, taču ar 2025. gadu to plānots palielināt līdz apaļam ciparam – 65 gadiem. Tai pašā laikā, lai saņemtu vecuma pensiju jeb pensijas 1. līmeni apdrošināšanas stāžam šobrīd jābūt vismaz 15 gadi (ar 2025. gadu – 20 gadi). 

Pretendēt uz priekšlaicīgu pensiju ir iespējams tiem, kas oficiāli saņēma ienākumus vismaz 30 gadus. Šajā gadījumā tiks maksāti vien 50% no piešķirtas vecuma pensijas, kas iestāsies sasniedzot noteiktu pensionēšanas vecumu. Dodies priekšlaicīgā pensijā šobrīd var, ja seniors ir sasniedzis 62 gadus un 6 mēnešus. 

Pensijas 1. līmeņa minimālais apmērs ir 157 eiro, taču personām ar invaliditāti kopš bērnības – 188 eiro. Neapliekamais ar IIN minimums 2023. gadā ir 500 eiro, turklāt ir iespējams saņemt atvieglojumus 154 eiro apmērā personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti, vai 120 eiro apmērā – 3. grupas invalīdiem. 

Pensijas apmērs katru gadu tiek pārskatīts un palielināts, ja aug apdrošināšanas stāžs. Par katru apdrošināšanas gadu virs 15 gadiem, pie pensijas pievieno 3,14 eiro. Cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības – 3,76 eiro gadā. 

Pa ceļu iet pensionāre un attēlu sadala rāvējslēdzējs ar eiro, pa cik tiek palielināts pensijas 1. līmenis pēc indeksācijas

Pensiju indeksācija 2023. gadā

Katru gadu notiek pensiju indeksācija, kas ietekmē pensijas izmaksu apmērus. Ar 2023. gada 1. oktobri tika ieviests jauns indeksēšanas princips. Indeksētas tiks tās pensijas, kas nepārsniedz 609 eiro, taču tiem, kam pensija pārsniedz šo summu, indeksēs tieši daļu – 609 eiro. 

Visām valsts pensijām un atlīdzībām tiks piemērots indekss 1,0640. Tas nozīmē, ka pensijas un atlīdzības tiek palielinātas atbilstoši faktiskajiem patēriņa cenu indeksiem.

Pensijas 1. līmenim ir būtiska nozīmē finansiālajai drošībai pensionēšanas vecumā. Šī brīža sistēma nodrošina gan sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēju intereses, gan šī brīža pensionāru izmaksas. Pensijas sistēmas stabilitāte ir daļa no demogrāfisko un finansiālo risku samazināšanas rīkiem.  

Tekstā ir izmantota informācija no oficiālajiem valsts resursiem: Valsts pārvaldes pakalpojumu portāls un Labklājības ministrija. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas