Uz smiltīm pie jūras uzzīmēts saulessargs un saulīte, jo ir sākusies pelnītā atpūta, par kuru saņemta atvaļinājuma nauda

Personīgās finanses

Atvaļinājuma nauda

Jeļena Rozentāle

2 min.

Cik skaists ir atvaļinājuma laiks. Parasti jau sāc to gaidīt, kad beidzās iepriekšējais.

Atvaļinājums. 

Visiem oficiālajā darbā strādājošiem cilvēkiem pienākas gada ietvaros četras atvaļinājuma nedēļas jeb 20 atvaļinājuma darba dienas. Ja atvaļinājuma laikā iekrīt kāda svētku diena, atvaļinājums pa šo dienu tiek pagarināts. 

Viss, kas saistīts ar atvaļinājumu, ir pieņemts LR Darba likumā, līdz ar to visiem darba devējiem šīs apmaksātas brīvdienas ir jānodrošina saviem darbiniekiem, neatkarīgi no tā, kādu darbu tie strādā – nepilnu, pilnu vai summētu darba laiku u.c.

Trīs čemodāni, cepure un saulesbrilles gaida saimnieci, kas lidos ceļojumā, kas nopirkts par atvaļinājuma naudu

Pēc Darba likuma noteikumiem darbiniekiem pat ir pienākums izņemt savu atvaļinājumu, jo pārnest uz nākamo gadu ir iespējams vien izņēmuma gadījumos un tikai pusi no atvaļinājuma. Tas nozīmē, ka gada ietvaros obligāti jāizņem secīgas divas atvaļinājuma nedēļas. Taču grūtniecēm un sievietēm pēc dzemdībām, kas baro ar krūti līdz vienam gadam, vispār nedrīkst pārcelt atvaļinājuma dienas. Tāpēc izmantojiet savas atmaksātās brīvdienas pilnā apjomā

Jums ir tiesības pieteikties pirmajam atvaļinājumam pēc 6 nostrādātiem mēnešiem, jo tad Jums jau ir iespēja izmantot savu atvaļinājumu pilnā apmērā. Pieņemts, ka par mēnesi tiek aprēķināta 1,67 atvaļinājuma diena, līdz ar to pēc 6 nostrādātiem mēnešiem Jūs variet atpūsties divas nedēļas jeb 10 darba dienas

Ņemiet vērā, ka gada ietvaros savas četras atvaļinājuma nedēļas Jūs variet sadalīt kā vēlaties, taču noteikti vienā periodā ir jābūt vismaz divām nedēļām pēc kārtas. Pārējās 10 atvaļinājuma darba dienas Jūs variet sadalīt pēc Jūsu prāta, protams, iepriekš vienojoties ar savu darba devēju. Ja vēlaties izņemt uzreiz visu atvaļinājumu, Jums arī būtu to jāizrunā ar savu vadītāju.

Klusā daba ar diviem gliemežvākiem un divām cūciņas krājkasītēm, kurās glabājas atvaļinājuma nauda

Atvaļinājuma nauda. 

Atvaļinājums noteikti nebūtu tik ļoti gaidīts, ja tas nebūtu apmaksāts. Atvaļinājuma nauda padara mūsu atpūtu mierīgāku, jo mēs zinām, ka nepaliksim bez finansēm. 

Darba devējiem ir pienākums izmaksāt atvaļinājuma naudu vismaz dienu pirms pelnītās atpūtas. Taču Jums ir iespēja iepriekš pieteikt atvaļinājuma izmaksu citā laikā, bet vēlākais Jūsu nākamajā darba algas dienā. Ja izvēlēsieties šo variantu, bet ir nepieciešama nauda atpūtai, variet izskatīt iespēju pieteikties kredītlīnijai

Atvaļinājumu nedrīkst kompensēt naudā. Tas nozīmē, ka nedrīkst neizņemt atvaļinājuma dienas, bet saņemt par tām samaksu. Jums noteikti ir jāizņem savas pelnītas apmaksātas brīvdienas! Ir tikai viens izņēmums – ja pārtraucot darba attiecības, neesiet paspējis izņemt atvaļinājumu.

Kā aprēķina atvaļinājuma naudu? 

Atvaļinājuma nauda veidojas no aprēķinātās vidējās darba algas par pēdējiem 6 kalendārajiem mēnešiem. Pie aprēķina ņem vērā darba algu, piemaksas, prēmijas u.tml., kas bijušas šajā laikā periodā no Jūsu darba devēja. Netiek ņemta vērā komandējuma nauda un izmaksātie pabalsti. 

Uz galda un pasē ir ielikta nauda un ir uzlikta lapiņa ar uzrakstu “Lai superīgs atvaļinājums”

Gadījumā, ja esiet nostrādājis darba vietā mazāk par 6 mēnešiem, atvaļinājuma nauda tiek aprēķināta par periodu, kas bija nostrādāts, līdz pēdējai darba dienai. 

Atvaļinājuma naudu aprēķinā pēc šīs formulas: dienas vai stundas vidējo peļņu reizina ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā

Gadījumā, ja Jums ir kādas neskaidrības attiecībā uz savu saņemto atvaļinājuma naudu, noteikti vēršaties pie sava darba devēja, lai sīkāk noskaidrotu informāciju, kā Jums tika aprēķinā šī naudas izmaksa.

 

Lai Jums skaists atvaļinājuma laiks! Ja  plānojiet doties tālajā izbraucienā, Jums var noderēt mūsu ieteikumi ceļojuma plānošanai.  

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas